Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Krobia, dodano: 18 maja 2017

Mikołajczak: jak są liczone dotacje?

Wątpliwości dotyczące rozliczeń pieniędzy na działalność sportową w gminie zgłosił na ostatnim posiedzeniu komisji radny Jan Mikołajczak. Dociekał, skąd wzięła się duża dysproporcja w finansowaniu klubów w Krobi i Pudliszkach względem Chwałkowa. Władze gminy tłumaczą, że wysokość wsparcia wynika z ilości sekcji.

Choć sprawa pomocy finansowej gminy w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych była już rozstrzygnięta w marcu, to temat ponownie wypłynął w czasie ostatniego posiedzenia komisji rady, podczas prezentacji sprawozdania z realizacji programu współpracy gminy z organizacjami samorządowymi. Radny Jan Mikołajczak dociekał, jakie były kryteria w przyznawaniu środków dla klubów sportowych.  

- Krobianka dostała 45 tysięcy złotych, Pudliszki tak samo. Sokół Chwałkowo otrzymał jedynie 25 tysięcy. Rozumiem, że są w innych klasach i inne są koszty dojazdów i opłat sędziowskich, ale w kolejnej rubryce, gdzie widzę informację o finansowaniu dla drużyn młodzieżowych i dziecięcych, w Krobi było to 40 tysięcy, czyli prawie tyle co dla Krobianki, dla Pudliszek 32 tysiące, a w Chwałkowie tylko niewiele ponad osiem tysięcy. Od czego to zależy? Od ilości zawodników czy są inne powody? - dopytywał Jan Mikołajczak.

Burmistrz Krobi podkreśla, że dotacje od samorządu nie są przyznawane dla klubów, ale na zadania gminne realizowane przez organizacje pozarządowe, w tym także te, które zajmują się sportem. - Konkursy te dotyczyły zorganizowania zajęć. Rzeczywiście Krobia i Pudliszki mają wyższe wsparcie niż Chwałkowo, ale jest to podyktowane racjonalnością związaną z tym, jaka później jest to grupa rozgrywkowa. Jeśli chodzi o młodzież, to jest to jeden konkurs i dotyczy organizacji drużyn. W ubiegłym roku był oparty na logarytmie związanym z analizą złożonych wniosków. Wszystkie były tak samo oceniane. Obejmowały ilość drużyn zgłoszonych do rozgrywek i lig PZPN oraz innych trybów rozgrywkowych. Zróżnicowano to wiekowo. Było to wówczas korzystne dla Chwałkowa. Rok temu była to drużyna juniorska, teraz są to młodsze dzieci - wyjaśnia burmistrz Krobi Sebastian Czwojda.

Gmina podkreśla, że tym roku przy rozdziale zmieniono system. - Kryteria są związane tylko z ilością zgłoszonych drużyn. W Krobi i Pudliszkach jest po prostu znacznie więcej sekcji niż w Chwałkowie. Najwięcej jest  w Krobi, nieco mniej w Pudliszkach, a Chwałkowo ma jedną młodzieżówkę. Do podziału doliczamy też fundację KA 4 resPect, choć nie ma ona drużyny seniorskiej - wyjaśnia S. Czwojda.

(m)  


Czytaj również

Komentarze (5)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Kibic, w dniu 2017-05-18 19:57:05

Zrozum chłopie, po prostu Marian Szpurka już nie żyje, a ty jesteś zbyt słaby. Zobacz jakie masz dziury na drodze przez Chwałkowo.

Dodane przez mial, w dniu 2017-05-18 22:03:43

ej kibic nie stresuj sie !!! jest kasa na sport i jest na drogi . tu jest temat sportu wiec te dziury zostaw . Swoja droga zawsze chwalkowo jest w du.. bite bo wioska mniej kasy dostaja i jakos sobie radza . Maja najlepsza plyte z naszych klubow i jesli nasza krobianka by czasem awansowala to bym wolal zeby grali w chwalkowie niz w pudliszkach W 2018 jest reorganizacja rozgrywek i w okregowce 2 kluby gostynskie beda musialy sie polaczyc albo zjednoczeni znikna z pilkarskiej mapy bo tam nie ma kto grac a chwalkowo nadal spokojnie sobie bedzie grac a zeby nie chwalkowo pomysl ile zawodnikow by nie bylo teraz w Krobiance ( Cebul , Matys , Fabian , Bioły , Jedryczka 1 i 2 ) nie mowie ze sie wychowali ale grali w chwalkowie pod kaczmarkiem czegos ich nauczyl a mogli isc w piz... i jjuz by krobia ich nie widziala . Wiec badz spokojny drogi sie zrobia i 4 liga w chwalkowie bedzie za rok lub 2 pozdrawiam

Dodane przez Ooo, w dniu 2017-05-18 22:44:12

Fajnie że w gminie są pieniądze na 3 kluby. Chłopaki mają gdzie grać a nie siedzieć pod sklepem. Miał masz rację. Ci co się kiedyś nie lapali u nas ograli się w Sokole i wrócili. Płyty pozazdrościć może pół okręgowej. A drogi są chyba powiatowe niech starosta klei

Dodane przez Kibic , w dniu 2017-05-19 00:31:25

Chłopie chyba z kosmosu spadłeś żeby była 4 liga w chwałkowie cos ci sie w głowie pomieszalo ale masz fantazje

Dodane przez Ooo, w dniu 2017-05-19 08:16:33

Kibic czytaj ze zrozumiemiem. Miał pisze że będzie w Chwalkowie 4 liga Ale będzie w niej grala Krobianka bo woli tam niż w Pudliszkach

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

TERMOGENIKI - SPALACZE TŁUSZCZU
Oprawa damska
TRAMPKI DAMSKIE PUMA
129 PLN 159 PLN
Koszulki Under Armour
169 PLN
Oprawa damska
OBUWIE MĘSKIE ZX
189 PLN 279 PLN
OBUWIE DAMSKIE DRAGON
189 PLN 219 PLN