Dzisiaj jest 29 Kwietnia 2017, Sobota, imieniny obchodzą:

Pogorzela, dodano: 13 kwietnia 2017

Rondo w tym roku

Powiat sfinansuje większą część budowy ronda w Pogorzeli. Samorząd gminy sfinansować ma natomiast budowę części mediów. Szacowany koszt ronda, które ma zmienić organizację ruchu w Pogorzeli, to milion złotych. Ma być gotowe w tym roku i wyprowadzić ruch na tak zwaną małą obwodnicę.

Budowa ulicy Zielonej, czyli tak zwanej małej obwodnicy Pogorzeli, zakończyła się zimą. Choć droga jest gotowa, to wciąż brak na niej oznakowania. Prowizorycznie włączono ją także w istniejący układ drogowy Pogorzeli, a wyjazd z niej wymaga ustąpienia pierwszeństwa. Dlatego ciężkie pojazdy omijają nową drogę, jadąc nadal przez Błonia i Armii Poznań. Gmina zabiegała o budowę tam ronda, które jednak będzie bardzo kosztowne. Szacunkowo łącznik Armii Poznań, Boreckiej i Zielonej ma pochłonąć milion złotych. Gmina zwróciła się do starostwa o udział finansowy w inwestycji. Powiat wyraził zgodę z zastrzeżeniem, że koszt przebudowy kanalizacji i wodociągu pokryje w całości gmina, a pozostała część zostanie podzielona po równo między powiat a Pogorzelę.

- Część wyniesienia mediów przy budowie ronda weźmiemy na siebie. To woda i kanalizacja sanitarna, które są własnością gminy. Pozostałe media są ani nasze, ani powiatowe. Kanalizacja deszczowa jest częścią drogi, a reszta mediów jest wspólna i  znajduje się na terenie powiatu - mówi Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli.

Gmina zleciła właśnie opracowanie kosztorysu na wyprowadzenie mediów z okolic przyszłego ronda. - Poprzedni kosztorys sprzed kilku lat jest już nieaktualny. Po wyniesieniu tych mediów ogłosimy przetarg. Realizacja musi nastąpić jeszcze w tym roku – dodaje włodarz.

Część pieniędzy pochodzić będzie z innej planowanej inwestycji. Powiat złożył wniosek na modernizację drogi od Pogorzeli do granic powiatu przez Wziąchów i Kromolice z funduszu dróg lokalnych. Wniosek "nie złapał się" jednak na dofinansowanie i inwestycja realizowana jest w mniejszej skali etapami. Umożliwia to przesunięcie pieniędzy właśnie na budowę ronda. Jeśli po przetargach powstaną oszczędności, to samorząd gminy chce przeznaczyć je na remont dróg w Gumienicach i Kaczejgórce.

(m)

Czytaj również

Komentarze (0)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Zestaw startowy do soczewek kontaktowych
od 50 zł PLN
ECONOMIC, wąż ogrodowy 3/4
37,00 PLN
HITACHI G23SW2 W7
385,00 PLN
OBUWIE DAMSKIE DRAGON
189 PLN 219 PLN
Wypożyczalnia narzędzi ogrodowych-wertykulator
80,00;/doba / 20,00;/godzina PLN