Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Wiadomości, dodano: 18 kwietnia 2017

Sprawa kopalni u prezydenta

Jeżeli decyzja o powstaniu odkrywki zostanie podjęta bez odpowiedniej analizy zysków i strat, jej skutki będą katastrofalne dla regionu. To główny wniosek po dyskusji na temat budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w południowo-zachodniej Wielkopolsce, jaka miała miejsce podczas debaty Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Sprawa kopalni nie cichnie. Była tematem posiedzenia sekcji "Wieś, rolnictwo" Narodowej Rady Rozwoju. W spotkaniu gremium doradczo-konsultacyjnego przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział naukowcy, eksperci, samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych społeczności - Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii oraz Nasz Dom.

Podczas debaty poruszono wiele aspektów, które były pominięte w analizach przygotowywanych przez inwestora. Dyskutowano m.in. o negatywnym wpływie odkrywki na gospodarkę wodną, środowisko naturalne oraz ekonomiczny, produkcyjny i społeczny potencjał rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego. - Przedstawiane dane oparte o profesjonalne ekspertyzy wzbudziły duże zainteresowanie członków Rady. Jej sekretarz stwierdził wprost, że ewentualna decyzja o wydobyciu węgla będzie dużym problemem nie tylko dla regionu, ale również dla sektora energetycznego. Gołym okiem bowiem widać, że bezpośrednie i pośrednie koszty związane z budową kopalni są niedoszacowane - relacjonuje obecny na spotkaniu Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii. Jako przykład niedoszacowanych zagrożeń i kosztów wskazywano wpływ odkrywki na wody podziemne.

Zdaniem prof. dr hab. Jana Przybyłka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poziom tych wód znacznie się obniży, powodując suszę na ogromnym obszarze. Co więcej, pod pokładami węgla w złożu Oczkowice znajdują się już wody zasolone (1-2g/l), a głębiej solanki o ogromnym zasoleniu sięgającym 100g/l, tj. o stężeniu trzykrotnie wyższym niż w oceanie światowym (35g soli w litrze wody morskiej). Wody słone w procesie odwodnienia będą wydobywane i zrzucane do miejscowych cieków powierzchniowych i dojdzie do ogromnego skażenia terenu. Burmistrz Sebastian Czwojda dodaje: - Analizowałem lokalizację większości istniejących kopalni odkrywkowych – zawsze budowane były w miejscach, gdzie występowały tylko wody słodkie. Osoby w polskim rządzie podejmujące decyzje co do ochrony złóż i ewentualnej eksploatacji w swoich analizach muszą brać pod uwagę, że w naszym regionie pod złożem węgla brunatnego znajduje się pod wysokim ciśnieniem zawierająca wiele szkodliwych minerałów i substancji słona woda - mówił burmistrz Czwojda.

Uczestnicy spotkania dużo uwagi poświęcili również niebezpieczeństwu, jakie wiąże się z samym wpisaniem Oczkowic na listę złóż strategicznych i konkluzje były jednoznaczne - przy podejmowaniu decyzji o wpisaniu Oczkowic na listę złóż strategicznych oraz o budowie kopalni odkrywkowej trzeba przeprowadzić rzetelną analizę potencjalnych zysków i realnych strat. - Jeden z członków Rady przyznał, że w świetle przedstawionych przez nas zagrożeń pomysł z wydobyciem węgla ze złoża Oczkowice wydaje się błędny, a jego skutki katastrofalne. Cieszymy się, że zostaliśmy wysłuchani przez tak istotne grono. My również uważamy, że przy podejmowaniu decyzji mającej tak daleko idące konsekwencje należy zachować olbrzymią staranność. Niestety, mamy wrażenie, że nie zawsze tak jest, a niektóre decyzje zapadają w sposób mglisty - mówi Leszek Wenderski, zaś wicestarosta gostyński Czesław Kołak dodaje: - Nie rozumiemy na przykład, dlaczego samorząd i organizacje reprezentujące mieszkańców nie są uznawane za stronę w postępowaniu dotyczącym powstania odkrywki. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi, ale musi się on odbywać w sposób zrównoważony, uwzględniając interesy wszystkich, a nie tylko inwestora. Przedstawiciele samorządu przedstawili również inne zastrzeżenia do trybu prowadzenia postępowania administracyjnego przez Ministerstwo Środowiska - mówi wicestarosta Kołak. - Z jednej strony słyszymy, że żadne decyzje nie będą podejmowane bez wnikliwej analizy, z drugiej Urząd Marszałkowski dostaje niespodziewanie prośbę z Ministerstwa Środowiska o objęcie ochroną złoża Oczkowice, której nie poprzedziły żadne konsultacje. Na nasze pytanie, na jakiej podstawie prawnej mamy to zrobić, do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi. A zadaliśmy je trzy miesiące temu - dziwi się wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Spotkanie z Narodową Radą Rozwoju było również okazją do zaprezentowania stanowiska mieszkańców regionu w sprawie budowy kopalni. Wnioski z dyskusji w Narodowej Radzie Rozwoju zostaną teraz przekazane Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, który w oparciu o nie przygotuje swoje stanowisko, które zaprezentowane następnie zostanie ministrom środowiska, rolnictwa i rozwoju.

MiS

Czytaj również

Komentarze (13)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Tadek, w dniu 2017-04-18 17:13:34

Panie v-ce starosto na tym stanowisku warto by było zapoznać się z kodeksem postępowania administracyjnego i komentarzem do niego to wtedy zrozumie Pan dlaczego samorząd i organizacje reprezentujące mieszkańców nie są uznawane za stronę w postępowaniu dotyczącym powstania odkrywki.

Dodane przez Rolnicy, w dniu 2017-04-18 17:52:48

Trzeba było być takim aktywnym od samego początku począwszy od 2011r. a nie działać bez udziału stron mieszkańców Krobi i Miejskiej Górki , ale przebudzenie. Nie pochwalamy takich działań.

Dodane przez aldona, w dniu 2017-04-18 18:04:06

Prezydent? Strata czasu. Udawane zainteresowanie i podpisuje co mu podsuną. Zabrać mu wszystkie długopisy

Dodane przez modry, w dniu 2017-04-18 18:08:41

Decyzję prezydenta RP już znamy z przemówienia na gostyńskim rynku.Powiedział,że władza zawsze będzie słuchać mieszkańców,Jeżeli mieszkańcy są przeciwni to w myśl zapewnień prezydenta kopalni na naszym terenie nie będzie.

Dodane przez zubr21, w dniu 2017-04-18 18:30:54

bedzie bedzie kopalnie i nic na to nie poradzicie a zwlaszcza tenrzad to zrobi to interes panstw wa nic do tego mozecie sobie biadolic

Dodane przez Obiektywny, w dniu 2017-04-18 20:52:11

Do Aldony. A co zrobił poprzedni prezydent. nawet długopisu utrzymać nie potrafił bo wiecznie spał.

Dodane przez Rolnicy, w dniu 2017-04-18 21:36:18

Trzeba było nie wyrażać zgody na odwierty dla PAK z pominięciem mieszkańców Krobi czyli stron tego postępowania a potem twierdzić ,że z decyzji Ministra się mieszkańcy dowiedzieli o postanowieniu Burmistrza i mogli się żalić na Burmistrza Krobi,że wyraził zgodę na odwierty. To tylko odwierty..............................

Dodane przez strateg, w dniu 2017-04-19 07:37:54

A ja się cieszę z tego ze powstanie kopalnia. Nowe miejsca pracy. Atrakcje turystyczne. I co najważniejsze to ogromne dochody samorządów. Napewno wtedy nie zabraknie kasy na wypłaty w gminie.

Dodane przez taktyk, w dniu 2017-04-19 08:28:21

Popieram kom.dod.przez strateg

Dodane przez modry, w dniu 2017-04-19 15:03:41

Do Obiektywnego.Lepiej spać i nic nie podpisywać,niż podpisywac takie buble prawne.

Dodane przez modry, w dniu 2017-04-19 15:46:05

Oto jak wygląda sytuacja w gminie Kleszczów,na terenie której znajduje się kopalnia wegla brunatnego i elektrownia.! m3 wody-10 gr.,prąd tańszy o 20 %,becikowe 4 tys. zl,,8 tys. zł na ozdobne krzewy na swoją posiadłość,finansowanie dodatkowe 4 stomatologów i przyjazd lekarzy z Centru Zdrowia Matki Polki,rehabilitacja dla niemowląt.,70 % dopłaty do instalacjiodnawialnych żródeł energii,duże dopłaty do wypoczynkowych wyjazdów dla dzieci i seniorów.podatki kilkanaście % mniejsze niż mówi ustawa,darmowe przedszkola itd.

Dodane przez OLO, w dniu 2017-04-19 16:22:37

TEN NASZ UŚMIECHNIĘTY PREZYDENT PODPISZE WSZYSTKO CO MU PODADZĄ ! I TYLE W TEMACIE.

Dodane przez Amit, w dniu 2017-04-20 18:13:49

Hahha, jakie atrakcje turystyczne? dziura w ziemi? wysuszone pola? ludzie w kolejkach do lekarza skarżący się na problemy z płucami z powodu wysokiego zapylenia?

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Koszulka Fitness Reebok Damska
VOUCHERY O WARTOŚCI 20, 50 I 100 ZŁ
OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
180 PLN 249 PLN
TRAMPKI MĘSKIE
169 PLN 219 PLN
Zestaw startowy do soczewek kontaktowych
od 50 zł PLN
OBUWIE DAMSKIE REEBOK
199 PLN 259 PLN
Torebka damska