Dzisiaj jest 27 Czerwca 2017, Wtorek, imieniny obchodzą:

Gostyń, dodano: 17 maja 2017

Spłacą dużą część długów

11 milionów złotych wolnych środków – to największa jak dotąd kwota uzbierana przez samorząd Gostynia do rozdysponowania na kolejny rok. Prawie połowa zostanie przeznaczona głównie na spłatę kredytów i inwestycje. Samorząd przyznaje, że mógłby w ciągu dwóch lat całkowicie zredukować gminne długi, ale musiałby zrobić to kosztem inwestycji. 

- Te 11 milionów to ogromna kwota, o takiej do tej pory nie mieliśmy okazji jeszcze rozmawiać. Tworzą ją także pieniądze wynikające ze wzrostu dochodów z podatku CIT. W gospodarce lokalnej nie dzieje się więc, jak widać, najgorzej – mówi burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

Samorządowiec podkreśla, że dzięki tak dużej kwocie wolnych środków Gostyń chce przede wszystkim skutecznie się oddłużać. Wyda na to pięć milionów. - Nie bierzemy w tym roku ani złotówki kredytu, a planowaliśmy sześciomilionowe zadłużenie. Konsekwentnie też co roku spłacamy bieżące zadłużenie. To pierwsza taka sytuacja, by dwa lata z rzędu samorząd nie zaciągał pożyczek, spłacając już istniejące. Jest to racjonalna decyzja, by ponad połowę z tych 11 milionów przeznaczyć na ten cel – mówi Kulak. Zadłużenie Gostynia na koniec roku ma kształtować się na poziomie 13,5 miliona złotych. - Gdybyśmy chcieli, to moglibyśmy w ciągu dwóch lat zredukować zadłużenie Gostynia do zera. Nie zrobimy tego, bo nie jest to racjonalne. Nie chcemy zaprzestać przecież naszej polityki inwestycyjnej. Coroczna spłata zadłużenia i równoległe inwestycje są racjonalne – dodaje włodarz Gostynia.

Część wolnych środków (około pół miliona) gmina przeznaczy na ogłoszone już podwyżki dla 200 pracowników samorządowej budżetówki. Milion wyda na drogi i chodniki, a kolejny wpompuje w oświatę.

- Chcemy wydać milion na doposażenie szkół i przedszkoli, uwzględniając praktycznie każdą z placówek. Będzie to 600 tysięcy złotych wydane między innymi na dostosowania związane z reformą oświaty. 300 tysięcy złotych skierujemy na nowe punkty przedszkolne. Wszystkie dzieci, których rodzice wyrazili taką wolę, mają gwarantowane miejsca w miejskim przedszkolu. Planujemy też w przyszłości w naszej gminie budowę dwóch nowych placówek przedszkolnych. 100 tysięcy już teraz przeznaczamy na dokumentację placówki w Pożegowie. Ma ona powstać w możliwie najkrótszym czasie. Rozważymy też stworzenie kolejnego przedszkola, ale to już po szczegółowych analizach demograficznych w przyszłości. Mogłoby ono powstać na osiedlu Górna w okolicach świetlicy – wyjaśnia burmistrz.

Kolejny milion zostanie wydany na wsparcie inwestycji okołobiznesowych: drogę w Malewie i parkingi z chodnikami w strefie gospodarczej w Gostyniu.

(m)

 


Czytaj również

Komentarze (13)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Bob, w dniu 2017-05-17 18:54:06

Na Pożegowie jest już jedno dobre przedszkole. Może lepiej pomoc je rozwinąć, tak jak z drogą do Malewa np. , niż stawiać nowe i za jakis czas je zamykać. Dzieci są, bo to są dzieci z wyżu demograficznego. A później co będzie.

Dodane przez Czarna Lukrecja, w dniu 2017-05-17 20:05:49

Zastanawiam się co tak bawi pewna urzędniczkę. Sprawy mieszkańców? chyba zapomniała po co .... nie nie.... dla kogo.... tak właśnie- dla kogo przychodzi do pracy. Gdyby nie mieszkańcy pracowałaby pani zapewne w szwalni.

Dodane przez Czarna Lukrecja, w dniu 2017-05-17 20:10:22

R.... hmmmm....

Dodane przez Czarna Lukrecja, w dniu 2017-05-17 20:11:51

No cóż.....

Dodane przez Czarna Lukrecja, w dniu 2017-05-17 20:15:07

Ale oczywiście podziwiam i szanuję ogromne zaangażowanie wielu innych osób :) jesteście rewelacyjni. Wiele osób może na Was liczyć, a na Waszych twarzach nigdy nie ma przygłupiego ironicznego uśmieszku :)

Dodane przez jarema , w dniu 2017-05-18 06:12:12

Dwa lata poprawy polskiej gospodarki, co widać i na gostyńskim podwórku. Czy to nie przypadek, ze od dwóch lat mamy nowy rząd ? Wystarczy nie kraść.

Dodane przez józek, w dniu 2017-05-18 08:50:46

@jarema: Toś do..ebał. Tak wiele złego, jak ruski rząd kaczyńskiego, nie zrobił nawet Tłusk.

Dodane przez polaryzacja, w dniu 2017-05-18 09:01:11

Więcej złego niż dla społeczeństwa uczynił Tłusk to już nikt nigdy nie dokona

Dodane przez PARANOJA, w dniu 2017-05-18 14:39:42

DŁUGI MAJĄ A ZALEW CHCĄ BUDOWAĆ!!!!

Dodane przez heheh, w dniu 2017-05-18 14:44:45

Ci zpowiatu chyba nigdy nie przestaną mącić :) Każdy wie że zalew ma budować melioracja a oni swoje. Oj za te niekompetencje urwie sie wam wkrótce koryto i wtedy cały dzień będziecie mogli komentować pobierając asiłek z PUP

Dodane przez nie kumaty, w dniu 2017-05-18 15:34:23

Gdzie sen gdzie logika z GOK HUTNIK zwalnia sie pracownika obnize place a teraz mowi sie ze budzetowka gminna dostanie podwyzki?

Dodane przez Znwaca, w dniu 2017-05-18 15:35:34

Polityka lokalna nie ma nic wspólnego z polityką krajową.. To nie zasługa PISU :)

Dodane przez jarema , w dniu 2017-05-18 16:46:05

do józek- dane gospodarcze mówia wiele, a nie dawaj sie ogłupiac propagandzie , do paranoja- zalew bedzie niemal w całosci wybudowany ze środków zewnetrznych, do znwaca- jednak pomimo obnizenia podaktu cit do 15 % przez obecny rząd pieniedzy w kasie lokalnej przybywa, wiec jak by nie patrzec, wyniki gospodarcze sie poprawiaja, ale jak lubisz kłamstwa jak za POprzedników, to juz twoja sprawa.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

VOUCHERY O WARTOŚCI 20, 50 I 100 ZŁ
Oprawa damska
Koszulka Fitness Reebok Damska
Koszulki Under Armour
169 PLN
OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
180 PLN 249 PLN