Dzisiaj jest 28 Lipca 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Pogorzela, dodano: 13 grudnia 2016

Program ma pomóc środowisku

Radni Pogorzeli przyjęli plan gospodarki niskoemisyjnej dla gminy na lata 2016-2020. Zakłada on zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ma to dać gminie oszczędności finansowe i zmianę czystości powietrza. Samorząd chce też skupić się na energii odnawialnej, ale tutaj na przeszkodzie stają przepisy centralne.

Obszerny, bo liczący ponad 150 stron dokument opracowała dla gminy zewnętrzna firma. Koszt przygotowania planu gospodarki niskoemisyjnej dla Pogorzeli wyniósł 13 tysięcy złotych. Połowę dofinansował Urząd Marszałkowski. - Program wskazał nam konkretne obszary działania. Dzięki temu dokumentowi później samorząd ma też łatwiejszą drogę przy staraniu się o środki zewnętrzne - mówi Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli.  

Gmina zapewnia, że jest gotowa w każdej chwili niemal do pełnej zmiany systemu ogrzewania. Decyzje należą jednak do mieszkańców. - Mamy gaz ziemny w 95 procentach naszej gminy za wyjątkiem Bielaw Pogorzelskich. Choć nie jesteśmy metropolią, to jednak zatrucie powietrza jest odczuwalne. Wiele osób kupuje tańszy węgiel niskiej jakości, który jednak jest dopuszczany do sprzedaży, choć nie powinien ze względu właśnie na ilość pyłów – dodaje burmistrz.

Samorząd, co uwzględnił przyjęty właśnie dokument, jest też gotów do promocji energii odnawialnej. Nie tylko w fazie deklaracji. W rejonie ulicy Boreckiej na dwóch hektarach ziemi mogłaby powstać elektrownia słoneczna, czyli  farma fotowoltaiczna. Plany mówią też o dwóch farmach wiatrowych. Inwestorów zastopowała jednak zapowiadana od nowego roku zmiana przepisów podatkowych np. od farm wiatrowych. - Szkoda, że taka sytuacja hamuje takie inwestycje. Współpracująca z nami firma deklaruje, że jest w stanie uruchomić u nas farmę wiatrową, fotowoltaiczną i biogaz. Dzięki temu mielibyśmy u siebie na miejscu energię dużo tańszą niż teraz. Odpadają przecież koszty przesyłu, które są niemal równie kosztom energii. To byłyby ogromne oszczędności i ulga dla środowiska – mówi Piotr Curyk.

Na razie gmina we własnym zakresie podejmuje działania ograniczające koszty i pośrednio emisję szkodliwych gazów. - Małymi krokami wprowadzamy działania takie jak choćby wymiana oświetlenia na oszczędniejsze. W Polsce energia produkowana jest wciąż w większości z węgla, więc mniejszy pobór prądu przekłada się na mniejsze zatrucie środowiska. W okolicach Rynku już wymieniliśmy ponad 40 źródeł światła na ledowe. To samo planujemy w parku jeszcze w tym roku – oznajmia P. Curyk.

 

(m) 

Czytaj również

Komentarze (2)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez mieszkaniec, w dniu 2016-12-13 14:48:47

ale czy burmistrz widzi oświetlenie innych miast przecież w pogorzeli jest ciemno jak w ........ a oświetlenie świąteczne BOŻONARODZENIOWE projektował chyba JACYKÓW

Dodane przez eko, w dniu 2016-12-14 06:58:32

Jak mawiał ZULU GULA: POLSKA TO TAKI DZIWNY KRAJ. Dlaczego? Ano, chociażby dlatego, że jeżeli chcesz bracie Polaku żyć w czystym i zdrowym środowisku to płać haracz! Jeśli palisz byle czym, kopcisz dymisz, zatruwasz siebie i sąsiadów to wszystko jest O.K.- masz przyzwolenie i nie musisz płacić nikomu za nic, a pozwolenie na postawienie komina by palić byle czym, możesz sobie załatwić bardzo szybko i łatwo.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Oprawy dziecięce
Obuwie męskie NIKOPOL skóra
189 PLN
Frezarka do paznokci/manicure
79 PLN
Szkło hartowane na kazdy telefon
10 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
TRAMPKI JUNIOR
139 PLN 189 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV