Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Pogorzela, dodano: 19 kwietnia 2017

Maleją szanse na siłownie

Losy budowy farm wiatrowych w gminie Pogorzela stoją pod znakiem zapytania. Dwie firmy, które były zainteresowane budową, na razie nie są w stanie zacząć inwestycji. Gmina chętnie widziałaby siłownie na swoim terenie ze względów podatkowych.

Burmistrz Pogorzeli właśnie wydał decyzję o zawieszeniu postępowania dotyczącego przygotowań do budowy tak zwanej farmy II w Pogorzeli. - Aby otrzymać zgodę dyrektora ochrony środowiska, firma musi wykonać kolejny raport oddziaływania na środowisko, mimo że mieli już wcześniej takowy. Zmieniły się jednak przepisy, które są bardziej restrykcyjne. Musieliśmy więc zawiesić postępowanie przygotowawcze – mówi Piotr Curyk, burmistrz Pogorzeli.

W gminie nie ma do tej pory żadnej siłowni wiatrowej, choć dwie firmy były mocno zainteresowane takimi inwestycjami. Jedna z nich uzyskała nawet zgodę, ale nie rozpoczęła inwestycji. Druga utknęła w fazie procedur. Rozważała budowę 10 siłowni w rejonie Gumienic, Głuchowa, Ochli, Małgowa, Wziąchowa i Paradowa. - Dla gminy byłby to doskonały biznes. Szacunkowe przychody z podatków to milion złotych przy zaledwie trzech siłowniach jak w sąsiednim Pępowie – mówi Piotr Curyk. Zdaniem włodarza przyszłość tych inwestycji zależy wyłącznie od dalszej polityki rządowej, która teraz jest przeciwna siłowniom wiatrowym i zniechęca inwestorów.  

- Dla gospodarki to czysty zysk. Z jednej strony nad państwem ciąży obowiązek wypełnienia unijnych zobowiązań do 2020 roku dotyczących uzyskiwania energii odnawialnej w odpowiedniej ilości. Tu mogłaby powstawać szybko, bez wydatków rządowych i przy zyskach podatkowych samorządów – dodaje burmistrz Pogorzeli. Rząd jednak zaostrza przepisy podatkowe dla farm, a dodatkowo skomplikował sprawę inwestycji w rejonie wiatraków. Samorządy mają niespełna dwa lata na uchwalenie planów zagospodarowania, które pozwolą na budowę domów w gminach z siłowniami. Jeśli tego nie zrobią, od 2019 takie budowy w strefie sąsiadującej z farmami będą niemożliwe.

(m)

Czytaj również

Komentarze (2)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez da, w dniu 2017-04-20 06:36:02

Teraz sie obudzili po co wpuscili dwie firmy które nie umiały sie dogadac i ani jedna ani druga żadnego wiatraka nie postawiła !!!

Dodane przez on, w dniu 2017-04-25 15:11:43

czytasz i nic nie rozumiesz... Przecież to ustawa wiatrakowa i 10 razy wyższy podatek od wiatraków zablokowała budowę a nie fakt że dwie firmy działają... I tak dzięki rządowi nic nie powstanie. Gmina dalej będzie biedna, a ludzie będą jeździć po dziurawych drogach i kupować prąd z zagranicy....

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
219 PLN 259 PLN
Okulary damskie słoneczne - polaryzacja, filtr UV
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Wiertarka udarowa CELMA PRCm13/IEO
266,00 PLN
Wypożyczalnia elektronarzędzi
nowa,szersza oferta-przyjdź i sprawdź PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV