Dzisiaj jest 24 Lipca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Poniec, dodano: 13 lipca 2017

Święty z 3D stanie w Sarbinowie

W przyszłym tygodniu planowane jest odsłonięcie figury św. Jana Nepomucena w Sarbinowie. Zniszczony oryginał pieczołowicie zrekonstruowano, a następnie zeskanowano i wykonano jego odlew w technologii 3D. Pokryta polichromiami nowa figura, identyczna z oryginałem stanie w wyremontowanej kapliczce.

Figura świętego z Sarbinowa była nieodłącznym elementem wsi od kilkuset lat. Jej powstanie datuje się na 1750 rok. Leciwy posąg był jednak w bardzo złym stanie. Dlatego samorząd zlecił jego kompleksową renowację. Oryginał figury zebrany z jednego dużego i wielu małych porozrzucanych kawałków, zniszczony przez ponad 250 lat, został złożony, sklejony i wzmocniony w pracowni konserwatorskiej Joachima Nowackiego w Osiecznej. Po renowacji nie mógł jednak wrócić z powrotem w okolice przydrożnego drzewa. Nie przetrwałby ponownie próby czasu. - Wtedy pojawił się pomysł, by figurę odtworzyć. Została zeskanowana i wykonana z wykorzystaniem najnowszych cyfrowych technologii 3D – wyjaśnia Marcin Pazdaj, sekretarz Ponieca.

Pracami zajęła się firma z Leszna. Przez kilka miesięcy rekonstruowała drewnianą figurę w tworzywie polipropylenowym. Zanim do tego doszło, konieczne były jednak zabiegi grafików, pozwalające na odtworzenie tych elementów Nepomucena, które bezpowrotnie zniszczył czas. Finalnie nowa figura w skali 1:1 została pomalowana przez specjalistę konserwacji zabytków i ma trafić do Sarbinowa w przyszłym tygodniu. - Jej prezentacja zostanie połączona z uroczystością ważną dla społeczności Sarbinowa i całej gminy. Odsłonięcie figury zaplanowano na 21 lipca – dodaje Marcin Pazdaj. Figura stanie w dotychczasowym miejscu, jednak otrzyma dodatkowy, murowany postument, który już na nią czeka. Uporządkowany został też teren wokół tego miejsca.

(m)

Czytaj również

Komentarze (3)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez olek, w dniu 2017-07-13 10:06:04

a jakas figura nie jest 3D?

Dodane przez XYZ , w dniu 2017-07-13 14:54:32

Z moich informacji wynika iż byl to DRUK 3D - nie odlew.

Dodane przez dyktator, w dniu 2017-07-16 19:35:20

firma z leszna? a ja myslalem ze z ponieca

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Okulary korekcyjne do pływania
300 PLN
Blaty łazienkowe
Oprawa damska