Dzisiaj jest 24 Lipca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Powiat, dodano: 21 marca 2017

Łatają dziury i płacą odszkodowania

Gostyńskie starostwo zapewnia, że sukcesywnie łata dziurawe drogi w całym powiecie. Od początku roku samorząd zanotował siedemnaście zgłoszeń  w sprawie wypłat odszkodowań od kierowców uszkodzonych w tej sposób  pojazdów.  Służby powiatowe przyznają, że zdarzają się także próby wyłudzeń. Kwota wypłat w stosunku do ubiegłego jednak znacząco wzrosła.

Skargi na stan powiatowych dróg płyną z każdego samorządu już od zimy. Na wielu trasach powstały wyrwy, przez część dróg trudno dziś nawet bezpiecznie przejechać bez groźnych uszkodzeń pojazdu. Poprosiliśmy więc powiatowe służby o przedstawienie statystyk i kwot wypłaconych odszkodowań.

Powiat jest ubezpieczony w ramach polisy OC na łączną kwotę 200 tysięcy złotych. - Składka roczna za to ubezpieczenie wynosi 44 100 złotych. Powiat gostyński w 2016 roku odnotował 46 zgłoszeń szkód w wyniku wjechania w dziury. Od lipca 2016 do marca przyjęliśmy 17 takich zgłoszeń. W okresie tym zdarzały się również próby wymuszenia odszkodowania. W trzynastu przypadkach ubezpieczyciel odmówił ich wypłaty – informuje Maria Kaczmarek, inspektor Wydział Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Z udostępnionych przez starostwo danych wynika, że w okresie od lipca 2015 od połowy 2016 roku wypłacano z tytułu drogowej polisy OC odszkodowania na łączną kwotę prawie 44,5 tysiąca złotych. Od połowy 2016 do teraz suma ta znacząco wzrosła. - Do 8 marca wypłacono 74 tys. złotych z tytułu 30 szkód – dodaje Maria Kaczmarek. Roczna składka, jaką powiat płaci na swoje ubezpieczenie OC (obejmuje ono jednak nie tylko drogi, ale znacznie szerszy zakres działania samorządu), to ponad 44 tys. złotych.

Jak wygląda prawidłowa procedura w przypadku uszkodzenia auta na dziurawej drodze? Najlepiej zawsze w takim przypadku wezwać policję, która przygotuje odpowiedni protokół. Kolejny krok to złożenie przez poszkodowanego pisma o wypłatę odszkodowania do starostwa z opisem dokładnego przebiegu zdarzenia. Tutaj pomocne są policyjne protokoły. - Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o zdarzeniu drogowym wystawione przez komendę policji lub w przypadku jego braku zaznaczyć w piśmie, że policja była na miejscu zdarzenia bądź jej nie wzywano. Należy też załączyć dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdu. Po dostarczeniu tych dokumentów sprawę kieruje się do towarzystwa ubezpieczeniowego, które wszczyna procedurę odszkodowawczą – tłumaczy Maria Kaczmarek.

Służby powiatowe zapewniają, że cały czas pracują nad poprawą stanu nawierzchni po zimie. W pierwszej kolejności załatane zostały drogi główne prowadzące z gmin do Gostynia. Teraz kolejno realizowane są naprawy na mniejszych ciągach administrowanych przez powiat.

(m)

Czytaj również

Komentarze (5)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez TUSEK z pelo, w dniu 2017-03-21 13:02:57

Najlepiej ustawić pach oki w wyjeździe przykład na ul. Strzeleckiej

Dodane przez wera, w dniu 2017-03-21 13:31:16

Albo stawiają znaki z ograniczeniem do 40 i ze przelomy. Po co porządnie naprawiać drogi.

Dodane przez Gostynianka, w dniu 2017-03-21 21:53:33

Jak przejechać bez uszkodzenia auta z Czachorowa do Sikorzyna-dziura na dziurze ?

Dodane przez rolnik mały, w dniu 2017-03-22 07:47:25

Najpierw trzeba rowy pogłębić a potem dziury łatać, bo ci nasi obszarnicy rolnicy co maja mało orają już pod sam asfalt

Dodane przez starostwo, w dniu 2017-03-22 11:08:45

Mayer nad tym nie panuje dziurawe drogi to on ma głęboko w d..... jeżeli ktoś z nim rozmawiał to wie jaki ma do tego stosunek, te pan nie bardzo nad tym wszystkim trzyma kontrole, czas na zmiany w tym Wydziale.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Oprawa damska
Oprawa damska
Oprawy dziecięce
TRAMPKI DAMSKIE PUMA
129 PLN 159 PLN
Parapety
Oprawa męska z nakładką