Dzisiaj jest 28 Lipca 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Gostyń, dodano: 19 maja 2017

Fontanna też będzie.... I to jaka!

Od czasu rewitalizacji część gostyńskich plant stała się miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców. Jeszcze w tym roku lifting ma przejść kolejna działka. Pojawi się długo wyczekiwana fontanna. Padła też propozycja podbudowania specjalnego toru przeszkód... dla czworonogów. Wszytko to jednak wiąże się z kosztami.

Przez wiele lat planty przy placu Karola Marcinkowskiego były zaniedbane, a o bezpieczeństwie na tym terenie nie było mowy ze względu na brak oświetlenia. W 2013 roku miejsce to zmieniło się nie do poznania. W ramach rewitalizacji wykonano szereg robót ziemnych - teren oczyszczono i wytyczono nowe ścieżki, zamontowano też oświetlenie. Teraz miejsce to zachęca do wypoczynku. 
To jednak nie koniec. Jeszcze w tym roku lifting przejdzie druga część plant. Ogłoszono przetarg na wykonanie zadania, jednak złożone przez firmy oferty okazły sie wyższe od zabezpieczonych środków. Na czwartkowej sesji, radni zgodzili się przeznaczyć dodatkowe 200 tys. złotych na ten cel. W sumie zabezpieczono blisko milion złotych. Według planów powstaną nowe alejki, zrekultywoana zostanie zieleń, staną ławeczki, toaleta (podobna do tej na gostyńskich wałach). - To będzie miejsce wypoczynku. Nie będzie się w jakiś szczególny spsosób wyróżniać, to miejsce ma uspokajać. Pojawi się też kilka nietypowych ławeczek, które na pewno przyadna do gustu młodzieży. - mówiła projektnat Joanna Włodarz-Jakubowska, z Biura Projektów Architektonicznych Format.
Wszystko wskazuje na to, że stanie też długo wyczekiwana przez mieszkańców fontanna. Jej koszt szacowany jest na około 400 tys.złotych. - To będzie klasyczna fontanna z okrągła niecką z kamienia naturalnego, a konkretnie granitu. Średnica fontanny będzie wynosiła około 3 metry - zapowiada projektant Joanna Włodarz. - Dysze fontanny będą odpowiednio zabezpieczone, aby nie uległy uszkodzeniu, gdyby kogoś fantazja poniosła i do niej wszedł. - kontynuuje. - Oczywiście będzie odpowiednio podświetlona, ten efekt będzie widoczny po zmierzchu. - dodała.
Radna Elżbieta Śląska wyszła z propozycją, aby zagospodarować też trzecią część terenu przy pl.Karola Marcinkwoskiego (przy Rożnie). W ten sposób udałoby się rozwiązać problem mieszkańców wchodzących na planty z czworonogami. - Mieszkańcy, niestety wchodzą ze swoimi pieskami na teren plantów. Pieski "załatwiają się" i niektórzy nie sprzątają, tłumaczą za to, że pieski musza się wybiegać. - mówiła radna Elżbieta Śląska i złożyła wniosek wraz ze Stowarzyszeniem Noe, by na niezagospdarowanym dotąd terenie plant wybudować tor przeszkód dla czworonogów. Dyrekotr Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu, któzy zarządza teren pomysł uważa za trafny, jednak co do wydatkowania funduszy na ten cel, decyzję będa musieli podjąc radni.

Przez wiele lat planty przy placu Karola Marcinkowskiego były zaniedbane, a o bezpieczeństwie na tym terenie nie było mowy ze względu na brak oświetlenia. W 2013 roku miejsce to zmieniło się nie do poznania. W ramach rewitalizacji wykonano szereg robót ziemnych - teren oczyszczono i wytyczono nowe ścieżki, zamontowano też oświetlenie. Teraz miejsce to zachęca do wypoczynku. 

To jednak nie koniec. Jeszcze w tym roku lifting przejdzie druga część parku. Ogłoszono przetarg na wykonanie zadania, jednak złożone przez firmy oferty okazały się wyższe od zabezpieczonych środków. Na czwartkowej sesji, radni zgodzili się przeznaczyć dodatkowe 200 tys. złotych na ten cel. W sumie zabezpieczono blisko milion złotych. Według planów powstaną nowe alejki, zrekultywowana zostanie zieleń, staną ławeczki, toaleta (podobna do tej na gostyńskich wałach). - To będzie miejsce wypoczynku. Nie będzie się w jakiś szczególny sposób wyróżniać, to miejsce ma uspokajać. Pojawi się też kilka nietypowych ławeczek, które na pewno przypadną do gustu młodzieży. - mówiła projektant Joanna Włodarz-Jakubowska, z Biura Projektów Architektonicznych Format.

Wszystko wskazuje na to, że stanie też długo wyczekiwana przez mieszkańców fontanna. Jej koszt szacowany jest na około 400 tys.złotych. - To będzie klasyczna fontanna z okrągła niecką z kamienia naturalnego, a konkretnie granitu. Średnica fontanny będzie wynosiła około 3 metry - zapowiada projektant Joanna Włodarz. - Dysze fontanny będą odpowiednio zabezpieczone, aby nie uległy uszkodzeniu, gdyby kogoś fantazja poniosła i do niej wszedł - kontynuuje. - Oczywiście będzie odpowiednio podświetlona, ten efekt będzie widoczny po zmierzchu - dodała.

Radna Elżbieta Śląska wyszła z propozycją, aby zagospodarować też trzecią część terenu przy pl.Karola Marcinkowskiego (przy Rożnie). W ten sposób udałoby się rozwiązać problem mieszkańców wchodzących na planty z czworonogami. - Mieszkańcy, niestety wchodzą ze swoimi pieskami na teren plantów. Pieski "załatwiają się" i niektórzy nie sprzątają, tłumaczą za to, że pieski muszą się wybiegać - mówiła radna Elżbieta Śląska i złożyła wniosek wraz ze Stowarzyszeniem Noe, by na niezagospodarowanym dotąd terenie plant wybudować tor przeszkód dla czworonogów. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu, którzy zarządza tym miejscem, pomysł uważa za trafny, jednak decyzja co do samego projektu i wydatkowania funduszy na ten cel będzie należała do radnych.

MiS

Czytaj również

Komentarze (19)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Wicek, w dniu 2017-05-19 19:44:41

Niech zrobią chodnik na ul.Polnej a pózniej fontanny,nogi można tam połamać

Dodane przez mama z dzieckiem, w dniu 2017-05-19 20:30:24

A ja się bardzo ciesze z uporządkowania terenów zielonych i fontanny. Wiele mam z wózkami spaceruje właśnie tam i z radością spędzą trochę czasu obok nowej,parkowej fontanny. A chodniki są robione wiec twoje marudzenie nie ma sensu. Idź na sesje i tam wylewaj swoje żale.

Dodane przez Jaś, w dniu 2017-05-19 20:49:52

No jasne teraz trzeba wybudować tor przeszkód dla piesków, bo ludzie swój tor mają już na deptaku jak omijają gówna po tych pieskach, a do mamy z dzieckiem tylko uważaj aby dziecko koło tej fontanny nie pobrudziło się kałem pieska bo może nabawić się różnych chorób np. tasiemca.

Dodane przez mieszkaniec tego miasta, w dniu 2017-05-19 21:51:42

Co do młodzieży,to z pewnością więcej rzeczy przypadnie im do gustu,zwłaszcza w weekendy po zmroku

Dodane przez Smerf, w dniu 2017-05-19 22:46:25

Pierwsze zadanie zlikwidować smród w Gostyniu.. Kiełbaski z rozna smakują super!!!!!!!

Dodane przez Xxx, w dniu 2017-05-19 22:59:16

Jaś zgadzam sie z tobą co to za przyjemnosc isc z dzieckiem bawic sie na plantach jak psy sraja jak muchy i dzieci po tym chodza a kapanie dzieci na rynku tez nie wyglada zybt dobrze

Dodane przez AAA, w dniu 2017-05-19 22:59:22

Planty dla ludzi a nie dla psów, chyba ktoś ma nierówno pod sufitem.

Dodane przez Ola, w dniu 2017-05-19 23:27:01

Taaa wybory idą .....

Dodane przez Anka, w dniu 2017-05-20 00:04:45

Lepiej by plac zabaw zrobili, a nie wybieg dla psów. Nie sobie ludzie po łąkach biegają

Dodane przez Jeszcze mało? , w dniu 2017-05-20 06:09:21

Do Anka! Place zabaw są na każdym kroku w Gostyniu i na PLANTACH nie muszą być ! To powinno być właśnie miejsce odpoczynku,spacerów z możliwością posiedzenia ,a nie wrzasku latających po huśtawkach dzieci .

Dodane przez Gosia, w dniu 2017-05-20 07:11:41

W pieskach nie ma takiego "jadu" jak w ludziach piszących komentarze na ich temat. Gdyby właściciele sprzątali i byli odpowiedzialni problemu by nie było. I dzieci należy wychowywać z poszanowaniem i blisko zwierząt bo wyrastają wtedy na dobrych i nie obojętnych ludzi. Ziemia należy też dla zwierząt i psów, które często ratują życie ludziom i szkoda, że ludzie o tym zapominają. Wychowanie i dobro w człowieku "idzie" z domu, co rodzice przekażą to owocuje.

Dodane przez józek, w dniu 2017-05-20 08:18:52

O planty należy zadbać, bo to jedyne zielone i zacienione miejsce w Gostyniu, gdzie można odpocząć od skwaru i gorącego betonu. Dlatego psy należy trzymać jak najdalej od plant i profilaktycznie każdemu psiarzowi wypisywać mandat, bo raptem może 10% właścicieli psów sprząta po swoich pupilach.

Dodane przez gostynianka, w dniu 2017-05-20 14:08:24

A ja widzę, że planty po remoncie są bardziej czyste ! fontanna to świetny pomysł, a co do wybiegu dla psów, w wielu miastach są takie miejsca i wszyscy sobie chwalą.Tylko powinno być ogrodzenie, żeby pieski mogły się wybiegać/jak sama nazwa wskazuje/. Takie wybiegi powinny też być na osiedlach np. na Górnej itd.

Dodane przez Kaśka, w dniu 2017-05-20 14:15:51

Na plantach nie tylko pieski się załatwiają !!. widziałam jak" panowie" przy ludziach , dzieciach, w biały dzień załatwiali swoje potrzeby pod drzewem. Więc może tym problemem należy się też zająć a nie tylko zwalać wszystko na psy.

Dodane przez Ewa, w dniu 2017-05-20 17:13:10

Byłoby super, gdyby taki wybieg dla psów powstał, a czworonogów w Gostyniu sporo.Ogrodzony teren, każdy sprzątałby po swoim pupilu. Czekamy na decyzję radnych. Stowarzyszenie NOE będzie zadowolone. W parku dla każdego będzie jakieś miejsce.

Dodane przez ..............., w dniu 2017-05-20 21:41:49

wydaje mi się że akurat" planty" powinny być od izolowane od psów,niestety,ale w czasie cieplejszych letnich dni mocz psi naprawdę bardzo cuchnie i żadna przyjemność tam spędzać wolny czas,niech właściciele ze swoimi pieskami idą chodzą koło Rożna,tam też jest trawa i możliwość pobiegania

Dodane przez modry, w dniu 2017-05-21 20:47:12

Do Oli.I po co marudzisz?Ze idą wybory,to w Gostyniu ma się nic nie robić?Przecież o tym burmistrz mówi od dawna.Coś ten twój argument taki pisowski.Wszystko krytykować chociaż dobre,ponieważ burmistrz z opcji politycznej,Która tobie nie odpowiada,

Dodane przez panReniu, w dniu 2017-05-21 20:54:00

Warto porozmawiać z psychiatrą

Dodane przez to ja, w dniu 2017-05-22 08:43:21

super jakby było miejsce dla psów na starych plantach, takie wybiegi są w każdym mieście, w Lesznie już dawno powstał :)

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
299 PLN 349 PLN
Oprawa damska
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Torebka damska
OBUWIE MĘSKIE ZX
189 PLN 279 PLN