Dzisiaj jest 25 Czerwca 2017, Niedziela, imieniny obchodzą:

Gostyń, dodano: 06 stycznia 2017

Barwny orszak przeszedł ulicami Gostynia

Kolejny rok z rzędu Święto Trzech Króli uczczono również w Gostyniu. Pomimo mroźnej pogody chętnych było całkiem sporo. Zanim wierni wyruszyli na Świętą Górę, na balkonie gostyńskiego ratusza odegrano jasełka, których scenariusz oparto na scenach z Ewangelii. Każdy mógł też zostać królem, wśród uczestników pochodu rozdawano papierowe korony.

Orszak to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego, zwanego świętem Trzech Króli. W Gostyniu pochód wyruszył kwadrans po południu sprzed koscioła p.w. św. Małgorzaty, a poprzedzony był mszą świętą i modliwtą Anioł Pański. Uczestnicy poznali orszakowe hasła, które towarzyszły im w drodze na Świętą Górę: "Dawcą zbawienia Pan Stworzenia. Świata, przyrodzie, harmonoii i zgodzie", "Chwalmy Pana z wieczora i rana. Świat jest boży, Bóg go stworzył", "Pieśń chwały splata. Bóg ręką szczodrą daje pokój i dobro". - można było usłyszeć na gostyńskich ulicach. 
Na rynek orszak poprowadzili biblijni monarchowie - Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Na rynek orszak poproadzili biblijni monarchowi - Kacper  (symbolizujący Europę, na czele orszaku czerwonego), Melchior (symbolizujący Azję na czele orszaku zielonego) oraz Baltazar (symbolizujący Afrykę na czele orszaku niebieskiego). Na balkonie budynku urzędu miejskiego odtworzono misterium ukazujące walkę Dobra ze Złem oraz kilka biblijnych scen z Ewangelii.  
Barwny korowód przeszedł ulicą św. Jana Pawła II na Świętą Górę, gdzie razem z pastuszkami uczestnicy udali się do żłóbka, aby kolędować z Chórem Palestrina. Organizatorami była Fundacja Trzech Króli w Warszawie, Filipińska Szkoła Nowej Ewangelizacji oraz gostyńskie parafie.

Orszak to tradycyjny element obchodów Święta Objawienia Pańskiego, znanego bardziej jako Święto Trzech Króli. W Gostyniu pochód wyruszył kwadrans po południu sprzed kościoła pw. św. Małgorzaty, a poprzedzony był mszą świętą i modlitwą na Anioł Pański. Uczestnicy poznali też orszakowe hasła, które towarzyszyły im w drodze na Świętą Górę: "Dawcą zbawienia Pan Stworzenia. Świata, przyrodzie, harmonii i zgodzie", "Chwalmy Pana z wieczora i rana. Świat jest Boży, Bóg go stworzył", "Pieśń chwały splata. Bóg ręką szczodrą daje pokój i dobro" - można było usłyszeć na gostyńskich ulicach. 

Na rynek orszak poprowadzili biblijni monarchowie - Kacper (symbolizujący Europę, na czele orszaku czerwonego), Melchior (symbolizujący Azję na czele orszaku zielonego) oraz Baltazar (symbolizujący Afrykę na czele orszaku niebieskiego). Na balkonie budynku ratusza odtworzono misterium ukazujące walkę dobra ze złem oraz kilka biblijnych scen z Ewangelii. Następnie barwny korowód przeszedł ulicą św. Jana Pawła II na Świętą Górę, gdzie razem z pastuszkami uczestnicy udali się do żłóbka, aby kolędować z Chórem Palestrina. Organizatorami pochodu była Fundacja Trzech Króli w Warszawie, Filipińska Szkoła Nowej Ewangelizacji oraz gostyńskie parafie.

MiS

Czytaj również

Komentarze (18)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Niewierzący w zabobony, w dniu 2017-01-06 19:05:22

Ludzie mają jednak pod sufitem nierówno żeby jakieś zabobony publicznie pokazywać,i jeszcze dzieci tych bzdur się uczą.Co chwilę jakieś durne święta i dzień wolny od pracy,jak ktoś wierzy w te dziwactwa to niech idiote w domu z siebie robi a nie na ulicy,a księża darmozjady do łopaty.

Dodane przez Jas Fasola, w dniu 2017-01-06 19:34:13

A gdzie nasi Polscy trzej królowie K+M=B czytaj Kaczyński + Maciarewicz+Błaszczak to by dopiero był orszak. Właściwie to szopka.

Dodane przez Diabełek z Ratusza, w dniu 2017-01-06 20:06:20

Jaka tam tradycja która ma zaledwie 9 lat.

Dodane przez on, w dniu 2017-01-06 20:23:20

z tego co wiedzą wszyscy trzej królowie byli mędrcami ze wschodu z persji nie z europy

Dodane przez chlep w czopce, w dniu 2017-01-07 11:05:18

Panie Burmistrzu Kulak cenie pana za swoje dzialania -glosowalem na pana-ale nie daj pan robic szopki z Ratusza-niech ta czarna mafia zostanie gdzie jej miejsce.Opanowali juz Powiat z Robercikiem ale nie wpuszczaj ich pan do Ratusza.Nawiasem nakladniejsze sa Ksiezniczki z foto nr1 oraz ich Herod

Dodane przez bolek, w dniu 2017-01-07 13:55:20

A Zbyszek był jak zawsze tak trzymaj Zbyszku

Dodane przez szałciał, w dniu 2017-01-07 16:51:21

Zbyszek wyrwał się z grajdołu i wybrał towarzystwo dobra pokoju i zgody.Brawo Zbyszek!

Dodane przez podziwiający, w dniu 2017-01-07 16:59:39

Brawo Zbyszku! kto z kim przystaje takim się staje! tak trzymaj

Dodane przez wszystkiego najlepszego, w dniu 2017-01-07 22:13:15

brawo zbyszek.lepiej późno niż wcale.Gratuluję wyboru i wszystkiego dobrego na nowej tej lepszej drodze życia życzę

Dodane przez szop, w dniu 2017-01-08 11:23:35

Mało ludzi -

Dodane przez Staroc, w dniu 2017-01-08 12:42:35

Dziekujemy Wam mlodym urodziwym gostyniakom za pokaz w stylu Nerona.Teraz wiemy gdzie miejsce starych Gostyniakow .Od ratusza do kosciola i na cmentarz.Dziekujemy Wam za piekne drogi sciezki zdrowia i wycinane drzewa.Za piekny basen do ktorego nie sposob sie dostac .Dziekujemy za zabrane cwiczenia dla ciala i ducha.Dzjekujemy ze nam wogole pozwalacie zyc.Wstyd Panie Burmistrzu .Wstyd i hanba.Wasi emeryci tesknia za zielenia woda cwiczeniami dostepnymi finansowo dla wszystkich.Chcemy 500 i wiecej to wyjedziemy.Obiecujemy!!!

Dodane przez Jerzy, w dniu 2017-01-08 15:41:14

Do Staroc. Nie rozumiem o co chodzi z basenem, że nie można się dostać. Przypuszczam, że nie można dojechać środkami komunikacji. No cóż basen jest trochę na uboczu i dlatego trudno dojechać. Prośba do władz: może wydłużyć trasę autobusów do Starego Gostynia, wówczas wielu dojechałoby na basen.

Dodane przez ktoś, w dniu 2017-01-08 16:37:54

do Staroc - komentuj na temat albo wcale , ludzie twojego pokroju tylko narzekać potrafią; a co ty robisz dla innych ale tak bezinteresownie?

Dodane przez paranoik?, w dniu 2017-01-08 20:27:39

Staroc - ty na lekach czy po libacji? Jak chcesz wyjechać to nikt nie zatrzymuje-szerokiej drogi.

Dodane przez ka-wa, w dniu 2017-01-09 10:20:14

Do kom 1, 2 i im podobnym ~~~~ PLUJECIE I OBRAŻACIE LUDZI , może najwyższy czas zastanowić się nad sobą . Powiem tak , KAŻDY JEST KOWALEM SWOJEGO ŻYCIA !!!!!!!.

Dodane przez modry, w dniu 2017-01-09 13:20:21

Do Staroca.Zwracam sie z uprzejma prosba,abys jeszcze raz napisal,co masz na mysli. Chcesz czegos 500 od burmistrza to wyjedziesz.Na miejscy burmistrza dalbym tobie 500 zl abys wyjechal na stale i nie blaznil sie takimi wpisami.Moge ciebie nawet przeprowadzic swoim transportem hen na Podkarpacie.Tam nie zobaczysz ani basenu ani cwiczni.

Dodane przez jablko, w dniu 2017-01-09 14:43:08

Ijablko

Dodane przez Ciekawy, w dniu 2017-01-10 08:05:07

Brawo jablko brawo.Tylko ciebie jeszcze robaki nie podjadaja.Tak trzymacCiekawy

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Oprawa damska
OBUWIE MĘSKIE ZX
189 PLN 279 PLN
Wypożyczalnia narzędzi ogrodowych-wertykulator
80,00;/doba / 20,00;/godzina PLN
Oprawa damska
Torebka damska
PLUS, wąż ogrodowy 3/4
75,00 PLN
Oprawa damska