Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Pogorzela, dodano: 27 kwietnia 2017

Poczuli się na moment dużo starsi

Z trudnym tematem niepełnosprawności i trudności związanych z wiekiem postanowili zmierzyć się uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli. W trakcie warsztatów dosłownie ,,weszli w skórę'' osób znacznie starszych od siebie i mniej sprawnych dzięki specjalnym symulatorom. Spotkali się też z osobami niepełnosprawnymi.

Spotkanie nie było obowiązkowe, ale ich program na tyle zainteresował uczniów, że chętnych do zajęcia się problemem nie brakowało. Wzięło w nim udział niemal 20 uczniów. Organizatorzy postanowili, że od wykładów i pogadanek znacznie lepiej przemówią eksperymenty. Przywieźli więc do Pogorzeli specjalne urządzenia, dzięki którym uczniowie mogli na własnej skórze na chwilę poczuć całą gamę utrudnień związanych z wiekiem i towarzyszącymi mu ograniczeniami.

 - Najlepiej uczymy się przez doświadczenie, dlatego nasi uczniowie mieli zakładany specjalny ,,skafander starości'' symulujący ograniczenia ruchów w wieku siedemdziesięciu lat oraz symulator choroby Parkinsona – mówi Jarosław Adamczak, dyrektor szkoły.

 Warsztaty z osobami niepełnosprawnymi pozwoliły przełamać stereotypy i poszerzyć świadomość dotyczącą tego, że osoby niepełnosprawne niczym nie różnią się od w pełni sprawnych: uczą się, pracują, realizują pasje i marzenia. Pomogło w tym spotkanie z osobami doświadczonymi przez różne niepełnosprawności. - Goście spotkania opowiedzieli o swoich doświadczeniach. Pokazali, że nieszczęśliwy wypadek, który zmienia życie, nie kończy go. Może wręcz otworzyć drogę na nowe perspektywy – dodaje dyrektor Adamczak.

Warsztaty w Pogorzeli odbyły się w ramach realizowanego przez szkołę programu wolontarystycznego.

(m)

Czytaj również

Komentarze (6)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez abc, w dniu 2017-04-27 12:43:44

komfortowa opieka dla starych jest w szelejewie tylko kasiorke gruba tez trzeba wylozyc na lux

Dodane przez Tomek, w dniu 2017-04-27 13:00:46

Tam gdzie pracuję, pracują też osoby niepełnosprawne ruchowo, ale w pełni sprawne umysłowo. Powiem Wam, że ludzie w stosunku do nich potrafią być okrutni. Ciężko mają, nikt głośno o tym nie mówi, a u ludzi znieczulica. Dobrze, że młodym się to pokazuje, może nie będą chociaż parkować na miejscach z wózkiem.

Dodane przez drzewo, w dniu 2017-04-27 16:21:13

'że osoby niepełnosprawne niczym nie różnią się od w pełni sprawnych" cytat dyrektora ! Dlaczego osoby niepelnosprawne nie uczeszczaja , do ogolno - dostepnych szkol ???

Dodane przez Do drzewo, w dniu 2017-04-28 08:21:05

Bo szkoły są niedostosowane!!!!! Wózek jest ogromnym ograniczeniem. Schody! Gdzie windy? Najlepiej wysłać wszystkich do szkół specjalnych i spokój!

Dodane przez Ala, w dniu 2017-04-28 08:22:04

Chyba u nas w gimnazjum w dwójce są klasy integracyjne.

Dodane przez drzewo, w dniu 2017-04-28 15:33:08

tak... najlepiej do specjalnych... Przykre to ! gdzie integracja? empatia? humanizm?

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Torebka damska
OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
219 PLN 259 PLN
Oprawa damska
OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
299 PLN 349 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV