Dzisiaj jest 28 Lipca 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Pogorzela, dodano: 21 grudnia 2016

Mieszkańcy walczą o drogę

Rada sołecka Kaczaejgórki wystąpiła do władz powiatu gostyńskiego o naprawę drogi łączącej Borzęciczki z Mokronosem. Starostwo tłumaczy, że nie spełnia ona kategorii drogi powiatowej, a jej modernizacja pochłonie przynajmniej pół miliona złotych. Modernizacja mogłaby być rozłożona na kilka lat, o ile powiat otrzyma wsparcie gminy Pogorzela.

O szybką naprawę drogi do przedstawicieli powiatu zwróciła się rada sołecka Kaczejgórki. Trasa biegnie wzdłuż granicy powiatu gostyńskiego. Dwukilometrowy odcinek został przekazany w zarząd powiatowi ponad 17 lat temu. Stan drogi jest fatalny a ostatni większy remont wykonano ponad rok temu. Polegał na utwardzeniu tłuczeniem najbardziej uszkodzonych fragmentów.

Mimo próśb rady sołeckiej z Kaczejgórki stanowisko powiatu jest jasne. Na modernizację drogi w 2017 roku nie ma szans. - Zgodnie z przyjętymi zasadami droga ta została zaliczona do dróg  trzeciej kategorii, do których zaliczane są drogi lokalne, o nawierzchni nieutwardzonej, dukty leśne, które dla rozwoju powiatu uznano za mniej ważne, wykorzystywane przez ruch lokalny czy rolniczy. Wówczas prace naprawcze są wykonywane w miarę potrzeb poprzez uzupełnienie ubytków materiałem kamiennym lub masą bitumiczną. Zgodnie z zapisami ustawy o drogach publicznych droga ta nie spełnia warunków technicznych drogi powiatowej i powinna być zaliczona do innej kategorii dróg. Na przykład gminnych lub dróg dojazdowych do pól – twierdzi Grzegorz Mayer z Wydziału Komunikacji i Dróg gostyńskiego starostwa.

Zdaniem powiatu jedyną szansą na realizację inwestycji w przyszłości jest podzielenie jej na etapy realizowane w kolejnych latach. - Na dzień dzisiejszy jedynym rozwiązaniem jest wyrównanie istniejącej nawierzchni tłuczniem kamiennym oraz położenie minimum jednej warstwy nawierzchni bitumicznej. Koszt wykonania szacuje się na kwotę około pół miliona złotych. Jednak z uwagi na duży nakład finansowy zakres robót należy rozłożyć na kolejne lata i zadanie realizować etapami przy udziale finansowym gminy Pogorzela – dodaje G. Mayer.

Zarząd Powiatu zamierza formalnie zwrócić się do gminy Pogorzela o współfinansowanie tego zadania w kolejnych latach.

(m)

Czytaj również

Komentarze (1)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez zibi, w dniu 2016-12-21 09:41:09

Kolejny raz widać jak powiat nie potrafi wywiązać się ze swoich obowiązków. Dobrze że chociaz wy o tym piszecie. Za co oni ku... biora pieniądze. Tylu tych garbusów tam siedzi i debatują zamiast się wziąc do roboty

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

OBUWIE DAMSKIE ADIDAS
175 PLN 229 PLN
TERMOGENIKI - SPALACZE TŁUSZCZU
Oprawa damska
Oprawa damska
Oprawa damska
Oprawa damska