Dzisiaj jest 28 Lipca 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Na temat, dodano: 29 grudnia 2016

Obudź się, zanim będzie za późno!

Ogólnopolska kampania "Czad i ogień - obudź czujność" ma zwrócić uwagę Polaków na problem zatruć tlenkiem węgla, szczególnie w sezonie grzewczym. Akcja jest odpowiedzią na alarmujące statystyki Państwowej Straży Pożarnej z ubiegłych lat dotyczące ofiar zatruć tlenkiem węgla - zwanego potocznie czadem - oraz ofiar pożarów. Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. 

W 2015 roku w Polsce odnotowano prawie 30 tys. pożarów mieszkań, 7414 osób trafiło do szpitala, 512 osób poniosło śmierć w pożarach, aż 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem węgla! Statystyki są zatrważające, dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Państwową Strażą Pożarną promuje ogólnopolską kampanię "Czad i ogień - obudź czujność".

- Celem akcji jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla. Ta świadomość cały czas jest zbyt mała, o czym świadczy ilość wyjazdów ciągu roku. Średnio 10-15 razy do roku wjeżdżamy do przypadków zatrucia tlenkiem węgla. W tym roku najpoważniejszym takim zdarzeniem było zatrucie pięcioosobowej rodziny w Gębicach - mówi st. kpt. Michał Pohl, oficer prasowy KP PSP w Gostyniu. - W poprzednich latach spotykaliśmy się z mieszkańcami powiatu gostyńskiego, a na terenie województwa wielkopolskiego była prowadzona akcja rozdawania darmowych czujek. Ludzie montowali je w domach, zakupili lub otrzymali od strażaków - wyjaśniał oficer prasowy Michał Pohl, dodając, że aktualnie zdarzają się sytuacje, gdy strażacy wyjeżdżają do zdarzeń, gdy czujka rzekomo alarmuje zagrożenie, jednak sygnał okazuje się być jedynie przypomnieniem do wymiany baterii. - Jest to efekt niezapoznania się z instrukcją obsługi. Ludzie słyszą dźwięk czujki, boją się i dzwonią na straż - dodaje st. kpt. Michał Pohl.

By ustrzec się przed tragicznymi skutkami tlenku węgla, należy przeprowadzać regularne kontrole drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych. Ponadto należy zadbać, by kratki wentylacyjne oraz otwory w drzwiach łazienkowych nie były zasłonięte. Dodatkowo w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla, która zaalarmuje nas, gdy w powietrzu stężenie trujących substancji się zwiększy. Kosztuje zaledwie 5 groszy dziennie, a może uratować życie, które jest przecież bezcenne.

MiS

Czytaj również

Komentarze (0)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Oprawa damska
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Oprawa damska
Oprawa męska z nakładką
TRAMPKI MĘSKIE
169 PLN 219 PLN
Obuwie męskie NIKOPOL skóra
189 PLN