Dzisiaj jest 24 Lipca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

O tym się mówi, dodano: 21 czerwca 2017

Gostyński ratownik zagrał w spocie - film

Do potrzebujących docierają najszybciej, jak się da. Od ich opanowania, empatii, profesjonalizmu zależy ludzkie zdrowie i życie. Co mają w zamian? 2 tys. złotych na rękę, często lekceważący odbiór ze strony władz i pacjentów. Na szczęście cały czas traktują swój zawód jak misję. Jednocześnie podjęli walkę o lepsze traktowanie. Mowa o ratownikach medycznych, którzy od blisko miesiąca protestują. By uświadomić wszystkim, że ich praca często negatywnie wpływa na życie prywatne, nakręcili spot. Jednym z bohaterów jest ratownik medyczny pracujący na co dzień m.in. w Gostyniu.

 

od koniec maja w całej Polsce protest rozpoczęli ratownicy medyczni. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to głównie oni tworzą zespoły karetek pogotowia ratunkowego. Podstawowa opieka nad pacjentem spoczywa właśnie na ich barkach. Swoim protestem ratownicy nie wchodzą w spór ze swymi pracodawcami. Mają dwa podstawowe postulaty: domagają się zrównania płac z pielęgniarkami i przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. - Dysproporcje są znaczne i dochodzi do takich kuriozalnych sytuacji, że pielęgniarka wykonująca dokładnie te same zadania co ratownik otrzymuje 800 złotych więcej - mówił Karol Motała, ratownik medyczny na co dzień pracujący w Gostyniu i we Wrocławiu.

Nie "walczą" jednak o lepszy byt kosztem pacjentów i nie zostawią chorych bez ratunku. Protest jest kilkuetapowy i polega na zmianie koszulek na czarne, oflagowaniu i oklejeniu karetek, pokazach pierwszej pomocy przed urzędami czy dołączaniu ulotek do kart informacyjnych pacjenta.

20 czerwca swoją premierę miał spot pokazujący dzień z życia ratownika medycznego. Ma on uświadomić społeczeństwo, że praca ratownika bardzo często przekłada się na życie prywatne. - Musimy pracować po 400 godzin miesięcznie, żeby godnie zarobić kosztem naszych najbliższych. Chcieliśmy ukazać kulisy naszej pracy - mówił Karol Motała, jeden z bohaterów spotu. - Wszyscy graliśmy siebie, więc nie było to żadne wyzwanie. Pokazaliśmy, jak wygląda nasze życie. Często w pracujemy w ważnych chwilach naszego życia, jak urodziny dziecka, rocznica ślubu itp. Bardzo często nasza praca nie kończy się punktualnie o 19. Nie powiemy choremu „właśnie kończę dyżur i wychodzę z karetki”. Nasze rodziny, żony, dzieci starają się być wyrozumiali. Nie zawsze im to przychodzi łatwo... To właśnie jest przekazane w tym krótkim filmie - mówi Karola Motała, ratownik medyczny z kilkuletnim stażem.

Bohaterami filmu nie są zawodowi aktorzy, ale sami ratownicy medyczni, którzy znaleźli wolną chwilę, lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz dyspozytorzy medyczni. Pieniądze na projekt i montaż przekazali ratownicy medyczni z całej Polski. Zdjęcia do spotu trwały pięć dni w mieszkaniach ratowników, szpitalu przy ul. Borowskiej oraz Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Traugutta we Wrocławiu.

MiS

 

Pod koniec maja w całej Polsce protest rozpoczęli ratownicy medyczni. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to głównie oni tworzą zespoły karetek pogotowia ratunkowego. Podstawowa opieka nad pacjentem spoczywa właśnie na ich barkach. Swoim protestem ratownicy nie wchodzą w spór ze swymi pracodawcami. Mają dwa podstawowe postulaty: domagają się zrównania płac z pielęgniarkami i przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. - Dysproporcje są znaczne i dochodzi do takich kuriozalnych sytuacji, że pielęgniarka wykonująca dokładnie te same zadania, co ratownik, otrzymuje 800 złotych więcej - mówi Karol Motała, ratownik medyczny na co dzień pracujący w Gostyniu i we Wroclawiu. 
Nie "walczą" jednak o lepszy byt kosztem pacjentów i nie zostawią chorych bez ratunku. Protest jest kilkuetapowy i polega na zmianie koszulek na czarne, oflagowaniu i oklejeniu karetek, pokazach pierwszej pomicy przed urzędami czy dołączniu ulotek do kart informacyjnych pacjenta. 
Wczoraj swoją premiere miał spot pokazujący dzień z życia ratownika medycznego. Ma on uświadomić społeczeństwo, że praca ratownika bardzo często przekłada się na życie prywatne. - Musimy pracować po 400 godzin miesięcznie, żeby godnie zarobić, kosztem naszych najblizszych. Chcielismy ukazac kulisy naszej pracy. - mówi Karol Motała, jeden z bohaterów spotu. - Wszyscy graliśmy siebie, więc nie było to żadne wyzwanie. Pokazaliśmy jak wygląda nasze życie...Często w ważnych chwilach naszego życia - urodziny dziecka, rocznica ślubu itp. Bardzo często nasza praca nie kończy się punktualnie o 19. Nie powiemy choremu - właśnie kończę dyżur i wychodzę z karetki. Nasze rodziny, żony, dzieci staraja się być wyrozumiali...Nie zawsze im to wychodzi...To właśnie jest przekazne w tym krókim filmie. - mówi Karola Matoła, ratownik medyczny z kilkuletnim stażem.
Bohaterami filmu nie są zawodowi aktorzy, ale sami ratownicy medyczni, którzy znaleźli wolną chwilę, lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz dyspozytorzy medyczni. Pieniądze na projekt i montaż pzekazali ratownicy medyczni z całej Polski. Zdjęcia do spotu trwały pięć dni w mieszkaniach ratowników, szpitalu przy ul. Borowskiej oraz Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Traugutta we Wrocławiu.

Czytaj również

Komentarze (21)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez zdziwiony, w dniu 2017-06-21 10:44:03

czegoś nie rozumiem Zarabiają 2tys na rękę i pracują po 400 godzin? Czyli 1 godzina pracy to 5 zł.

Dodane przez zaskoczony, w dniu 2017-06-21 13:02:12

Ja też nie rozumiem zarabiając 2 tys na miesiąc można mieć tak super urządzoną kuchnię?

Dodane przez Nie zaskoczona, w dniu 2017-06-21 13:28:24

Zaskoczony!nie chodż po domach sprawdzac jak kto ma urzadzone tylko bierz sie za robote a tez bedziesz mial.Podziwiam prace i oddanie ratownikow.

Dodane przez aldona , w dniu 2017-06-21 16:40:57

a jak wybierał ten zawód to ile zarabiali? 5000??? więc po co teraz skrzeczy??? a jak leży na wyrze cały dyżur to jakoś nie skrzeczy...

Dodane przez Mar, w dniu 2017-06-21 17:06:17

Popieram Ratowników zawód ten chodź bardzo ważny i wyjątkowy dla bezpieczeństwa obywateli nie jest doceniany w naszym kraju ;)

Dodane przez jestem za, w dniu 2017-06-21 17:07:42

Do Aldona . Czemu od razu ze skrzeczy. Walczy człowiek o swoje o lepsze o godne zarobki. Przecież nie jest tak ze leży i nic nie robi cały dyżur a już na pewno nie w dużych miastach gdzie ciągle coś się dzieje. Ludzie od razu atakują wytykaja skąd ma kuchnię itp. Wstyd normalnie. A poza tym nie może być tak ze człowiek który wykonuje taki zawód uczył się ma wiedzę itd. Nie dość ze marnie zarabia to j eszcxze nie jest szanowany.

Dodane przez HAna, w dniu 2017-06-21 17:15:40

do Aldona ----- Jak Ty będziesz "leżeć na wyrze i skrzeczeć " , to też z taką pogardą będziesz odnosiła się do Ratowników Medycznych przybyłych , aby Ci pomóc ???

Dodane przez Zabcia, w dniu 2017-06-21 17:34:52

Popieram ratowników! Ich praca jest niedoceniana ,bardzo odpowiedzialna ,wyczerpująca fizycznie jak i emocjonalnie! A tym ,którzy nie rozumieją dlaczego domagają się podwyżek to nie powinni dzwonić po karetkę w potrzebie!

Dodane przez P-max, w dniu 2017-06-21 18:10:23

Popieram ratowników, i każdą grupę społeczną która potrafi się zjednoczyć i walczyć o lepszą i godziwą zapłatę.

Dodane przez Ala, w dniu 2017-06-21 18:42:13

Niektorzy potrafia wyciagnac nawet 7 tys .to nie jest malo.a zapytajcie ile lekarz dostaj za dyzur?

Dodane przez Ja, w dniu 2017-06-21 18:55:19

Chyba 7 tysięcy w 7 miesiecy ;)

Dodane przez MAJKA, w dniu 2017-06-21 21:35:04

CMOKASKI DLA RATOWNIKOW W STANIE SPOCZYNKU ZE SZPITALA W GOSTYNIU : )))

Dodane przez mm, w dniu 2017-06-21 22:03:44

POLACY.................

Dodane przez sowa, w dniu 2017-06-21 22:09:06

Praca bardzo odpowiedzialna, powinni godnie zarabiać.Nie pracowac wiecej jak 180h w miesiącu.Od nich zależy ludzkie życie.

Dodane przez slayd, w dniu 2017-06-21 22:10:14

zamiast ich popierac to jeszcze taka tepota napisze ze skrzeczy zebys jeszcze nie potrzebowala ich pomocy.a w tym kraju to tylko nauczycielom sie doklada ci to sie dopiero przemeczaja.fajny spot i fajna muza

Dodane przez Xxx, w dniu 2017-06-21 22:15:19

Szkoda że o salowych nikt nie napisze która zarabia najniższą krajową sprząta po zabiegach, operacjach, porodach , amputacjach i jeszcze z tych marnych groszy musi ratować szpital bo jest zadłużony a lekarz zarabia tyle za jeden dyżur

Dodane przez slayd, w dniu 2017-06-21 22:18:23

dla mnie ten sektor jest od zawsze poszkodowany,nie robil bym tego za zadne pieniadze.

Dodane przez do nie zaskoczony, w dniu 2017-06-21 22:18:44

Napiszę Ci po prostu nie nie bądź idiotą który nie rozumie co czyta.

Dodane przez Ewa, w dniu 2017-06-21 22:48:19

Popieram komentarz dodany przez Żabcię.

Dodane przez Yhm, w dniu 2017-06-23 00:10:58

Co macie najcenniejszego? Czy to nie życie? Zdrowie? To pomyślcie kto je chroni? I czy nie warto tego docenić. To przede wszystkim w naszym interesie. Na tym spocie jest o walce ratowników o rodziny ale nie ma tego jaką codzienną walkę toczą z własnymi emocjami po doświadczeniach w pracy. Ja mogę sobie to jedynie wyobrazić. Pełen szacunek! Wszyscy powinniśmy się do tego protestu dołączyć w naszym interesie! Aldona, to nie jest po prostu zawód lecz służba. Jestem ciekaw jakby Twoja psychika po pewnym czasie takiej pracy wyglądała? Czy choć po pierwszym groźniejszym wypadku byś się pozbierała. Ilu by z nas mogło? Przejść nad tym do porządku dziennego i mieć świadomość że jutro, po jutrze czeka nas niestety znów to samo?

Dodane przez Robert, w dniu 2017-06-23 11:14:52

Praca b odpowiedzialna i jeszcze od żula można zarobić powinni dobrze zarabiać

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Oprawa damska
Koszulki Under Armour
169 PLN
Wieszak rowerowy
29 PLN 45 PLN
TRAMPKI JUNIOR
139 PLN 189 PLN
AIR MAX JUNIOR
339 PLN 379 PLN
OBUWIE DAMSKIE NIKE
160 PLN 219 PLN
Torebka damska