Dzisiaj jest 25 Marca 2017, Sobota, imieniny obchodzą:

Pępowo, dodano: 02 stycznia 2017

Kościuszkowo z kasy gminy?

Gmina Pępowo rozważa możliwość remontu na własny koszt drogi w Kościuszkowie. Trzy próby uzyskania dofinansowań na tę inwestycję zawiodły. Cień szansy daje jeszcze zapowiadany nabór dodatkowy w ramach PROW. Jeśli jednak to się nie uda, to gmina gotowa jest rozpocząć remont na własny koszt w 2018 roku.

Droga w Kościuszkowie czeka na remont od dłuższego czasu. Samorząd Pępowa opracował dokumentację i starał się już kilkakrotnie o środki zewnętrzne na modernizację drogi. Wniosek o dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jednak nie zagwarantował gminie dotacji. Choć samorząd spełnił wymagania, to dotacji nie dostał. Tak samo stało się z wnioskiem w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

- Do dofinansowania załapało się 26 wniosków złożonych przez gminy i 15 powiatowych. My niestety nadal na 48 miejscu – mówi Katarzyna Kmiecik-Rosa, wicewójt Pępowa. Dalekie miejsce na liście rankingowej wojewody nie daje realnych szans inwestycji nawet w ramach listy rezerwowej. - Aby tak się stało, to wiele samorządów ulokowanych wyżej na liście musiałoby zrezygnować albo musiałyby powstać olbrzymie oszczędności po ogłoszeniu przetargów na inwestycje z gwarancjami dofinansowania. Nie liczymy na to i dlatego wycofaliśmy inwestycję z budżetu gminy na 2017 rok – dodaje Kmiecik-Rosa.

Wójt Pępowa przyznaje, że cień szansy na realizację modernizacji drogi Kościuszkowie daje jeszcze PROW. - Być może będzie jeszcze jeden nabór na remonty naprawy dróg lokalnych w ramach PROW. Mówiono, że listy rezerwowej nie będzie, ale z pieniędzy, które zostaną, ogłoszony będzie nowy konkurs. Jeśli tak się stanie, to zgłosimy się z tą drogą po raz już trzeci – zapewnia Stanisław Krysicki.

W przypadku fiaska dofinansowań samorząd będzie musiał wrócić do tematu najpóźniej za rok. Powodem są terminy ważności dokumentacji, które opłacił samorząd. - Być może trzeba będzie podjąć decyzję o samodzielnym remoncie tej drogi. Taka realizacja miałaby szanse w 2018 roku, bo inaczej pozwolenie na budowę i projekty stracą ważność – wyjaśnia wójt Pępowa.

Dokumentacja zakłada remont kilometra drogi w Kościuszkowie. Koszt szacunkowy na dziś to 820 tysięcy złotych.

(m)

Czytaj również

Komentarze (0)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Obuwie męskie Adidas
259 PLN 319 PLN
TRAMPKI MĘSKIE
169 PLN 219 PLN
NEW BALLANCE MĘSKIE
299 PLN 349 PLN
Okulary korekcyjne do pływania
300 PLN
METABO MBO-KHE2644 800W
649,00 PLN