Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Gostyń, dodano: 17 maja 2017

Nie chcą wychowywać dzieci w kontenerach

Na samorządach spoczywa obowiązek zapewnienia dzieciom miejsc w przedszkolach publicznych. W gminie Gostyń może ich zabraknąć za jakiś czas, dlatego samorząd chce wybudować nowy obiekt na jednym z gostyńskich osiedli. Dzieci mają rozpocząć w nim naukę we wrześniu przyszłego roku. Czy to faktycznie realny termin?

Od września 2017 każde dziecko od 3 do 6 lat ma mieć zagwarantowane miejsce w publicznym przedszkolu w swoim rejonie zamieszkania. Dotąd gminy musiały zapewnić takie miejsca dzieciom starszym niż 4 lata. O ile w kolejnym roku szkolnym gmina Gostyń jest w stanie spełnić ten warunek, to w przyszłym roku może być to problem, dlatego konieczne jest wybudowanie nowego przedszkola. Nowoczesny obiekt ma powstać w przyszłym roku na gostyńskim Pożegowie – w rejonie ulic Broniewskiego i Kasprowicza, natomiast kolejne jeśli zajdzie taka potrzeba na osiedu "Górna". - Sytuacja jest świeża, związana z nową ustawą, która nakazuje zapewnić miejsce w przedszkolu dla każdego dziecka. - mówił Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia. 
Projekt nowego obiektu ma powstać w najbliższch miesiącach. Zaraz potem magistrat zamierza wyłonić wykonawcę i rozpcząć budowę, której finał planowany jest na przyszły rok. Ma powstać  budynek nowoczesny, w którym funkcjonować będą cztery oddziały przedszkole. -  Chcemy żeby to było przedszkole na miarę XXI wieku. Zamierzamy odwiedzić kilka  nowowybudowanych przedszkoli, żeby zdecydiwać jka ma wyglądac projekt. Na pewno nie będzie to robione na szybko i byle jak. Nie będziemy dzieci wpuszczać do kontenerów. - zapewniał Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia. Ponadto od wrzęsnia 2018 roku panowane jest otwarcie oddziaąłwó przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych nr 1 i 2 w Gostyniu.
Cały czas trwa rekrutacja do przedszkoli w gminie Gostyń. Do placówek wpłynęły łącznie 392 wnioski. Do końca maja rodzice i opiekunowie składający dokumenty o przyjęcie dzieci do samorządowych  przedszkoli muszą złożyć deklaracje, do której placówki zamierzają ostatecznie posłać pociechy. - Mamy informacje od dyrektorów przedszkoli, że wileu rodziców starało się o przyjęcie do kilku placówek. Według zebranych danych w przedszkolach nadal pozostanie 18 wolnych miejsc. - mówiła Aldona Grzęskowiak-Węglarz, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM w Gostyniu. Wielu rodzicó i opiekunów decyzduje się posyłać pociechy do prywatnych przedszkoli. Jak deklarują ich właściciele, obecnie maja 21 wolnych miejsc. Ostateczna liczba dzieci przyjętych do placówek będzie znana z początkiem czerwca. 

Od września 2017 każde dziecko od 3 do 6 roku życia ma mieć zagwarantowane miejsce w publicznym przedszkolu w swoim rejonie zamieszkania. Dotąd gminy musiały zapewnić takie miejsca dzieciom starszym niż 4 lata. O ile w kolejnym roku szkolnym gmina Gostyń jest w stanie spełnić ten warunek, to w przyszłym roku może być to problem, dlatego konieczne jest wybudowanie nowego przedszkola. Nowoczesny obiekt ma powstać w przyszłym roku na gostyńskim Pożegowie – w rejonie ulic Broniewskiego i Kasprowicza, natomiast kolejne, jeśli zajdzie taka potrzeba, na osiedlu "Górna". - Sytuacja jest świeża, związana z nową ustawą, która nakazuje zapewnić miejsce w przedszkolu dla każdego dziecka - mówił Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia. 

Projekt nowego obiektu ma powstać w najbliższych miesiącach. Zaraz potem magistrat zamierza wyłonić wykonawcę i rozpocząć budowę, której finał planowany jest na przyszły rok. Ma powstać nowoczesny budynek, w którym funkcjonować będą cztery oddziały przedszkole. - Chcemy, żeby to było przedszkole na miarę XXI wieku. Zamierzamy odwiedzić kilka nowo wybudowanych przedszkoli, żeby zadecydować, jak ma wyglądać projekt. Na pewno nie będzie to robione na szybko i byle jak. Nie będziemy dzieci wpuszczać do kontenerów - zapewniał Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia. Ponadto od września 2017 roku planowane jest otwarcie oddziałów przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych nr 1 i 2 w Gostyniu.

Cały czas trwa rekrutacja do przedszkoli w gminie Gostyń. Do placówek wpłynęły łącznie 392 wnioski. Do końca maja rodzice i opiekunowie składający dokumenty o przyjęcie dzieci do samorządowych przedszkoli muszą złożyć deklaracje, do której placówki zamierzają ostatecznie posłać pociechy. - Mamy informacje od dyrektorów przedszkoli, że wielu rodziców starało się o przyjęcie do kilku placówek. Według zebranych danych w przedszkolach nadal pozostanie 18 wolnych miejsc - mówiła Aldona Grześkowiak-Węglarz, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM w Gostyniu. Wielu rodziców i opiekunów decyduje się posyłać pociechy do prywatnych przedszkoli. Jak deklarują ich właściciele, obecnie mają 21 wolnych miejsc. Ostateczna liczba dzieci przyjętych do placówek będzie znana z początkiem czerwca. 

MiS

Czytaj również

Komentarze (35)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Czarna Lukrecja, w dniu 2017-05-17 19:44:43

Panie Grzegorzu pan przypomina mi mojego ulubionego aktora Simona Bakera

Dodane przez Ewa, w dniu 2017-05-17 20:57:30

W jednym prywatnym są miejsca ale szczerze nie polecam

Dodane przez Dorcia, w dniu 2017-05-17 20:59:12

Moje dziecko się nie dostało do prywatnego

Dodane przez Dana, w dniu 2017-05-17 20:59:58

Chyba wiem o jakie chodzi

Dodane przez rodzic, w dniu 2017-05-17 22:43:55

Do kom EWA- Prywatne???? Pytamy jako rodzice gdzie kontrola nad takimi przedszkolami! zabawki nie myte miesiącami, łazienki zamiast pachnące to śmierdzące, paskownica użytkowana razem ze zwierzętami, brak placu zabaw itd.Kto kocha swoje maleństwa to już odszedł z tego właśnie przedszkola.. dawno powinien się ktoś za to zabrać! ale dla Dyrektorki liczy się biznes.

Dodane przez bob, w dniu 2017-05-17 23:03:23

Jest bardzo dobre przedszkole na Pożegowie, może rozbudować już istniejące o jedną salę i miejsca starczy dla wszystkich, a nie stawiać nowe przedszkola, a za 4 lata zamykać, bo nie będzie już dzieci. Faktem jest, że tyle dzieci jest, bo wyż 81 roku ma teraz dzieci ;) Inwestujmy rozsądnie pieniądze podatników.

Dodane przez mama, w dniu 2017-05-17 23:04:49

do Ewa, dana, rodzic Dyrektorka hahahhahha- cały czas na zwolnieniach hahahhaha- tam jest 19 wiek

Dodane przez Zuza, w dniu 2017-05-18 07:07:23

Na wioskach są miejsca dzieci z wiosek wożone są do Gostynia to np. 56 latki na wioskę też się nauczą. Teraz w sprzęty, zabawki przedszkola wiejskie są dobrze wyposażone to dlaczego nie.

Dodane przez Zuza, w dniu 2017-05-18 07:08:04

Przepraszam 5 i 6 latki

Dodane przez Iza, w dniu 2017-05-18 07:18:09

Tak jest zabrać się za to w końcu za żłobki po pizzeriach tak samo ani placu zabaw,dzieci utkane byle tanio a panie właścicielki zwłaszcza jedna już takie damy grają ze patrzeć nie idzie

Dodane przez Jamama, w dniu 2017-05-18 09:22:40

Do Zuza Ja jestem z wioski a córkę 2 rok woze do gostynia do przedszkolA i noe żałuje tego. Córka jest w przedszkolu 6 godzin i tal samo pójdzie do szkoły do gostynia

Dodane przez jatata, w dniu 2017-05-18 10:05:27

Do jamama A ja jestem z Gostynia i przez takich jak ty moje dziecko już drugi rok z rzędu nie dostało się do przedszkola

Dodane przez Jakooo, w dniu 2017-05-18 10:33:40

I bardzo dobrze ze buduja bo nie ma przedszkola z prawdziwego zdarzenia nowego przestronnego !! Brawo panie burmistrzu dobra decyzja !! Lepiej mieć coś nowego niz rozbudowywac stare !!

Dodane przez rodzic, w dniu 2017-05-18 12:21:47

w stare przedszkola sie wogóle nie inwestuje tylko łata to co sie na gwałt popsuło. Dyrektorka na zwolnieniu???? Jeżeli jest ktoś chory wiemy wszyscy o kim i na co! / to przepraszam bardzo nie powinien się naszymi dziećmi opiekować i prowadzić przedszkola a tak niestety chyba jest ale tego w Gostyniu się nie widzi!!!!!!!!!. Dotacje z naszych pieniędzy - bez należytej kontroli? pytamy jak jeszcze długo to przedszkole będzie istniało i kombinowało.

Dodane przez Jula, w dniu 2017-05-18 13:14:10

W jednym z prywatnych przedszkoli to panie uciekają aby żal dzieciaczkoów i co dalej niech budują dziękuje panu burmistrzowi i całej reszcie

Dodane przez Ula, w dniu 2017-05-18 13:16:06

A czemu uciekają panie bo ja wiem moje dziecko tam chodziło i zrezygnowałam a jaka atmosfera nie polecam

Dodane przez Jamama, w dniu 2017-05-18 14:31:52

Do jatata Najwidoczniej jest mniejsze niz 5 lat i ma pecha. Takie życie. Każdy ma prawo do wyboru przedszkola

Dodane przez Ola, w dniu 2017-05-18 22:12:53

Czyżby mowa o przedszkolu, w którym panują rzekomo domowe warunki? Szczerze NIE polecam. Pani dyrektor chyba minęła się z powołaniem. Atmosfera w przedszkolu okropna

Dodane przez Ola, w dniu 2017-05-18 22:16:59

A odesjcie 9 dziewczyn w przeciągu niecalego roku o czymś świadczy, tym bardziej, że każda złożyła samą wymowienie!

Dodane przez rodzic, w dniu 2017-05-18 23:23:01

wszyscy myślimy chyba o tym samym za torami. W tych chwastach smrodzie w łazienkach i brudzie to zarosną. Co niektórzy rodzice już zabrali swoje dzieci i odeszli a reszta?

Dodane przez Ola, w dniu 2017-05-19 06:39:11

Do rodzic: ja myślę o tym przy targu.

Dodane przez Fred, w dniu 2017-05-19 08:04:25

A gdzie instynkt macierzyński ? System ma czynić człowieka a nie rodzina? Kto ma przekazać wartości? Dzieci nie znają ciepła domu rodziny bo od małego po przedszkolach. Matka sprzedaje najpiękniejsze chwile życia swojego i dziecka za garść srebników żeby kupić kolejne chińskie gówno? Ludzie myście co dobre ,co będziecie wy i dzieci kiedyś wspominać. Jest udowodnione że dzieci przebywając w grupie rówieśników niczego się nie uczą. Pani uczy literek,nic po za tym. Ludzie myślenie nie boli.

Dodane przez anonim33, w dniu 2017-05-19 08:23:55

Gratuluje rodzicom odwagi w internecie ! Warto wspomnieć o tym co wypisujecie dyrekcji, a nie wyżalać się w massmediach.

Dodane przez Ines, w dniu 2017-05-19 10:52:04

Tak to obok targowiska ale ponoć prawnie wszystko robi a panie uciekają same z tamtąd

Dodane przez Ania, w dniu 2017-05-19 10:53:58

Ja teź słyszałam o tym przedszkolu zamknąć porządek zrobić a co z tego że prywatne mało jest chętnych pozdrawiam

Dodane przez Lila, w dniu 2017-05-19 10:57:02

Jak mogą panie nauczyć te biedne dzieci jak się zmieniają to się odbija na dzieciach tak nie może być zróbcie z tym coś te panie które odeszły mają pewnie powód głowa do góry

Dodane przez ;/, w dniu 2017-05-19 12:11:37

do zuzy i jataty a niby dlaczego dzieci ze wsi mają chodzić do wiejskich przedszkoli skoro rodzicom bardziej pasuje dowozić je do przedszkola w Gostyniu??? Nasze dziecko mieszka na wsi a już 3 rok chodzi do przedszkola w Gostyniu i tak samo będzie ze szkołą . A jeśli tak Wam zależy żeby dzieci chodziły do przedszkola to jeśli nie dostaną się do publicznego są jeszcze prywatne. U nas była taka sytuacja, dziecko chodzi do prywatnego za które płacimy z własnej kieszeni więc nie rozumiem oburzenia :/

Dodane przez Ola, w dniu 2017-05-19 16:19:28

Nie odwaga w massmediach, tylko chcec ostrzezenia. Może droga redakcja zechciałby się zająć tą sprawa i rozglosnic. Bo to, co tam się dzieje to tragesia

Dodane przez nieOLa, w dniu 2017-05-19 20:30:05

Mam bardzo dobre zdanie o przedszkolu przy targowisku.A złe komentarze są nieobiektywne i nieuczciwe.Jak najbardziej polecam.

Dodane przez Pola, w dniu 2017-05-19 21:49:36

Co polecasz chyba Panią dyrektor która pracowników fizycznie wykańcza a jest duzo osób co dużo wie zobaczymy od wrzesnia

Dodane przez Ola, w dniu 2017-05-20 07:19:01

Do nieola pracowałam w tym przedszkolu przy targowisku, więc komentarz jest jak najbardziej obiektywny. Sama się zwolnilam, bo psychicznie nie mogłam znieść tego miejsca. Bez powodu zwolniloby się aż tyle dziewczyn przez niecały rok? Pani dyrektor potrafi nieźle mydlic oczy, szczególnie jednej z mam :)

Dodane przez Tomasz, w dniu 2017-05-20 09:42:18

Super odwaga dla pani która pracowała więc kobiety pora się wziąść trochę odwagi glowa do góry trzymam kciuki

Dodane przez Wera, w dniu 2017-05-20 09:44:32

Komentarze prawdziwe mam dziecko w tym przedszkolu i tam jest paranoja brawo dziewczyny trzymam kciuki i mocno was pozdrawiam a dziecko miło wspomina

Dodane przez xxx, w dniu 2017-05-30 14:36:14

Przydalaby sie porządna kontrola tego przedszkola ale nie z sanepidu ale Państwowej Inspekcji Pracy

Dodane przez mama, w dniu 2017-05-31 19:51:21

Niech ręka boska broni dzieci przed TYM przedszkolem i tą pożal się Boże dyrektorką która nawet wody dzieciom żałuje, jedzenie wydziela zimą zimno że dzieciaczki zamiast się bawić koce wołają a biedne dziewczyny jedna po drugiej uciekły przed mobbingiem i wredotą osoby rządzącej a ty nieOla masz jakąś zaćmę czy może pracujesz tam chwilowo bo już nie ma kto??!Zresztą kto pamięta ta osobę ze szkoły gdy uczyła to już nic wiedzieć więcej nie musi. Ludzie nie dawajcie tam dzieci kontrole są śmieszne i pomagają na dwa dni a ta pani nie znosi dzieci...tak po prostu

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

HALÓWKA NIKE
120 PLN 179 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Oprawa damska
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
ADIDAS DAMSKIE
135 PLN 219 PLN
Oprawa damska