Dzisiaj jest 25 Czerwca 2017, Niedziela, imieniny obchodzą:

Pogorzela, dodano: 12 kwietnia 2017

Nauka przez zabawę

Pogorzelska biblioteka jako jedna z pięćdziesięciu placówek w kraju wzięła udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą Ekopaka. Głównym celem działań była edukacja ekologiczna uczniów. W kolejnych edycjach poznawali oni możliwości wykorzystania metali, drewna czy papieru.

Nad organizacją projektu obok warszawskiej organizacji o nazwie Interseroh czuwała także Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.  - To pierwszy realizowany przez biblioteki na tak dużą skalę program edukacji ekologicznej, którego adresatem byli uczniowie w wieku wczesnoszkolnym. Jego celem było przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z recyklingiem opakowań, popularyzacja idei zamkniętego obiegu surowców sprzyjającego ochronie zasobów naturalnych oraz kształtowanie postaw proekologicznych  - mówi  Dobrochna Błażejczak z pępowskiej biblioteki.


Do udziału w projekcie udało jej się zaprosić uczniów klasy IIIb: Anastazję Dąbrowską, Marię Golejewską, Alicję Harasim, Julię Łyduch, Joachima Maciejczyka, Julię Matelską, Wiktorię Płucieniczak, Julię Rączkiewicz,  Zuzannę Wolną i Julię Zając.
 - Ekopaka poświęcona aluminium i innym metalom zachęciła czwartoklasistki do odkrywania ich właściwości. Zestaw metalowych płytek i waga kuchenna ułatwiły dziewczętom prowadzenie eksperymentów. Poprzez edukacyjne kolorowanki uczestniczki ekopakowych spotkań wkroczyły do Aluminiowego Miasteczka i przemierzyły Aluminiowy Labirynt, dowiadując się, skąd się bierze aluminium i gdzie w swoim otoczeniu mogą je znaleźć. Spotykane na co dzień w biurach spinacze i klipsy oraz specjalnie skomponowane zestawy elementów konstrukcyjnych obudziły zaś w młodych ekolożkach inżynierskiego ducha - mówi D. Błażejczak.

Uczennice wzięły też udział w warsztatach plastycznych, podczas których nauczyły się posługiwać spirografami – przyrządami umożliwiającymi kreślenie spiral oraz skomplikowanych krzywych matematycznych. - Dzięki Ekopace wszystkie dzieci uczestniczące w projekcie w latach szkolnych 2015/2016 oraz 2016/2017 uzmysłowiły sobie, czym jest zamknięty obieg surowców i zrozumiały, że to, co pozostaje z produktów - opakowania, zużyte elementy - to nie śmieci, lecz materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Ekopaka wprowadziła zatem uczestników projektu w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta – dodaje  Dobrochna Błażejczak.

Dwa dni temu podczas podsumowującego przedsięwzięcie spotkania w bibliotece, wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali symboliczne podziękowania za udział w ekologicznym projekcie, natomiast  najwytrwalsze i najaktywniejsze uczestniczki ekopakowych spotkań – dodatkowo także upominki ufundowane przez placówkę.

(m) zdjęcia Dobrochna Błażejczak

Czytaj również

Komentarze (6)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Obserwator , w dniu 2017-04-12 15:13:59

Czemu nie ma galerii?

Dodane przez Młoda , w dniu 2017-04-12 20:30:21

W pogorzelskiej bibliotece prowadzi zajęcia pępowska bibliotekarka?

Dodane przez Jacek, w dniu 2017-04-12 20:42:15

Jeśli w pogorzelskim emgoku prowadzi zajęcia krotoszyński instruktor, to czemu pępowska bibliotekarka nie może mieć zajęć w pogorzelskiej bibliotece? Jak jej zapłacą, to chętnie przyjedzie.

Dodane przez Stara, w dniu 2017-04-12 21:40:58

W głowie się pomieszało tym babom w bibliotece, to znaczy dyrektorce, żeby zatrudniać koleżanki z Pępowa zamiast samemu wziąć się do roboty.

Dodane przez Jeszcze raz ja, w dniu 2017-04-12 21:46:52

Ta frekwencja 10-osobowa to w ogóle jakaś naciągana sprawa. Jedno głodne foto, na którym są 3 osoby, w tym pewnie jedna to ta nieszczęsna bibliotekarka, widać nie było czego fotografować, więc i brak normalnych zdjęć.

Dodane przez Do Młodej, w dniu 2017-04-13 10:45:36

Nie ma w tym nic dziwnego, że ludzie szukają pracy poza miejscem zamieszkania. Takie czasy!

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
219 PLN 259 PLN
Okulary korekcyjne do pływania
300 PLN
Koszulka damska Adidas
74 PLN 99 PLN
Szczotka do prostowania włosów
49 PLN
ECONOMIC, wąż ogrodowy 1/2'' 20m
19,00 PLN
Zestaw mebli technorattanowych
399 PLN
Torebka damska