Dzisiaj jest 27 Czerwca 2017, Wtorek, imieniny obchodzą:

Pępowo, dodano: 18 maja 2017

Plan przyjęty, będą nowe domy

Radni Pępowa jednogłośnie przyjęli dziś uchwałę określającą plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Szkolnej i Ogrodowej w Pępowie. Teraz dokument analizować będą prawnicy wojewody. Jeśli go nie zakwestionują, to w czerwcu nowy plan wejdzie w życie. To element działań samorządu umożliwiających inwestycje w rozbudowę mieszkaniową w Pępowie.

Plan zagospodarowania dla terenów przy ul. Szkolnej i Ogrodowej uchwalony dziś jednogłośnie przez Radę Gminy to tak naprawdę korekta planów sprzed kilkunastu lat. Wtedy samorząd wskazał już te tereny jako miejsce pod obecnie istniejące osiedle. W międzyczasie jednak doszło do zmian prawnych, które wymagały od samorządu nowej uchwały.

- Chcę wyrazić wielkie zadowolenie, że udało nam się ten plan przygotować. Już w 2006 roku przeznaczyliśmy ten teren pod działki budowlane. Nie przewidzieliśmy jednak wtedy działania polityków. Plan nie obejmował wówczas działek z prawej strony od Ogrodowej. Wydawało nam się to oczywiste i prawo wówczas też tak stanowiło. Politycy jednak zmienili przepisy i straciliśmy 1,5 roku na przygotowanie tego planu
– mówi wójt Pępowa Stanisław Krysicki.

Uchwała przewiduje, że do sprzedaży pod budownictwo mieszkaniowe mogą być przeznaczane działki nie mniejsze niż 1200 metrów kwadratowych. Gmina chce też zminimalizować dla chętnych opłatę planistyczną do zaledwie jednego procenta. Wszystko po to, by szybko rozwijać zabudowę jednorodzinną. - To jest 20 działek i już widzę 20 nowych domów. I tak będzie, choć potrwa to trochę. Jest jednak miejsce na taką inwestycję – mówi Krysicki.

Gmina prowadzi równolegle cały czas kampanię informacyjną zachęcającą mieszkańców do składania wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Chodzi o nowe prawo, które za 1,5 roku praktycznie uniemożliwi rozpoczęcie nowych budów na terenach, w których sąsiedztwie przewidziano możliwość działania elektrowni wiatrowych lub one już działają. W przypadku gminy Pępowo to znacząca część wszystkich gruntów. Dlatego gmina chce jak najszybciej uchwalać kolejne plany zagospodarowania, by nie zamknąć w przyszłości możliwości rozwoju budownictwa mieszkaniowego. - Wpłynęło do gminy do tej pory około 70 takich wniosków. Przedłużamy termin ich składania do końca czerwca. Dochodzą jednak do nas głosy, że coś się w Warszawie zaczyna dziać, by tę ustawę zmienić – dodał włodarz Pępowa.

(m)

Czytaj również

Komentarze (0)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Oprawa damska
PLUS, wąż ogrodowy 1/2
46,00 PLN
Obuwie męskie NIKOPOL skóra
189 PLN
Powerbank
35 PLN
Okulary damskie słoneczne - polaryzacja, filtr UV
Oprawa damska