Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Pępowo, dodano: 12 maja 2017

Plan mimo opóźnień

Półtoraroczne opóźnienie zanotował samorząd Pępowa, przygotowując plany zagospodarowania przestrzennego dla ulic Szkolnej i Ogrodowej. Mimo perturbacji dokument jest już gotowy. Będą jednak ograniczenia dla właścicieli. Powierzchnia działek nie może być mniejsza niż 1200 metrów kwadratowych. Gmina kusi jednak niską opłatą planistyczną.

Gmina chciała opracować plan zagospodarowania przestrzennego dla działek łączących ulicę Szkolną i Ogrodową już w 2015 roku. - Były jednak pewne perturbacje, w tym zmiana ustawy o gruntach. Prezydent Komorowski ją zawetował. Trzeba było przystąpić ponownie do przygotowania planu. Opóźnienie sięga 1,5 roku, ale jesteśmy już na finiszu – przekonuje wójt Pępowa Stanisław Krysicki.

W wyznaczonym terminie nikt z mieszkańców nie wniósł żadnych uwag do proponowanych planów zagospodarowania. W przyszłym tygodniu ma je zatwierdzić Rada Gminy podczas sesji. Umożliwi to właścicielom działek ich dzielenie i sprzedaż pod zabudowę mieszkaniową. Teren objęty planem to ponad 5 hektarów. Część niezabudowanych obszarów to ogródki i sady właścicieli działek. - Maksymalna powierzchnia zabudowy na tym terenie nie może być większa niż 30 procent działki. 20 procent pozostaje na podjazdy, a połowa to tereny biologicznie czynne – wyjaśnia planista Maciej Kaźmierczak.

Gmina wprowadziła też pewne ograniczenie. Wydzielane działki nie mogą być mniejsze niż 1200 metrów kwadratowych. - Chodzi o to, by budynki były w równych liniach. Wydzielanie małych działek oznaczałoby, że ewentualne obiekty gospodarcze na działce byłyby zbyt blisko budynku mieszkalnego – wyjaśnia Kaźmierczak.

- Ja się tylko obawiam, czy nie przyjdzie nam tu ktoś i nie powie, że on chce sprzedać działkę, ale mniejszą. Na przykład tysiąc metrów. I zaczną się problemy
– mówił na posiedzeniu komisji przewodniczący Rady Gminy, Zenon Rogala.

Zdaniem wójta Pępowa kroki gminy zmierzają do uporządkowania terenów. - Ten plan to uzupełnienie poprzedniego. Cały teren będzie dzięki temu porządnie zorganizowany i uporządkowany. Powstaje zorganizowane osiedle mieszkaniowe z 12 metrowymi drogami. Myślę, że ta formuła organizacji z równą linią zabudowy osiedla jest najlepsza. Brak uwag do naszych planów daje nam wolną rękę. Czas na uwagi był w odpowiednim czasie – dodaje wójt Pępowa.

Władzom Pępowa szczególnie zależy na tym, by sprawnie realizować uchwalanie planów zagospodarowania. Duża część gminy za 1,5 roku może być objęta zakazem w zakresie nowych budów mieszkaniowych za sprawą nowej ustawy związanej z siłowniami wiatrowymi. Tam, gdzie gmina nie uchwali odpowiednio wcześnie planów zakładających budowę domów, od 2019 roku ma obowiązywać zakaz wznoszenia nowych obiektów mieszkalnych.

- Proponujemy tylko jeden procent opłaty planistycznej od działki. Chcemy, by od razu ruszyła tam budowa. Gdy poprzednio naliczaliśmy opłaty za działki przy ul. Szkolnej 30-procentowym podatkiem, to przez 5 lat nic się nie działo, bo właściciele czekali na zanik opłaty. Teraz chcemy szybkiej budowy i stąd tak niska opłata, która ma zachęcać do inwestycji. Warto ponieść ten koszt, czyli mniejszą wpłatę dla gminy. Nam zależy na rozwoju gminy. Nie możemy całkiem znieść opłaty, ale ją minimalizujemy - dodaje wójt Krysicki.

(m)

Czytaj również

Komentarze (4)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Czarna Lukrecja, w dniu 2017-05-13 20:19:51

No popatrz ... popatrz... Tylko bez nerwów panie Stasiu :) lovki i kisski :*

Dodane przez Czarna Lukrecja, w dniu 2017-05-13 20:20:51

Dodane przez MAJKA BEZ GUCIA, w dniu 2017-05-13 21:43:27

Pozdrawiam Cię Lukrecja :)))KISSKI ,LOVKI I CAŁUSKI :)))

Dodane przez Czarna Lukrecja, w dniu 2017-05-14 09:10:47

Ojeju- no kisski, lovki i całuski :)

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Oprawa damska
OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
299 PLN 349 PLN
OBUWIE MĘSKIE REEBOK
219 PLN 279 PLN
OBUWIE MĘSKIE REEBOK
122 PLN 179,99 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Okulary ochronne z korekcją
140 PLN
Kiełbasa senatorska
11,99 PLN