Dzisiaj jest 27 Marca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Pogorzela, dodano: 21 grudnia 2016

Mieszkańcy walczą o drogę

Rada sołecka Kaczaejgórki wystąpiła do władz powiatu gostyńskiego o naprawę drogi łączącej Borzęciczki z Mokronosem. Starostwo tłumaczy, że nie spełnia ona kategorii drogi powiatowej, a jej modernizacja pochłonie przynajmniej pół miliona złotych. Modernizacja mogłaby być rozłożona na kilka lat, o ile powiat otrzyma wsparcie gminy Pogorzela.

O szybką naprawę drogi do przedstawicieli powiatu zwróciła się rada sołecka Kaczejgórki. Trasa biegnie wzdłuż granicy powiatu gostyńskiego. Dwukilometrowy odcinek został przekazany w zarząd powiatowi ponad 17 lat temu. Stan drogi jest fatalny a ostatni większy remont wykonano ponad rok temu. Polegał na utwardzeniu tłuczeniem najbardziej uszkodzonych fragmentów.

Mimo próśb rady sołeckiej z Kaczejgórki stanowisko powiatu jest jasne. Na modernizację drogi w 2017 roku nie ma szans. - Zgodnie z przyjętymi zasadami droga ta została zaliczona do dróg  trzeciej kategorii, do których zaliczane są drogi lokalne, o nawierzchni nieutwardzonej, dukty leśne, które dla rozwoju powiatu uznano za mniej ważne, wykorzystywane przez ruch lokalny czy rolniczy. Wówczas prace naprawcze są wykonywane w miarę potrzeb poprzez uzupełnienie ubytków materiałem kamiennym lub masą bitumiczną. Zgodnie z zapisami ustawy o drogach publicznych droga ta nie spełnia warunków technicznych drogi powiatowej i powinna być zaliczona do innej kategorii dróg. Na przykład gminnych lub dróg dojazdowych do pól – twierdzi Grzegorz Mayer z Wydziału Komunikacji i Dróg gostyńskiego starostwa.

Zdaniem powiatu jedyną szansą na realizację inwestycji w przyszłości jest podzielenie jej na etapy realizowane w kolejnych latach. - Na dzień dzisiejszy jedynym rozwiązaniem jest wyrównanie istniejącej nawierzchni tłuczniem kamiennym oraz położenie minimum jednej warstwy nawierzchni bitumicznej. Koszt wykonania szacuje się na kwotę około pół miliona złotych. Jednak z uwagi na duży nakład finansowy zakres robót należy rozłożyć na kolejne lata i zadanie realizować etapami przy udziale finansowym gminy Pogorzela – dodaje G. Mayer.

Zarząd Powiatu zamierza formalnie zwrócić się do gminy Pogorzela o współfinansowanie tego zadania w kolejnych latach.

(m)

Czytaj również

Komentarze (1)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez zibi, w dniu 2016-12-21 09:41:09

Kolejny raz widać jak powiat nie potrafi wywiązać się ze swoich obowiązków. Dobrze że chociaz wy o tym piszecie. Za co oni ku... biora pieniądze. Tylu tych garbusów tam siedzi i debatują zamiast się wziąc do roboty

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Wypożyczalnia narzędzi ogrodowych-glebogryzarka
100,00;/doba / 20,00;/godzina PLN
AGREGAT FOGO F3001R
1622,00 PLN
TRAMPKI JUNIOR
139 PLN 189 PLN
JOBIEXTRA WÓZEK NARZĘDZIOWY
1333,00 PLN
Zestaw startowy do soczewek kontaktowych
od 33 zł PLN
MAKITA SZLIFIERKA KĄT. 230, 2200W GA9020R
499,00 PLN