Dzisiaj jest 24 Lipca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

O tym się mówi, dodano: 10 lipca 2017

To może kosztować życie...

Dzielnicowi i policjanci z gostyńskiej komendy sprawdzają akweny na terenie powiatu. Przed nami czas, w którym kąpiele wodne stają się często formą odpoczynku. Stróże prawa kontrolują miejsca, w których kąpiel jest niedozwolona i niebezpieczna. Sprawdzają oznakowanie zbiorników wodnych i przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać podczas wypoczynku nad wodą. Warto porozmawiać o tym ze swoimi dziećmi. 

Mundurowi szczególną uwagę zwracają na rejony dzikich kąpielisk, jezior, stawów. Takie miejsca najczęściej nie są w żaden sposób zabezpieczone i oznakowane. Brak jest również opieki ratowników. - Ludzie, wypoczywając, opalają się i pływają. Zdarza się jednak, że część z nich, aby się ochłodzić, korzysta ze zbiorników niestrzeżonych, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli - mówi Sebastian Myszkiewicz, rzecznik gostyńskiej policji. By zapobiegać takim sytuacjom, od początku wakacji policjanci sprawdzają stawy, żwirownie i inne akweny wodne. Przeprowadzane są kontrole m.in. zbiorników w Dzięczynie, Pudliszkach i Jeżewie czy strzeżonego kąpieliska w Pępowie tzw. cegielni. - Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu - przestrzega rzecznik KPP Gostyń.

Wobec osób, które nie będą stosować się do obowiązujących przepisów prawa, policjanci będą wyciągać konsekwencje. Zgodnie z art. 55 KW ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. Wykroczenie może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie (gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym zbiorniku jest zabroniona).

Kilka zasad bezpiecznej kąpieli:
- Pamiętajmy! Nigdy nie zostawiajmy dzieci bez opieki - będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawić ich bez nadzoru, nawet jeśli staw czy basen znajduje się na własnej posesji.
- Korzystajmy z kąpielisk strzeżonych i miejsc do tego wyznaczonych.
- Unikajmy dzikich kąpielisk.
- Stosujmy się do regulaminu kąpieliska i poleceń wydawanych przez osoby je nadzorujące.
- Nie skaczmy do wody, zwłaszcza na głowę (może to się zakończyć urazem głowy, kręgosłupa, a nawet śmiercią).
- Zwracajmy uwagę na innych kąpiących się - ktoś może potrzebować naszej pomocy.
- Nie wchodźmy do wody gwałtownie, gdy jesteśmy rozgrzani, róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- Wypoczywając nad wodą, dbajmy o nasze bezpieczeństwo i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc. Pamiętajmy o numerach tel. 112, 997, 998, 999,

MiS, fot. KPP Gostyń

Czytaj również

Komentarze (3)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Darek, w dniu 2017-07-10 15:52:00

Kto mi powie co to za jezioro na 4 i 5 zdjęciu? Dzieki za pomoc

Dodane przez supcio, w dniu 2017-07-10 16:12:30

Wreszcie zabraliście się za pomoc ludziom nie tylko za karanie!!!!!

Dodane przez jarek, w dniu 2017-07-10 21:30:42

Zdjęcia 4 i 5 to stawy w Dzięczynie, a st.asp. Waldek patrzy czy ryby płyają

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Eva Minge
Oprawa damska
Słuchawka BT Samsung
49 PLN
Szkło hartowane na kazdy telefon
10 PLN
Torebka damska
OBUWIE DAMSKIE NIKE
160 PLN 219 PLN