Dzisiaj jest 24 Lipca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Poniec, dodano: 16 lipca 2017

"Święta wojna" na ponieckim stadionie

Jedną z  wczorajszych atrakcji udanych Dni Ponieca była "Sołtysiada", czyli żelazny punkt corocznego święta, w której do zdobycia były nie tylko spore pieniądze, ale też nagrody rzeczowe i oczywiście prestiż. Nic zatem dziwnego, że rywalizacja stała na najwyższym poziomie, a zawodnicy dawali z siebie wszystko. 

 

Sołtysiada to wakacyjna zabawa od lat integrująca poniecką społeczność. W tym roku trwała kilka dni. Po wędkarskiej rozgrzewce na dzięczyńskich stawach i innych indywidualnych zabawach, zawodnicy przystąpili do boju pełni zapału i nadziei na sukces. W grę wchodziły cenne nagrody pieniężne i rzeczowe, a samo zwycięstwo w Sołtysiadzie to sprawa niezwykle prestiżowa. Jak podkreślali zawodnicy najważnijeszy był tutaj...puchar.
Drużyny wystawione przez ośiemnaście sołectw zmierzyły się aż w dzisięciu bardzo nietypowych konkurencjach, które wymagały precyzji, szybkości i przede wszystkim zgrania zespołu, m.in. "potrójne galoty", "wyścig piwosza", "latajacy dywan", "wyścigi gąsienic", "nabite pyry", czy "giętki cyrkiel". - Jak co roku konkurencje są nietypowe i zabawne, ale też wymagające. Zawodnicy, a jest ich blisko pół tysiąca walczyli dzielnie. Musieli wykazać się zdolnościami technicznymi i tężyzną fizyczną. - mówił Maciej Malczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poniecu. 
Emocji i śmiechu nie brakowało, a dyskusje na temat wyników dało się słyszeć jeszcze długo po zakończeniu turnieju. Ostatecznie na podium znalazły się Zawady, Śmiłowo i Janiszewo. - Po raz pierwszy zdobyliśmy ten pyuchar, choć w zeszłym roku byliśmy o włos od zwycięstwa. - mówi Ryszard Giera, sołtys wsi Zawady. - Daliśmy radę!- wtórowali włidarzowi wioski członkowie zespołu. - Łatwo nie było, najtrudniejsza była konkurencja – "giętki cyrkiel", w przyszłym roku musimy obroić tytuł...Jeszcze dwa zwycięstwa w rzędu i puchar zostaje u nas! - dodał sołtys Giera.  
Kolejne miejsca zajęły: Miechcin, Poniec, Żytowiecko, Waszkowo,, Szurkowo, Bączylas, Drzewce, Grodzisko, Rokosowo, Dzięczyna, Łęka Mała, Sarbinowo, Czarkowo, Teodozewo i Łęka Wielka. W tegorocznym turnieju zabrakło drużyny z Bogdanek i Wydaw. - Chciałbym jeszcze raz podziękować sołtysom, radom sołeckim, mieszkańcom. Gdydby nie było was, nie byłoby tej zabawy. Cieszymy się, że możemy kontynuować z roku na rok tą naszą świętą wojnę – "Sołtysiadę". - podsumował Jacek Widyńśki, burmistrz gminy Poniec.

"Sołtysiada" to wakacyjna zabawa od lat integrująca poniecką społeczność. W tym roku trwała kilka dni. Po wędkarskiej rozgrzewce na dzięczyńskich stawach, zawodnicy przystąpili do boju pełni zapału i nadziei na sukces. W grę wchodziły cenne nagrody pieniężne i rzeczowe, a samo zwycięstwo w to sprawa niezwykle prestiżowa. Jak podkreślali zawodnicy najważniejszy był ...puchar.

Drużyny wystawione przez osiemnaście sołectw zmierzyły się aż w dziesięciu bardzo nietypowych konkurencjach, które wymagały precyzji, szybkości i przede wszystkim zgrania zespołu. Były "potrójne galoty", "wyścig piwosza", "latający dywan", "wyścigi gąsienic", "nabite pyry", czy "giętki cyrkiel". - Jak co roku konkurencje są nietypowe i zabawne, ale też wymagające. Zawodnicy, a jest ich blisko pół tysiąca walczyli dzielnie. Musieli wykazać się zdolnościami technicznymi i tężyzną fizyczną - mówił Maciej Malczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poniecu. 

Emocji i śmiechu nie brakowało, a dyskusje na temat wyników dało się słyszeć jeszcze długo po zakończeniu turnieju. Ostatecznie na podium znalazły się Zawady, Śmiłowo i Janiszewo. - Po raz pierwszy zdobyliśmy ten puchar, choć w zeszłym roku byliśmy o włos od zwycięstwa - mówi Ryszard Giera, sołtys wsi Zawady. - Daliśmy radę! - wtórowali włodarzowi wioski członkowie zespołu. - Łatwo nie było, najtrudniejsza była konkurencja – "giętki cyrkiel", w przyszłym roku musimy obronić tytuł...Jeszcze dwa zwycięstwa w rzędu i puchar zostaje u nas! - dodał sołtys Giera.  

Kolejne miejsca zajęły: Miechcin, Poniec, Żytowiecko, Waszkowo,, Szurkowo, Bączylas, Drzewce, Grodzisko, Rokosowo, Dzięczyna, Łęka Mała, Sarbinowo, Czarkowo, Teodozewo i Łęka Wielka.

W tegorocznym turnieju zabrakło drużyny z Bogdanek i Wydaw. - Chciałbym jeszcze raz podziękować sołtysom, radom sołeckim, mieszkańcom. Gdyby nie było was, nie byłoby tej zabawy. Cieszymy się, że możemy kontynuować z roku na rok tą naszą świętą wojnę - "Sołtysiadę" - podsumował Jacek Widyński, burmistrz gminy Poniec.

MiS

Czytaj również

Komentarze (1)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Mieszkaniec gminy, w dniu 2017-07-16 23:24:24

Szkoda ze taka impreza jest organizowana w sobotę większość mieszkańców jeszcze pracuje.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Zestaw startowy do soczewek kontaktowych
od 50 zł PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
OBUWIE MĘSKIE PUMA
120 PLN 179 PLN
Oprawa damska
HALÓWKA NIKE
120 PLN 179 PLN