Dzisiaj jest 24 Lipca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Na temat, dodano: 20 maja 2017

Oby Bóg mu wybaczył

Informacja o odejściu ks. Andrzeja Wiśniewskiego z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Żytowiecku szybko obiegła parafian. Kontrowersyjny proboszcz poinformował o swojej decyzji podczas niedzielnej mszy świętej pod koniec kwietnia. Zapowiedź pożegnania z wiernymi przeplatała się z oskarżeniami wobec parafian. Ksiądz miał zarzucać niektórym, że przyłożyli rękę do jego odejścia, interweniując w Kurii Metropolitarnej w Poznaniu.

Informacja o odejściu ks. Andrzeja Wiśniewskiego z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Żytowiecku szybko obiegła parafian. Kontrowersyjny proboszcz poinformował o swojej decyzji podczas niedzielnej mszy świętej pod koniec kwietnia. Zapowiedź pożegnania z wiernymi przeplatała się z oskarżeniami wobec parafian. Ksiądz miał zarzucać niektórym, że przyłożyli rękę do jego odejścia, interweniując w Kurii Metropolitarnej w Poznaniu.  

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Żytowiecku od jakiegoś czasu owiana była złą sławą. Wszystko za sprawą proboszcza Andrzeja Wiśniewskiego, któremu stawiano poważne zarzuty. W kwietniu 2016 r. Prokuratura Rejonowa w Gostyniu wszczęła śledztwo w sprawie przestępstw seksualnych, jakich miał się dopuszczać ks. Andrzej Wiśniewski jako duchowny. Do takich sytuacji miało dochodzić na plebanii i w szkole, gdzie uczył religii. Proceder miał trwać od wielu lat. Ksiądz od początku nie przyznawał się do winy. Ostatecznie śledczy dopatrzyli się w jego sprawie ośmiu przestępstw seksualnych, jednak ze względu na ich przedawnienie bądź brak dostatecznych dowodów nie przedstawili proboszczowi zarzutów. Sprawa została zamknięta w grudniu zeszłego roku.

Prokuratura ostatecznie umorzyła postępowanie, jednak podejrzenia o tak poważne przestępstwa odbiły się szerokim echem nie tylko w powiecie gostyńskim. Z tego powodu część parafian przestała też ufać księdzu. - Szkoda gadać, że takie coś nas spotkało. Oby Bóg mu wybaczył - usłyszeliśmy od kilku osób. Z upływem czasu sprawa nieco przycichła, lecz na początku 2017 roku niektórzy zaczęli dostawać anonimowe listy. Nadawca nazywał ich ludźmi obłudnymi, mściwymi i zajadłymi, którzy wiele zła wyrządzili niewinnemu księdzu. Wszystko dlatego, że mieli rozsiewać plotki na temat proboszcza.

W niedzielę 30 kwietnia, podczas mszy świętej ks. proboszcz Andrzej Wiśniewski nieoczekiwanie oznajmił, że odchodzi z parafii. W wygłoszonym oświadczeniu stwierdzić miał, że w ostatnim czasie zaszły w jego życiu okoliczności, które nie powinny mieć miejsca. Proboszcz najpierw miał się skarżyć, że podupadł przez to na zdrowiu, a potem wyczytać z ambony cztery nazwiska. Z jego ust miały też paść oskarżenia wobec ludzi, którzy rzekomo przyczynili się do jego odejścia. Prosiły one biskupa o odwołanie ks. Andrzeja Wiśniewskiego z funkcji proboszcza parafii w Żytowiecku.

Udało nam się dotrzeć do wszystkich wyczytanych z "czarnej listy" proboszcza. Potwierdziła się też informacja o tym, że część z nich interweniowała w poznańskiej kurii i rozmawiała z biskupem Zdzisławem Fortuniakiem o napiętej sytuacji w parafii św. Stanisława Biskupa. - Ubodło mnie to, że ksiądz wyczytał mnie z imienia i nazwiska, tym bardziej że ja akurat w kurii nie byłam - mówiła mieszkanka Grodziska. - Byłem w kurii w imieniu mieszkańców, ale zostawmy to już w spokoju... Ksiądz w końcu odszedł... - powiedział Piotr Ciążyński z Łęki Małej. - Niespecjalnie przejąłem się wyczytaniem z ambony. Otrzymałem wiele telefonów w tej sprawie, ale żaden nie był negatywny. Jestem świadomy, że proboszcz miał też swoich zwolenników, którzy go bronili, ale to była garstka ludzi - mówi otwarcie Stanisław Dworzyński, sołtys Bączegolasu. - Wielu się ucieszyło, że sobie idzie, nie uważam jednak, abym był temu współwinny. Za dużo tego złego i kłamstw - dodał włodarz wioski.

Czwartą osobą "piętnowaną" z ambony była mieszkanka Teodozewa. Nie chciała, by "grzeszny" ksiądz rozgrzeszał pierwszokomunijne dzieci. - Jestem osobą dorosłą i mam pełną świadomość tego, co mówię i biorę pełną odpowiedzialność za to, co robię. Wiem, że zostałam wyczytana z ambony, ale niespecjalnie się tym przejęłam. Po kilkunastu telefonach, które wcale nie były obelgami, pomyślała: "w końcu zaczęło się coś dziać"... Nawet poczułam się wyróżniona. Nie wiem, jakie intencje miał ksiądz proboszcz, czy miało mnie to zbesztać? Czy może miało wyróżnić? - zastanawiała się nasza rozmówczyni, która nie chce podawać swojego nazwiska.

Kobieta opowiedziała nam o kulisach kwietniowej wizyty w poznańskiej kurii. - Zorganizowała się grupa pięciu osób, ale każdy pojechał tam z inną jakby intencją. Mnie poproszono o reprezentacje rodziców dzieci pierwszokomunijnych, którzy nie chcieli, by ks. Andrzej Wiśniewski udzielał sakramentu ich dzieciom - opowiadała kobieta. 

Treść pisma, z którym udała się do kurii, zawierała głównie pytania, a nie oskarżenia, jak miał twierdzić ks. Wiśniewski. - Nie było to działanie przeciwko niemu, nie zgadzam się z tym - relacjonowała kobieta. - Uważam, że ksiądz proboszcz był bardzo dobrym nauczycielem. Mówił, że nie można obojętnie przechodzić obok zła. Tak więc korzystając z jego lekcji poczyniliśmy takie kroki, udaliśmy się do kurii... Był to jeden z wielu powodów. Kolejny jest taki, że każdy zasługuje na szacunek, tego oczekiwaliśmy od księdza proboszcza. Dosyć obelg, które słyszeliśmy z ambony - kontynuowała nasza rozmówczyni, dodając, że czarę goryczy przelały doniesienia medialne dotyczące prokuratorskiego śledztwa. Wynikało z nich jasno, że proboszcz uniknie kary ze względu na przedawnienie sprawy. - To znaczy, że nasze grzechy też się przedawniają? Czy miałby prawo rozgrzeszać dzieci pierwszokomunijne, skoro sam jest grzeszny? - mówiła kobieta. - Wielokrotnie krzyczał z ambony, że mamy uderzyć się w serca i pokazać skruchę, ale sobie nie miał zupełnie nic do zarzucenia... Gdyby rzeczywiście rok temu, kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, nie wywoływał poczucia winy w nas wszystkich, że to my jesteśmy winni, że to my jesteśmy niewdzięczni, sprawa potoczyłaby się inaczej... Oczywiście ilu parafian, tyle opinii na temat księdza. Choć ja nie uważam, że jest złym księdzem. Uważam, że jest złym człowiekiem! - podsumowała mieszkanka Teodozewa.

Z księdzem Andrzejem Wiśniewskim próbowaliśmy porozmawiać w poniedziałek 8 maja, tuż po zakończeniu mszy odpustowej. Gosposia, która otworzyła drzwi plebanii, kiedy tylko usłyszała, w jakiej sprawie chcemy porozmawiać, powiedziała: - Księdza nie ma. Nie wiadomo, kiedy wróci. Kłamała. Chwilę później w korytarzu pojawił się ks. Wiśniewski, który cały czas przebywał w budynku. Kiedy usłyszał, o co chodzi, podziękował nam, na pożegnanie trzaskając drzwiami plebanii.

MiS

Czytaj również

Komentarze (52)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez kazik, w dniu 2017-05-20 07:26:08

Moze by złożył swój podpis piszacy ten artykuł czy wstydzi sie ? powiedz kto napisał a powiem ci kto tym kierował żenujacy i dla myslacego człowieka juz wiadomo w czym rzecz Nie bronię ksiedza ale wszystko ma swoje granice

Dodane przez Czarodziejka, w dniu 2017-05-20 07:44:07

Ksiadz nie jest Biegiem. Niech odpowiada za wszystko jak normalny człowiek. Myślą ze jak stoją na za ambona to im wszystko wolno. Dobrze sie stalo ze sie ktos w koncu postawil!!!! Da to moze innym do myslenia ze nie wszystko im wolno!

Dodane przez ..., w dniu 2017-05-20 07:58:06

Juz dawno ten ksiądz powinien wylecieć z tej parafii i to z hukiem .

Dodane przez facet, w dniu 2017-05-20 08:08:11

wreszcie odszedł afeee tylko zapewne sołtys z Żytowiecka płacze za nim ...

Dodane przez czytelnik, w dniu 2017-05-20 08:15:11

Teraz sprawuje władzę w innej parafii, a taki chory jest- dziwna sytuacja

Dodane przez obserwator2, w dniu 2017-05-20 09:14:03

skandale rozchodzą się szybko

Dodane przez reniukibic, w dniu 2017-05-20 09:18:46

wreszcie został przeniesiony. już dawno mu się to należało. Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy

Dodane przez kościelna obłuda, w dniu 2017-05-20 09:27:15

Został przeniesiony, takie obyczaje kościelne.W innej parafii i innej szkole będzie miał" kontakty" z dziećmi.

Dodane przez reniukibic, w dniu 2017-05-20 09:47:31

chory z nienawiści

Dodane przez Moim zdaniem!, w dniu 2017-05-20 09:48:35

Nie wiem jaka była prawda ale wiem ,że każdego człowieka można zniszczyć. Moim zdaniem cała ta nagonka była w swojej formie po prostu obrzydliwa. Mam wrażenie,że osoba inicjująca medialną egzekucję nie zawsze odnosiła się do problemu z umiarem i zachowywała się chwilami jakby wielokrotne pisanie z detalami na ten temat sprawiało jej frajdę . Proboszcz winny lub niewinny w rzeczywistości ostał skazany i potępiony na Fb ! Jeśli była taka sytuacja to dorośli , pokrzywdzeni mężczyźni lub kobiety powinni SAMI załatwiać takie brudy albo na drodze sądowej osobiście lub u zwierzchników duchownego , a nie wyręczać się mediami społecznościowymi lub gazetą .Swoją drogą ciekawe jaki jest finał sprawy wytoczonej przez księdza proboszcza dziennikarce , która w imieniu pokrzywdzonych rozpętała internetowe i gazetowe piekło ? Wypowiedzi 4 osobowej delegacji do kurii , brzmią bardzo podobnie do pewnych tekstów .

Dodane przez Edek, w dniu 2017-05-20 10:16:01

Jeżeli popełnił te czyny nie powinno byc przedawnienia. Nawet jeżeli to ksiadz powinien zostax skazany. ...

Dodane przez ewa, w dniu 2017-05-20 11:40:05

Gosposia ks niech nie zapomni wyspowiadac się z kłamstwa. Kłamała ze ks nie ma w domu. W takim miejscu jak plebania ? Wstyd.

Dodane przez Www, w dniu 2017-05-20 11:52:54

Powinien gnić w więzieniu jak dopuścił się tych czynów a jak jest niewinny to dalej powinien być proboszczem nie rozumiem czegosc takiego jak przedawnienie za zniszczenie dzieciakom życia

Dodane przez Qwerty, w dniu 2017-05-20 12:53:14

Bączylasu*

Dodane przez Ktoś , w dniu 2017-05-20 13:43:56

Wszyscy potraficie tylko pisać na temat innych, ale nikt z was nie jest bez winy, ludzi idealnych nie ma....... A proboszcz nowy już swoje zasady wprowadza....

Dodane przez Iwcia, w dniu 2017-05-20 14:12:14

przestańcie wreszcie kłamać. Czy nie składaliście przed laty przysięgi?

Dodane przez Iwcia do Iwcia, w dniu 2017-05-20 15:15:51

Jaka przysięgę???

Dodane przez Zbyszek do Iwcia, w dniu 2017-05-20 15:21:10

Do jakiegokolwiek wejdę domu, wejdę doń dla pożytku chorych, nie po to, żeby świadomie wyrządzać krzywdę lub szkodzić w inny sposób, wolny od pożądań zmysłowych tak wobec niewiast jak i mężczyzn, wobec wolnych i niewolników Cokolwiek bym podczas leczenia, czy poza nim ujrzał, czy usłyszał, czego nie należy na zewnątrz rozgłaszać, będę milczał, zachowując to w tajemnicy. Jeżeli dochowam tej przysięgi, i nie złamię jej, obym osiągnął pomyślność w życiu i pełnieniu tej sztuki, ciesząc się uznaniem ludzi po wszystkie czasy; jeżeli ją przekroczę i złamię, niech mnie los przeciwny dotknie.Przysięga Hipokratesa

Dodane przez obiektywna, w dniu 2017-05-20 15:23:04

Do Ktoś! Proszę się nie dziwić, że nowy ksiądz proboszcz wprowadza swoje, nowe zasady. Tak, jak każdy dobry gospodarz jest odpowiedzialny za powierzoną Mu parafię. Z pewnością ma przed Sobą bardzo trudne zadanie. Jestem osobą wierzącą i mam prawo,a nawet moralny obowiązek wypowiedzieć swoją opinię . Uważam, że każde zło należy tępić już w zalążku (uczono mnie tego na katechezach). We wspomnianej parafii tego zła było za dużo. Nie możemy pozwolić na to, aby jednostki (mam na myśli garstkę kapłanów), psuły opinię pozostałym księżom. Wszyscy jesteśmy ludźmi grzesznymi, jednak przed Bogiem nasze przewinienia nie ulegają przedawnieniu. Uważam, że poprzedni ks. powinien wykazać więcej pokory. Ze swej strony zapewniam, że jednego i drugiego kapłana otoczyłam szczerą modlitwą. Właśnie mamy miesiąc maj i możemy wyszeptać lub zanucić piękne słowa: "Pomóż nam Matko Boża już, wyciągaj z dna życiowych burz." Pozdrawiam parafian z Żytowiecka i nie tylko.

Dodane przez buli, w dniu 2017-05-20 15:39:19

I po co ten artykuł? Sprawa została zamknięta. Jest nowy proboszcz i nowy czas w parafii. Komu zależy na jątrzeniu? Kibicujcie nowemu bo ma bardzo dużo do zrobienia.

Dodane przez pan Reniu, w dniu 2017-05-20 15:51:54

Ja wiem komu zależy na jątrzeniu

Dodane przez parafianka, w dniu 2017-05-20 16:02:48

najlepszy ksiądz jest w Słupi Kapitulnej

Dodane przez jo, w dniu 2017-05-20 17:02:20

jakby poszedł do innej parafii to by o tym napisali

Dodane przez Balbina, w dniu 2017-05-20 17:14:39

Nowemu proboszczowi chyba wszyscy kibicuja bo to dobry człowiek, ale tego pana trzeba rozliczyć skoro on sam tego chce z ambony. Taki zawzięty to niech wie co o nim ludzie myślą. Od niektórych ludzi nalezy oczekiwac więcej, a juz od księzy to dopiero więcej. Nie może być tak, że człowiek kojarzony z Bogiem był podejrzewany o takie straszne zbrodnie. Z artykułu wynika, że jakies rzeczy sie przedawniłya więc coś było na rzeczy. jesli wiec ktoś broni tego pana to pewnie sam ma nieczyste sumienie i wcale nie wierzy w Boga tylko w sutennę

Dodane przez katolik, w dniu 2017-05-20 18:03:13

trzeba mieć takiego proboszcza jak my parafianie w Pępowie,jest lubiany okazuje serce i nie oddamy jego za żadne skarby,chwała Bogu i kurii że nam jego zesłał,

Dodane przez Chomik, w dniu 2017-05-20 18:46:49

Już za nim tęsknie

Dodane przez podatnik, w dniu 2017-05-20 19:00:44

Nie jaki ksiądz taka parafia lecz taka parafia jaki pleban.Długo jeszcze potrwa zamiatanie pod dywan różnych afer w kościołach ale to się musi skończyć bo kościół to ludzie a oni powinni mieć wpływ na nie solidnych kapłanów zresztą tak jak kościół miesza się w rządzenie państwem tak i parafianie Parafią.AMEN

Dodane przez płacz, w dniu 2017-05-20 19:28:15

tak- z niektórych komentarzy można wnioskować, że pisząca ma kłopot w sferze seksualnej. Swojej osoby, osób jej bliskich i osób zupełnie jej obcych. Czyżby trudne dzieciństwo??? Może duże braki???

Dodane przez Mistrzunio , w dniu 2017-05-20 20:15:55

SZKODA tego Księdza a z ta sprawą to Sobie wymyślili

Dodane przez katolik , w dniu 2017-05-20 21:41:29

jak beda tak dalej robic to sami zostana w koscie le

Dodane przez lilka, w dniu 2017-05-21 07:46:40

Jak na taką sprawę ludzie zrobili za dużo szumu. Całe opisywanie tych sytuacji w internecie, gazecie jaki miało sens, dokąd to prowadziło. Ludzie tacy mądrzy, że dopiero po tylu latach postanowili zareagować, gdy rzekomo ktoś został skrzywdzony. Ludzie tacy są odważni, ,,waleczni'', że gdy coś by się komuś stało, to ktoś w ogóle okazał by się tak mądry i by danej osobie pomógł ? Teraz gdy jest całe te oskarżenie na księdza, to nagle tyle osób poczuło się skrzywdzonych, urażonych. Dlaczego w takim razie nikt nie zareagował wcześniej ??

Dodane przez ania, w dniu 2017-05-21 08:37:58

kazdego czlowieka mozna zniszczyc slowami

Dodane przez Polska świńska-katolicka, w dniu 2017-05-21 08:55:50

Katolickie dewotki marzą, żeby taki ksiądz wprowadził ich wnuczki w dorosłe życie.

Dodane przez panReniu, w dniu 2017-05-21 09:15:34

Obłudny człowiek jakich wielu

Dodane przez kzaik, w dniu 2017-05-21 09:37:47

komus zależy na nakrecaniu spirali nienawisci winien czy nie ,ale tutaj gra toczy sie o cos innego!!

Dodane przez penetracja_anihilacja, w dniu 2017-05-21 10:12:48

Chyba przejdę na katolicyzm. Starszy, dojrzały mężczyzna, przy forsie i na dodatek sam. Jak tu nie kochać duchownych.

Dodane przez INA, w dniu 2017-05-21 12:03:22

Dziś rano w TVN wywiad z księdzem gejem.

Dodane przez STANISŁAW, w dniu 2017-05-21 12:06:33

Co na to wszystko nasz sołtys?

Dodane przez STANISŁAW, w dniu 2017-05-21 12:35:13

CZY SOŁTYS O TYM WSZYSTKIM WIEDZIAŁ ????

Dodane przez panReniu, w dniu 2017-05-21 14:59:46

Tu się gra toczy o to kto bardziej udowodni swoją głupotę! o co innego może chodzić hehe

Dodane przez llll, w dniu 2017-05-21 15:01:02

o to toczy się gra?

Dodane przez pink, w dniu 2017-05-21 15:30:05

no

Dodane przez Jestem z miasta, w dniu 2017-05-21 18:20:41

Łatwo osądzać innych, nawet przy braku dowodów! Kto was uczynił sędziami? Powiem wam, którzy osądzacie: Jesteście wsiowe buraki z zapyziałej prowincji!

Dodane przez panReniu, w dniu 2017-05-21 20:55:45

sprawiedliwość dosięgnie każdego zwłaszcza tych, którzy na to najbardziej zasługują

Dodane przez wykaz, w dniu 2017-05-21 22:07:13

Wykaz kaplanów archidiecezji poznańskiej wskazuje ks. Andrzeja Wisniewskiego w jednej z poznańskich parafii. Czy to ten?

Dodane przez mat, w dniu 2017-05-22 09:53:04

to gwalcil czy nie gwalcil, niech redkacja jak pisze da jasna odpowiedz a nie jakies tylko sugestie i poszlaki, winni ale nie idzie siedziec, co to ma byc, mozna gwalcic czy molestowac i nie odpowiadac za to? chory kraj

Dodane przez Sylwia, w dniu 2017-05-22 10:11:36

Ty mat a może mat oł? Przeczytaj o czym jest artykuł, a potem zadawaj pytania. Wtedy sam sobie jasno odpowiesz i przestaniesz się kompromitowac

Dodane przez kiciuśdrakullo, w dniu 2017-05-22 11:01:45

Oby Bóg Wam kiedyś wszystkim wybaczył :(

Dodane przez do wykaz, w dniu 2017-05-22 12:47:59

Do wykaz,,, tak to ten sam we włąsnej osobie.

Dodane przez k.c., w dniu 2017-05-22 15:52:27

A mógł mieć ze mną dziecko!

Dodane przez poznanianka, w dniu 2017-06-01 18:49:17

Już jest w nowej parafii w Poznaniu, w parafii gdzie jest żłobek... Skandal :(

Dodane przez pamiętliwy, w dniu 2017-06-22 20:54:29

ja też byłem ministrantem u tego bałwana i wiem co robił kutafon ale sam sie z nim rozprawie po wielu latach "to lizanie po uszach" fuj

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Torba rowerowa na telefon
19 PLN
elektrody 3,25 Rutweld 12, OPAKOWANIE 4,5KG
44,00 PLN
Oprawa męska z nakładką
Oprawa damska
OBUWIE DAMSKIE DRAGON
189 PLN 219 PLN