Dzisiaj jest 28 Lipca 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Pępowo, dodano: 04 stycznia 2017

Gmina wchodzi w PPP

Radni Pępowa zgodzili się wstępnie na przystąpienie wspólnie z powiatem do programu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i budowy w jego ramach drogi  z Ludwinowa do Pępowa. Gmina zastrzega jednak, że to tylko wstępna deklaracja, a ostateczne "tak" powiat usłyszy dopiero po prezentacji finalnych kosztów inwestycji.

Partnerstwo Publiczno-Prywatne to forma finansowania inwestycji drogowych na zasadzie przypominającej nieco leasing samochodu. Gmina zleca budowę prywatnej firmie. Ta projektuje, buduje i utrzymuje drogę w dobrym stanie przez 10 lat. W tym czasie samorząd płaci "raty" określone wcześniej w umowie. Powiat gostyński chce w ten sposób wyremontować łącznie kilkadziesiąt kilometrów dróg. Zaprasza do współpracy wszystkie gminy. Niektóre z nich jednak już powiedziały "nie" pomysłowi.

- Powstały pewne wątpliwości po deklaracji Ponieca, który się wycofał z pomysłu budowy drogi Żytowiecko - Chumiętki na zasadach PPP i chce ją budować we własnym zakresie. Jakie są faktyczne powody, nie dociekam. Pewnie chodzi o skoncentrowanie się z 2017 roku na drodze w Dzięczynie, która ma już gwarancje dofinansowania
– mówi wójt Pępowa Stanisław Krysicki.

Samorząd Pępowa chciałby w taki sposób wyremontować około pięciu kilometrów drogi w kierunku Ludwinowa. Radni podjęli w tej sprawie uchwałę intencyjną, która jednak zdaniem wójta nie oznacza jeszcze wcale, że gmina na 100 procent będzie uczestnikiem programu. - To tylko wstępna deklaracja. Jeżeli się okaże, że ten projekt będzie o wiele droższy niż zakłada się to teraz, to Pępowo się z niego wycofa. Starosta zapewnia nas jednak, że jeśli choć jedna gmina będzie brać w udział w PPP, to program ten będzie przez powiat realizowany – mówi wójt Stanisław Krysicki.

Deklarację pewnego udziału w projekcie złożyła już gmina Krobia, która na swoim terenie dwa lata temu jako pierwsza w powiecie (i jedna z pierwszych w Polsce) uruchomiła program PPP.

(m)

Czytaj również

Komentarze (2)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez modry, w dniu 2017-01-04 16:55:49

Panie wojcie,jest pan ostatnia kadencje,wiec zostaw to PPP w spokoju;Chcesz aby twoi nastepcy nawet po smierci ciebie przeklinali?

Dodane przez mezo, w dniu 2017-01-04 19:20:43

W zasadzie jako obywatele nie jesteśmy w stanie ocenić zasadności przystąpienia do takiego programu, bo nie znamy żadnych kosztorysów, ani tych z PPP, ani alternatywnych. Jednak biorąc pod uwagę tragiczny obraz niektórych z budowanych w naszym kraju dróg po już nawet kilku latach, wydawać by się mogło, że przeniesienie kosztów utrzymania na wykonawcę spowoduje polepszenie jakości procesu budowy.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Buty dziecięce
139,99 PLN 179,99 PLN
Oprawa damska
Obuwie męskie Adidas
259 PLN 319 PLN
Zestaw startowy do soczewek kontaktowych
od 50 zł PLN
Okulary damskie słoneczne - polaryzacja, filtr UV