Dzisiaj jest 27 Marca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

O tym się mówi, dodano: 05 stycznia 2017

Połączyli bohaterstwo z mądrymi decyzjami

- Wielkopolanie potrafili połączyć bohaterstwo z mądrymi decyzjami - mówił dr Grzegorz Wojciechowski podczas obchodów 98. rocznicy powstania wielkopolskiego pod pomnikiem upamiętniającym wymarsz oddziałów powstańczych z Gostynia. Delegacje samorządowców oraz uczniów z gminy Piaski i Gostyń złożyły wieńce i zapaliły znicze. Uroczystość zakończył występ trębacza.

Hołd powstańcom wielkopolskim oddaje się w Gostyniu od kilkudziesięciu lat w rocznicę wymarszu batalionu ochotników na front południowo-zachodni. W tym roku przybrały wyjątkowy charakter. Nadano im oficjalną nazwe "Powstańczym szlakiem". Początkowo planowano, że uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespołu Szkół w Bodzewie i Zespołu Szkół w Piaskach wraz wójtem Wiesąłwem Glapka na czele wymaszerują z piaskowskiego rynku na e obchody w Parku miejskim w Gostyniu. Ze względu na pogodę zrezygnowano ze zbiórki. W auli sszkoły wójt Wiesłąw Glapka przybliżył młodym ludziom atmosferę dnia wymarszu powstańców wielkoposlkich z Piasków. 
W samo południe przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w gostyńśkim Parku Miejskim odbyły się główne urczystości. Krótkie przemówienie wygłosił dr Grzegorz Wojciechowski -  historyk i regionalista. Przybliżył zgromadzonym jak doszło do powstańczego zrywu. - 27 grudnia 1918 roku rozpoczęło się powstanie wielkoposlkie. Wieść o nim obeigła lotem błyskawicy cała Wielkopolskę, dotarła również na ziemię gostyńską. - mówił dr Grzegorz Wojciechowski. 5 stycznia  
powstańcy z Gostynia i okolic wyruszyli na front południowo-zachoni. - Działania na odcinku frontu miały charakter obronno-zaczpeny. - dr Wojciechowski przypominając, zrezygnowano z prób zdobycia Leszna. - Bo w powstaniu wielkopolskim nie było szachowania ludzką krwią. To powstanie, gdzie podejmowano decyzje w sposób bardzo racjonalny. Ryzykowano ludzkim życiem, kiedy miało to sens. Nie było niepotrzebnej bohaterszczyzny. - mówił historyk. Dr Wojciehowski kilkukrotnie podkreślał, że było to zwycięskie powstanie, w które zaangażowało się całe społeczeństwo. - Wszystkie nasze poprzednie powstania narodowe począwszy od insurekcji kościuszkowskiej poprzez powostanie listopadowe i stycznowe, to były powstabua, w których siłę   stanowiła szlachta. (...) Natomiast powsatanie wielkoposlkie było powstaniem całego spoęłczeństwa. (...) To był wkał wilkopolanw odbudowę Polski. - mówił dr Wgrzegorz Wojciechowski dodając, ze jako potomkowie powstańców wielkopolskich  powinniśmy być dumni. - Dokonali wielkiego czynu zwycieżając powstaniu, które było mądrze przeprowadzone. My w Polsce mamy tendecje do czczenia klęsk, przegranych powstań. Oczywiście każde bohaterstwo  zasługuje na szacunek, na hołd, ale wydaje mi się, że wielkopolanie zdołali połączyć bohaterstwo z mądrymi decyzjami. - podsumował dr Grzegorz Wojciechowski. 
Następnie pod pomnikiem upamiętniajacym wymarsz wydarzenie ze stycznia 1918 rokuz łożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystość zakończył występ trębacza.

Hołd powstańcom wielkopolskim oddaje się w Gostyniu od kilkudziesięciu lat w rocznicę wymarszu batalionu ochotników na front południowo-zachodni. W tym roku obchody przybrały wyjątkowy charakter. Nadano im oficjalną nazwę "Powstańczym szlakiem". Początkowo planowano, że uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespołu Szkół w Bodzewie i Zespołu Szkół w Piaskach wraz z wójtem Wiesławem Glapką na czele wymaszerują z piaskowskiego rynku na obchody w parku miejskim w Gostyniu. Jednak ze względu na pogodę zrezygnowano ze zbiórki. W auli szkoły wójt Wiesław Glapka przybliżył młodym ludziom atmosferę dnia wymarszu powstańców wielkopolskich z Piasków. 

W samo południe przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w gostyńskim parku miejskim odbyły się główne uroczystości. Krótkie przemówienie wygłosił dr Grzegorz Wojciechowski - historyk i regionalista. Przybliżył zgromadzonym, jak doszło do powstańczego zrywu. - 27 grudnia 1918 roku rozpoczęło się powstanie wielkopolskie. Wieść o nim obiegła lotem błyskawicy cała Wielkopolskę, dotarła również na ziemię gostyńską - mówił dr Grzegorz Wojciechowski. 5 stycznia powstańcy z Gostynia i okolic wyruszyli na front południowo-zachodni. - Działania na odcinku frontu miały charakter obronno-zaczepny - przypominał historyk, wyjaśniając, dlaczego zrezygnowano z prób zdobycia Leszna. - Bo w powstaniu wielkopolskim nie było szachowania ludzką krwią. To powstanie, gdzie podejmowano decyzje w sposób bardzo racjonalny. Ryzykowano ludzkim życiem, kiedy miało to sens. Nie było niepotrzebnej bohaterszczyzny - mówił historyk. Dr Wojciechowski kilkukrotnie podkreślał, że było to zwycięskie powstanie, w które zaangażowało się całe społeczeństwo. - Wszystkie nasze poprzednie powstania narodowe, począwszy od insurekcji kościuszkowskiej poprzez powstanie listopadowe i styczniowe, to były powstania, w których siłę stanowiła szlachta. (...) Natomiast powstanie wielkopolskie było powstaniem całego społeczeństwa. (...) To był wkład Wielkopolan w odbudowę Polski - mówił dr Grzegorz Wojciechowski, dodając, że jako potomkowie powstańców wielkopolskich powinniśmy być dumni. - Dokonali wielkiego czynu, zwyciężając w powstaniu, które było mądrze przeprowadzone. My w Polsce mamy tendencje do czczenia klęsk, przegranych powstań. Oczywiście każde bohaterstwo zasługuje na szacunek, na hołd, ale wydaje mi się, że Wielkopolanie zdołali połączyć bohaterstwo z mądrymi decyzjami - podsumował dr Grzegorz Wojciechowski. 

Następnie pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenie ze stycznia 1918 roku złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystość zakończył występ trębacza.

MiS

Czytaj również

Komentarze (3)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Niepisior, w dniu 2017-01-05 19:58:18

No właśnie to było przemyślane i mądrze dowodzone powstanie, w którym szanowano ludzkie życie i powstańców nie narażano na pewną śmierć. Konsekwentnie jednak realizowano cel ale o tym zwycięskim zrywie mówi się mało. Za to powstanie warszawskie, którego już pomysł gwarantował nie zwycięstwo ale śmierć tysięcy ludzi (w tym nieświadomych klęski bardzo młodych ludzi) jest tak gloryfikowane a jego dowódcy hołubieni.

Dodane przez ferync, w dniu 2017-01-06 10:43:38

Było pięknie i Podniośle.Część oficjalna godna pochwały. Potem rozdano grochówkę po której ktoś zapomniał zabrać puste talerze które walają się i zaśmiecają miejsce wokół pomnika.Wstyd. Ciekaw jestem kto i kiedy to posprząta? Dzisiaj mamy święto i osoby które będą chciały prywatnie przyjść pod pomnik Bohaterów Powstania zastaną tam bałagan.Coś nie zadziałało.Komuś zabrakło wyobraźni.

Dodane przez pogorzela, w dniu 2017-01-08 15:47:59

a gdzie ci niby patriociz pis jak malinowski i kogut?

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Parapety
TRAMPKI DAMSKIE PUMA
129 PLN 159 PLN
OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
299 PLN 349 PLN
ADIDAS DAMSKIE
135 PLN 219 PLN
milwaukee MŁOT KANGO 545S
2985,00 PLN
Dres dziecięcy Puma
89 PLN 149 PLN