Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Krobia, dodano: 17 maja 2017

Fosa objęta zakazem

Całkowity zakaz łowienia ryb i dokarmiana ptaków wprowadziły władze Krobi na zbiorniku wokół Wyspy Kasztelańskiej. Ma to związek z zarybianiem akwenu i badaniami czystości wody. Wiosną fosa "zakwitła" i samorząd szuka teraz przyczyn tego zjawiska. Chodzi nie tylko o estetykę, ale i kondycję fauny oraz flory zbiornika.

Choć zbiornik wokół Wyspy Kasztelańskiej rok temu poddany był gruntownemu czyszczeniu, podczas tegorocznej wiosny stan wody wcale nie jest zadowalający... Zakaz wprowadzony na zbiorniku obowiązuje od 17 maja aż do odwołania. – Jest to całkowity zakaz łowienia ryb, a także zakaz dokarmiania ptaków, szczególnie kaczek. Ograniczenie związane jest z zarybieniem fosy, a także z przeprowadzanymi obecnie badaniami stanu wody w zbiorniku. Dokarmianie ptaków chlebem i innym pieczywem jest dla nich szkodliwe. Powoduje ono, że ptaki zaczynają polegać na tym źródle pożywienia zamiast na swojej naturalnej diecie. Co ważne, rzucanie pieczywa bezpośrednio do wody ma zły wpływ również na sam zbiornik wodny. Rozkładając się, prowadzi m.in. do nadmiernych zakwitów roślinności i wzrostu pleśni – mówi Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędu Miejskiego.

Samorządowcy proszą też, by mieszkańcy zaprzestali dokarmiania dzikich ptaków wokół Wyspy Kasztelańskiej. - Ptaki te w zdecydowanej większości żywią się roślinami wodnymi, drobnymi bezkręgowcami, a nawet drobnymi rybami, stąd pożywienia dla nich występującego w środowisku naturalnym z pewnością nie zabraknie – dodaje Sarbinowski.

W planach samorządu Krobi jest w przyszłości umożliwienie przepływów wokół fosy. W tym lub przyszłym roku rozważana jest między innymi budowa specjalnego przepustu w grobli prowadzącej na wyspę.

(m)


Czytaj również

Komentarze (2)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Czarna Lukrecja, w dniu 2017-05-17 19:42:25

słoneczko # ciepełko # błękitne niebo # kolorowe kwiatki # maj # lovki # kisski # całuski

Dodane przez jaceg, w dniu 2017-05-18 14:21:55

spuszczacie się znowu nad jakimś rowem a drogi wkoło rynku wyboiste jak na polu

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Wypożyczalnia elektronarzędzi
nowa,szersza oferta-przyjdź i sprawdź PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Oprawy Vogue
Promocyjna cena PLN
Oprawa damska
OBUWIE MĘSKIE PUMA
120 PLN 179 PLN
Kominki