Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Na temat, dodano: 27 stycznia 2017

Gostyń tonie w smogu! Mamy pomiary

Od początku roku media ogólnopolskie nieustannie alarmują o niebezpiecznym stopniu zanieczyszczenia powietrza. Stacje pomiarowe w różnych miejscach kraju odnotowują znacznie przekroczone stężenia pyłów. Czy mieszkańcy Gostynia również mają powody do niepokoju?

Okazuje się, że niestety tak. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu w ostatnich dniach niemal codziennie zamieszcza komunikaty o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pyłów w Wielkopolsce. Chociażby w czwartek 26 stycznia pojawiło się ostrzeżenie następującej treści: - Ze względu na złą jakość powietrza w Kaliszu w dniu dzisiejszym (26.01.2017) ocenianą na podstawie pomiarów bieżących pyłu PM10 oraz pyłu PM2,5 – dla czasu uśredniania 1 godzina – osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny unikać wyjść na zewnątrz, pozostałe osoby powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz. Nie są zalecane aktywności na zewnątrz (uprawianie sportów, biegi, jazda na rowerze).

Jak już informowaliśmy na początku stycznia, najbliższe stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdują się dość daleko - we Wschowie, Kaliszu i Borówcu pod Poznaniem. Co więc, jeśli chcemy uzyskać konkretne, dokładne dane dotyczące naszego miejsca zamieszkania w czasie rzeczywistym? Pomocna może okazać się sieć laserowych czujników jakości powietrza (LookO2) montowanych w całym kraju w urzędach, instytucjach, przedsiębiorstwach czy u osób prywatnych. - Urządzenie posiada wbudowany moduł WiFi, więc wystarczy tylko połączyć je ze swoją siecią internetową, by korzystać z systemu. Dostępna jest też wersja niewymagająca zewnętrznej sieci, która do działania potrzebuje jedynie zasilania, więc można ją umieścić w dowolnym miejscu, choćby na ulicznej latarni – tłumaczy Dariusz Kempiński z firmy InfoNet zajmującej się montażem czujników i współpracującej z „Ostrowskim Alarmem Smogowym”.

Żeby przyjrzeć się poziomowi stężenia pyłów na ziemi gostyńskiej, postanowiliśmy zamontować taki czujnik przy siedzibie redakcji Gostyń24 na ul. św. Floriana 3 w Gostyniu (pomiary można śledzić na bieżąco klikając - TUTAJ -). Odczyt wskazań urządzenia budzi spore zaniepokojenie. Przez cały tydzień obserwowaliśmy złe wyniki i znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia szkodliwych pyłów. Każdego dnia Indeks Jakości Powietrza (IJP), opisywany w sześciostopniowej skali jako: „bardzo dobry”, „dobry”, „umiarkowany”, „dostateczny”, „zły”, „bardzo zły”, przyjmuje u nas przez większą część doby wartość „zły” lub „bardzo zły”. Najwyższe stężenie pyłów ma miejsce rano i w godzinach późnopopołudniowych oraz wczesnowieczornych. Poziom obniża się do „dostatecznego” zazwyczaj jedynie w godzinach nocnych – między 2.00 a 5.00.

- Dopuszczalna norma dla stężenia średniodobowego pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, natomiast norma dopuszczalna pyłu PM 2,5 to 25 µg/m3 – wyjaśnia Dariusz Kempiński z firmy InfoNet. Tymczasem tylko w czwartek 26 stycznia o godz. 8.00 nasze urządzenie odnotowało poziom stężenia pyłu PM10 rzędu aż 348 µg/m3, natomiast pyłu PM2,5 - 308 µg/m3, co jest przekroczeniem nawet normy alarmowej! Średnia dobowa tego dnia wyniosła 179,647 µg/m3 dla pyłu PM10 i 158,331 µg/m3 dla PM2,5. - Indeks Jakości Powietrza określany jest jako „bardzo zły”, gdy sięga powyżej 200 µg/m3 w przypadku PM10 i 120 µg/m3 w przypadku PM 2,5, jako „zły”w przedziałach 140-200 µg/m3 dla PM10 i 84-120 µg/m3 dla PM2,5 – tłumaczy Dariusz Kempiński.

Co to wszystko dla nas oznacza? Zawieszone w powietrzu szkodliwe pyły oraz wilgoć tworzą ów nieszczęsny smog, będący naszą zmorą w okresie jesienno-zimowym, czyli w sezonie grzewczym. Ekolodzy i eksperci z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zauważają, że jego podstawowym źródłem są gospodarstwa domowe, gdzie w niskich temperaturach spalane są nie tylko węgiel i drewno, ale w dużej mierze również śmieci, a kominy często pozbawione są filtrów. W wyniku tego procesu powstaje nisko zawieszony pył pełen szkodliwych substancji.

Taki stan zanieczyszczenia powietrza jest oczywiście niebezpieczny dla zdrowia, mogąc wywołać i zaostrzyć szczególnie choroby dróg oddechowych i układu krążenia. Stąd zalecenia GIOŚ o unikaniu wyjść na zewnątrz przez osoby narażone na ryzyko i ograniczeniu ich do minimum przez pozostałych, jeśli dopuszczalne normy pyłów są znacznie przekroczone. To też wskazanie dla zapalonych miłośników biegania – może warto zrezygnować na czas „smogowej chmury” z ulubionej aktywności, skoro może przynieść więcej szkody niż pożytku...?

AS

Czytaj również

Komentarze (64)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez mieszkaniec, w dniu 2017-01-27 13:01:56

bzdury, ludzie od zawsze palili w piecach. Kilka lat temu nikt nie wspominał o żadnych pyłach. Obecnie jest to bardzo modny temat. Wydaje mi się że stoją za tym grube pieniądze i wielki biznes.

Dodane przez On, w dniu 2017-01-27 13:05:32

Karo pety pali na schodach to ma złe pomiary

Dodane przez d, w dniu 2017-01-27 13:42:45

no śmierdzi. no ale zawsze tak zimą śmierdziało. teraz jedynie mżna to przełożyć na liczby, które i tak nam nic nie mówią.

Dodane przez Gostyniak, w dniu 2017-01-27 13:42:56

Zgadzam się w 100 % kiedyś ludzie palili więcej śmieci i nie było smogu , a teraz to najlepiej niech wszystkim każą wymienić piece i palić gazem tylko wypłaty nam na to nie pozwolą , ktoś niezłą kasę musiał zgarnąć

Dodane przez Daro, w dniu 2017-01-27 13:45:11

Po za palącymi śmieciami kórych trzeba negować to co mają do tych co palą drewnem i węglem gdzie od od lat tym palili wszyscy i nie było takiego płaczu jak teraz. Ta sprawa śmierdzi ale nie smogiem:-)

Dodane przez gewf32, w dniu 2017-01-27 13:47:40

do mieszkaniec , całkowicie sie z tobą zgadzam

Dodane przez ANTY$MOG, w dniu 2017-01-27 13:55:08

Nareszcie ktoś podjął temat smogu w centrum miasta. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której trzy nieruchomości zatruwają cały obszar starego miasta. Straż miejska powinna kontrolować piece w nieruchomościach z których dym zatruwa pół miasta. Wystarczy przejść się po mieście w godzinach popołudniowych. Ja od kilku lat obserwuję tą sytuacje i zawszę są to te same budynki.

Dodane przez Anonim, w dniu 2017-01-27 14:19:22

Po komentarzach widać, kto pali śmieciami :) To, że wcześniej nikt nie zwracał na to uwagi, nie znaczy, że nie było szkodliwe. Później ludzie zastanawiają się, skąd tyle zachorowań na raka. A ja widzę jak w tej chwili (...) na Wrocławskiej z komina unosi się czarny dym. Przepalony olej i opony. I to nie jest szkodliwe?

Dodane przez you, w dniu 2017-01-27 14:27:01

PiS chce wytruć opozycje jestem za !!!!!!

Dodane przez ja, w dniu 2017-01-27 14:30:49

TO SMIERDZI lewacką wykolejoną UNIĄ !!!! cała unia.. bogate kraje karają biedniejsze za to ze są biedne, niech mi ktoś da zarobić tyle bym miał na ogrzewanie gazowe,

Dodane przez tylko pis, w dniu 2017-01-27 14:33:30

To kłamstwa! W kraju Dobrej Zmiany zawsze świeci słońce, a kryształowa czystość powietrza wprawia w osłupienie cały świat. To zasługa naszego umiłowanego Wodza, oby żył wiecznie! amen

Dodane przez no, w dniu 2017-01-27 14:37:29

ten smog to pewnie się bierze od pierdzenia w stołki wszystkich urzędasów, myślących o czystym środowisku plus wyziewy z ich służbowych aut.

Dodane przez elka, w dniu 2017-01-27 14:38:56

kochany PIS wygrał wybory i nagle unia zainteresowala sie polskim powietrzem i nie tylko - troche to dziwne prawda?

Dodane przez gostek, w dniu 2017-01-27 14:40:34

pis-da na nowe piece !!!

Dodane przez Gostyński, w dniu 2017-01-27 14:45:58

Jasne ,że chciałbym aby powietrze było czyste,ale z tym smogiem to chyba lekka przesada.Na Rynku na palcach jednej ręki można policzyć domy ,które nie opalają gazem. Kiedyś dymił komin fabryki mebli ,pallas deksolit. a teraz tego nie ma. Jedyna przyczyna smogu to chyba zwiększony ruch samochodowy.

Dodane przez ANTY$MOG, w dniu 2017-01-27 15:15:00

do Dodane przez Gostyński, w dniu 2017-01-27 14:45:58 "Jasne ,że chciałbym aby powietrze było czyste,ale z tym smogiem to chyba lekka przesada.Na Rynku na palcach jednej ręki można policzyć domy ,które nie opalają gazem. Kiedyś dymił komin fabryki mebli ,pallas deksolit. a teraz tego nie ma. Jedyna przyczyna smogu to chyba zwiększony ruch samochodowy." Chyba mówimy o innym miastach. Ja z kolei na palcach jednej ręki mogę policzyć budynki ogrzewane gazem. Chyba sam palisz jakimś podejrzanym opałem i masz obawy przed kontrolą. Stare miasto spowite gęstym SMOGIEM. A poza tym samochody powodują 10 % smogu około 15% fabryki ( obowiązek zakładania filtrów) reszta to TWOJE śmieci z pieca !!

Dodane przez Kier, w dniu 2017-01-27 15:23:37

Do Gostyński: Akurat samochody nie mają akurat praktycznie z tym nic wspólnego

Dodane przez darko, w dniu 2017-01-27 16:06:58

jak czytam te brednie ludzi którzy pala gównianym opałem to mi ich żal w ogóle nie dbają o innych ale pewnie nie maja pieniędzy na remont kotłowni i tyle a nie ze śmierdziało i nadal tak samo śmierdzi nie prawda pale już ponad 30 lat w domku jednorodzinnym i pamiętam ze ludzie palili węglem i to niezłej jakości bo było ich na niego stać a dzisiaj muły , czeskie gówno , i inne szmaty buty i stare meble zwłaszcza z płyty. i niech ie piszą ci którzy palą śmieciami plastikami i innymi badziewiami. niech się wypowiedzą mieszkańcy bloków to będziecie biedni wieczorem nie można przejść ulica nad kanią na górach, spokojna, zacisze, robotnicza, hutnika etc. Apel do straży miejskiej o bardziej szczegółowe kontrole, a nie wyrywkowe jak ktoś doniesie . pozdrawiam ekologów.

Dodane przez czytelnik, w dniu 2017-01-27 16:35:33

producent sam podaje, że czujnik ten podczas występowania mgły może podawać zawyżone pomiary, gdyż mierzy drobne kropelki mgły jako pyły. wiec w Gostyniu mamy smog czy mgłę?

Dodane przez gosc, w dniu 2017-01-27 16:56:59

Dlaczego ja pale gazem i ztego nic nie mam tylko musz znosic smrody z piecow sasiadow. Kturzy pala byle co dotyczy gmin w powiecie gostynskim.

Dodane przez Jana, w dniu 2017-01-27 17:08:18

Brać się za tych smrodziarzy. Robić zdjęcia , kręcić filmy i wstawiać na fejsa .Tylko wstydem będzie można to wytepic . Sama znam kilku takich co maja piec na gaz i na węgiel i oczywiście palą węglem . Zaznaczam nie są to ludzie biedni.Przynajmniej nie chcieliby być za takich uuważano.Mi tez jest ciężko płacić za gaz ale już od sierpnia odkladam pieniądze na rachunki.

Dodane przez auta na złom, w dniu 2017-01-27 17:33:50

Zakazać jazdy samochodami spalinowymi na terenie całego Gostynia ,bez auta damy sobie rade a bez ogrzewania zimno to widzę

Dodane przez Eko24, w dniu 2017-01-27 17:46:29

No w końcu coś o smogu już myślałem że odpusciliscie propagandę medialną. Prawdą jest taka ze zanieczyszczenie będzie rosło równomiernie z rozwojem gospodarczym nic tego nie powstrzyma. Zaraz się okaże ze ekologicznie powrocimy do bryczek z końmi haha to jakiś absurd. Teraz czekam na artykuł o szczepieniach

Dodane przez Ja, w dniu 2017-01-27 17:48:15

Do gość ty wachasz smrody a ja muszę czytać twoje błędy w pisowni

Dodane przez Gornik, w dniu 2017-01-27 17:50:53

Smog?A może chodzi o kupowanie gazu od Rosjan z marzą niemiecka?mamy złoża węgla Ale media naglasniaja aby palić gazem dlaczego?dlaczego w Polsce nie sprzedaje się dobrej jakości wegla?

Dodane przez Jan, w dniu 2017-01-27 17:53:50

Jana jesteś bardzo dobrze zorientowana co się dzieje u sąsiadów a co tam u Ciebie? Może Ciebie nagram i wrzucę na media spolecznosciowe?będzie ci milo?Z inkwizycji jestes?te czasy już minęły skoro chcesz być Eko to odkładają sobie pieniądze na radziecki gaz Ale do innych się nie mieszaj to ich sprawa

Dodane przez OLO, w dniu 2017-01-27 18:16:18

DOSTANIECIE RAKA ALBO KTOŚ Z WASZEJ RODZINY TO INNACZEJ BĘDZIECIE PISAĆ PALENIE ŚMIECI TO BANDYTYZM I TYLE W TEMACIE!!!!

Dodane przez steve, w dniu 2017-01-27 18:27:31

Bzdury i modny temat Kiedys kazdy zaklad w Gostyniu palil tylko i wylacznie weglem dzis zaden nawet duże kominy znikaja Gro ludzi pali drewnem olejem opalowym lub gazem Spoldzielnie mieszkaniowe tez nie pala weglem wiec skad nagle smog Ktos chce na tym po prostu zarobic Stawiam na lobby gazownicze

Dodane przez zxzxz, w dniu 2017-01-27 19:06:14

A WSZYSTKIEMU winne są tzw. miałowce = bardzo rozpowszechnione w ostatnim czasie. W nich następuje spalanie taniego miału w niskiej temperaturze.

Dodane przez stanisław, w dniu 2017-01-27 19:20:16

W 80 latach wszyscy palili węglem szkoły,urzędy,szpitale,prywatne domy,zakłady pracy po ulicach jeździły kamazy,stary,jelcze,syrenki,trabanty,wartburgi i smogu nie było teraz większość ogrzewana jest gazem samochody z katalizatorami euro 5 adblue i inne cuda i jest smog bardzo dziwne!!!

Dodane przez Jaś, w dniu 2017-01-27 19:45:08

A ja kupuję węgiel w jednym z gostyńskich składów płacę po 760 zł za tonę ma być z kopalni Marcel a czy tak jest to tylko wie właściciel składu opałowego.

Dodane przez @, w dniu 2017-01-27 19:46:50

Do Stanisław : w latach 80 tych na wczasy jeździli pod namioty, stali w kolejkach po 2 np cytryny , mieszkali w 8 w jednej izbie ,wodę brali z papy a kapać chodzili się do laźni miejskich ( nie wspomne gdzie chodzili za potrzeba ).Naprawdę chciałbyś wrócić do tamtych czasów?

Dodane przez Jana, w dniu 2017-01-27 19:56:19

Do Jana. Facet ty chyba źle mnie zrozumiales .Tym smrodziazom , trucicielom nie ma być miło.I tak masz racje jestem dobrze zorientowana czym pali mój sasiad. Okna co prawda ze względu na smrod czad dym otworzyć nie mogę ale widzę doskonale co się dzieje.Gdybym była tzw. swinia to zglaszalabym to do straży.Zastanawiam się tylko czy ludzie uprawiający ten proceder nie myślą o sobie swoich dzieciach czy wynikach.Wszak oni tez to gowno wwpychają.To naprawdę powinno być karalne.

Dodane przez Jan, w dniu 2017-01-27 20:05:31

Jana owszem popieram karanie ludzi palących śmieciami .Ale nie możemy ulegać propagandzie mediów co oni sobie myślą ze na hura w ciągu roku zmienimy świat? Ze nagle będę kupował Nowy piec aby było czyste powietrze?

Dodane przez Gfdjakdhdgdudj, w dniu 2017-01-27 20:06:54

Napiszcie coś o szczepieniach czyżby koncerny farmakologiczne nie chciały zarobić

Dodane przez EKOLOG z CZYSTEJ SYBERI , w dniu 2017-01-27 20:08:08

Wszyscy macie w głowach tylko jedno dziadek palił ojciec palił to ja też będę palił. Kiedyś nikt tego nie sprawdzał bo niebyło bardzo czym i nie było technologi czystrzej ogrzewania w piecach wszystkim którzy twierdzą że to nic takiego życzę by nie chorowali na raka . A palaczy nie szanujących niepalących niech rak zeźre

Dodane przez gostynianka, w dniu 2017-01-27 20:14:42

Od kilku dni cały Gostyń żyje tym co się stało na ul Górnej.Osadzaja człowieka choć tak naprawie do końca nikt zaznaczam NIKT nie wie jak to się stało.Moim zdaniem gostek dostał załamania nerwowego( dość częstego w tych czasach) i nie zrobił tego świadomie.Natomiast ci wszyscy palacy tym syfemsa tego świadomi. A te wszystkie broniące komentarze są tego dowodem .Oklamujecie samych siebie.Ludzie jak wam nie wstyd ?.Trujecie ludzi i sami ten czad wdychacie .

Dodane przez Pomysłowy Dobromil, w dniu 2017-01-27 20:15:45

Proponuję ustawić wiatraki do rozpędzania smogu

Dodane przez Ekosreko z mongolii, w dniu 2017-01-27 20:18:55

Tu nie chodzi czy i kto czym palił ,pali i będzie palił tylko o to że w Polsce wszystko się robi na wariata

Dodane przez Bolo, w dniu 2017-01-27 20:57:29

Gostynianka to żeś teraz porownala

Dodane przez John, w dniu 2017-01-27 21:39:46

Niestety z tym smogiem to prawda. Używanie argumentu że " kiedyś też palili i nie było smogu" jest kompletnie nietrafione. PAPIEROSY tez kiedyś WSZYSCY palili, wszędzie, bo nikt nie wiedział że są tak szkodliwe. Gostyń jest położony w niecce, co dodatkowo utrudnia przewietrzanie miasta i cyrkulację powietrza. Ważne jest nie tylko CO palimy, ale JAK palimy w naszych piecach - elementarna wiedza z obsługi kotła - piec to nie ognisko!! Polecam temat na www.czysteogrzewanie.pl

Dodane przez OBSERWATOR, w dniu 2017-01-27 21:58:30

kominów od kilku lat na pewno nie przybywa za to samochodów zdecydowanie tak!!! SMOG BYŁ JEST I BEDZIE W OKRESIE ZIMOWYM

Dodane przez kk, w dniu 2017-01-28 00:31:23

Najlepiej zakazać palić węglem i drewnem. Zakazać również jeździć samochodami.

Dodane przez normalny myslacy, w dniu 2017-01-28 07:40:30

Tylko leming daje sie wkręcić w te paranoje. Gołym okiem widac , ze ktos chce zrobic miliardowy dil na nowych piecach. A niemyślący robole napuszczają sie jeden na drugiego. :) PS. pewnie polowa tu wypisujących jak to oddychać nie mogą, codziennie palą po 2 paczki papierosów w domu przy swoich dzieciach.....:) Hipokryci do potęgi. ( i nie pale w domu śmieciami) :) Ludzie zacznijcie troche myslec samodzielnie , wyciagac własne wnioski.Bo zachowujecie sie jak te "słoiki" . Bo w TV powiedzieli to tak na pewno jest..

Dodane przez ekolog, w dniu 2017-01-28 09:23:07

Zakupić Drona wraz z kamerą i sprawa rozwiązana bo namierzy każdą posesję ale jeśli nie będą wyciągane konsekwencje to nigdy tego zjawiska nie zlikwidujemy a koszt zakupu sprzętu i operatora zwróci się szybciej niż myślicie.A przejażdżki SM to tylko szkoda paliwa i czasu zresztą najpierw musieli by chcieć to kontrolować bez opaski na oczach

Dodane przez Jaras, w dniu 2017-01-28 09:44:11

Wystarczy zmienić przyzwyczajenia i Zacząć Palić od Góry i po Smogu a do tego Jeszcze się zaoszczędzi na Węglu Zapraszam na stronę Czyste Ogrzewanie Tam Wszystko jest Opisane Pozdrawiam

Dodane przez Prawda, w dniu 2017-01-28 09:54:17

Skąd to nagłe zainteresowanie mediów smogiem? Pewną sugestią może być to że 80% mediów w Polsce należy do kapitału zagranicznego (głównie niemieckiego). Walka ze smogiem to lobbing za rezygnacją z polskiego węgla na rzecz palenia np gazem. Jako naród poddańczy mamy palić w niemieckich piecach gazowych (bo to oni mają na nie patenty) rosyjskim gazem. Ot cała tajemnica. Najgorsze, że wielu nawet uczciwych ludzi nieświadomie podpina się pod te antypolskie akcje. To tzw "pożyteczni idioci".

Dodane przez Sss, w dniu 2017-01-28 10:16:09

Ekolog kup dr ona chętnie zestrzele go dla zabawy~ nie szkoda pieniedzy

Dodane przez jas fasola, w dniu 2017-01-28 10:54:26

Kiedyś palili, ale węglem i tyle ile trzeba, bo był drogi. Teraz pala plastikami i oponami,a każdy chce kominek w domu, a wszystkie drzewa wycinaja, bo im przeszkadzaja, wszedzie tylko beton i kominy stąd ten smród. Mieszkam na wsi i mam spokój i czyste powietrze

Dodane przez precz z kopalnią, w dniu 2017-01-28 11:33:25

Teraz jest smog, bo łatwiej będzie wytłumaczyć zamykanie kopalni

Dodane przez obsługa szpitala marysin, w dniu 2017-01-28 12:03:58

To prawda ludzie sami się trują by zaoszczedzić parę złotych Tylko kasa się liczy bo to mają na każdym kroku a zdrowie psuje się powoli niedwracalnie już

Dodane przez arc, w dniu 2017-01-28 12:31:25

Całe Zacisze segreguje śmieci na te co można palić w dzień i na te co trzeba palić w nocy . Sutki widać wieczorową porą .

Dodane przez palacy węglem, w dniu 2017-01-28 12:38:09

DO "prawda" i "normalnie myslący" calkowicie sie z wami zgadzam,nic dodac nic ująć.

Dodane przez bob, w dniu 2017-01-28 12:38:15

Tylko czysta energia pozwoli nam cieszyć z czystego powietrza

Dodane przez eeeee, w dniu 2017-01-28 13:09:38

Heh jakby ludzie leniwi nie byli to by auto na bok odstawili cale.zycie palilo sie drzewem weglem i nikomu nie przeszkadzalo to wieksze zanieczyszczenie powietrza to auto ja tez mam i jezdze do pracy dojechac musze wiec jestem leniwa ale bez jaj moda.moda przybko miniebnie stac mnie na gaz ktory i tak dobrze nie dohrzeje pomieszczen owszem chcialam zalozyc 10lat temu ale prawo zakazalo mi tego a teraz co bo delikatnie smierdzi mam zakladach gaz chociaz nie moge. Zgadzam sie ze ue kara biedne panstwa wystarczy ze nie mamy polskiego nieba. A resztato kpina

Dodane przez dezerter, w dniu 2017-01-28 13:20:51

zakazac palenia papierosow w miejscach publicznych,to one tworza smog.a na marginesie zakazac palenia w piecach,zamknac wszystkie cieplownie i elektrownie /ane tez powoduja smog /i bedzie gites.

Dodane przez #**@, w dniu 2017-01-28 14:34:54

Na Tuwima jak facet pali w piecu to wtedy jest prawdziwy SMOG

Dodane przez Uuuu, w dniu 2017-01-28 15:04:00

Zakazać wszystkiego! !! Zima może Nie zamarzniemy jakoś się uda a nawet gdyby to zamarzniemy w zdrowym środowisku grunt aby Niemcy i ruski zarobiły na głupocie Polaków , może Wogle zamieszkajmy w jaskiniach jak kiedyś.

Dodane przez proszę się tym zająć, w dniu 2017-01-28 16:49:27

napiszcie lepiej o kierowcach autobusów którzy nie dają biletów a kasę biorą to by była afera ,od młodzieży do krobi biorą połowę i nie dają bilieta czysty zarobek ,,tylko później pkp wycofuje kursy bo nieopłacalne.

Dodane przez No Bn, w dniu 2017-01-28 19:52:16

pogońcie ta badne w Wawie...

Dodane przez ANIA, w dniu 2017-01-29 00:37:25

Ludzie kogo stać żeby mieć gazowe tylko tych co na stołkach siedzą mnie nie .Zawsze ludzie palili co było w domu czy kiedyś smog był nie niech ci co na stołkach siedzą na rowery się przesiądą i zaraz będzie czyściejsze powietrze . Czy nie prawda .

Dodane przez Kiszon, w dniu 2017-01-29 07:06:24

Dobrze że czujnika nie postawili na Pożegowie bo od razu by się zjarał.

Dodane przez nagle, w dniu 2017-01-29 21:10:37

Propaganda na rzecz gazu rosyjsko-niemieckiego plan jest taki: zniszczyć polski węgiel i uzależnić Polskę od gazu!.Oto cała tajemnica nagłego smogu i codziennych pomiarów przez TVN24

Dodane przez stefan, w dniu 2017-02-10 15:15:25

Przechodziłem dziś rano przez Gostyń- nie ma tu czym oddychać, taki smród z kominów i to z rana, a co dopiero wieczorem.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
299 PLN 349 PLN
Oprawa damska
Czapka Full Cap
Oprawy dziecięce
Koszulka damska Adidas
74 PLN 99 PLN
OBUWIE NIKE JUNIOR
198 PLN 239 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV