Dzisiaj jest 25 Czerwca 2017, Niedziela, imieniny obchodzą:

Pępowo, dodano: 02 stycznia 2017

Kościuszkowo z kasy gminy?

Gmina Pępowo rozważa możliwość remontu na własny koszt drogi w Kościuszkowie. Trzy próby uzyskania dofinansowań na tę inwestycję zawiodły. Cień szansy daje jeszcze zapowiadany nabór dodatkowy w ramach PROW. Jeśli jednak to się nie uda, to gmina gotowa jest rozpocząć remont na własny koszt w 2018 roku.

Droga w Kościuszkowie czeka na remont od dłuższego czasu. Samorząd Pępowa opracował dokumentację i starał się już kilkakrotnie o środki zewnętrzne na modernizację drogi. Wniosek o dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jednak nie zagwarantował gminie dotacji. Choć samorząd spełnił wymagania, to dotacji nie dostał. Tak samo stało się z wnioskiem w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

- Do dofinansowania załapało się 26 wniosków złożonych przez gminy i 15 powiatowych. My niestety nadal na 48 miejscu – mówi Katarzyna Kmiecik-Rosa, wicewójt Pępowa. Dalekie miejsce na liście rankingowej wojewody nie daje realnych szans inwestycji nawet w ramach listy rezerwowej. - Aby tak się stało, to wiele samorządów ulokowanych wyżej na liście musiałoby zrezygnować albo musiałyby powstać olbrzymie oszczędności po ogłoszeniu przetargów na inwestycje z gwarancjami dofinansowania. Nie liczymy na to i dlatego wycofaliśmy inwestycję z budżetu gminy na 2017 rok – dodaje Kmiecik-Rosa.

Wójt Pępowa przyznaje, że cień szansy na realizację modernizacji drogi Kościuszkowie daje jeszcze PROW. - Być może będzie jeszcze jeden nabór na remonty naprawy dróg lokalnych w ramach PROW. Mówiono, że listy rezerwowej nie będzie, ale z pieniędzy, które zostaną, ogłoszony będzie nowy konkurs. Jeśli tak się stanie, to zgłosimy się z tą drogą po raz już trzeci – zapewnia Stanisław Krysicki.

W przypadku fiaska dofinansowań samorząd będzie musiał wrócić do tematu najpóźniej za rok. Powodem są terminy ważności dokumentacji, które opłacił samorząd. - Być może trzeba będzie podjąć decyzję o samodzielnym remoncie tej drogi. Taka realizacja miałaby szanse w 2018 roku, bo inaczej pozwolenie na budowę i projekty stracą ważność – wyjaśnia wójt Pępowa.

Dokumentacja zakłada remont kilometra drogi w Kościuszkowie. Koszt szacunkowy na dziś to 820 tysięcy złotych.

(m)

Czytaj również

Komentarze (0)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

UNICRAFT MH 10 TON, podnośnik maszynowy
933,00 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Lampa UV do paznokci
39 PLN
Buty dziecięce
139,99 PLN 179,99 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV