Dzisiaj jest 25 Czerwca 2017, Niedziela, imieniny obchodzą:

Pępowo, dodano: 30 grudnia 2016

Doświetlić przejścia w Pępowie

Radny Ireneusz Matyla chce budowy specjalnego oświetlenia na kilku przejściach pieszych w centrum w Pępowa. W pierwszej kolejności iluminacja miałaby zabezpieczyć zebrę przy szkole na ul. Powstańców Wielkopolskich. Choć to droga powiatowa, to władze gminy nie mówią pomysłowi "nie" i chcą przeanalizować koszt takich zmian.

Radny złożył swój postulat na ostatniej sesji samorządu. Ireneusz Matyla chciałby montażu dodatkowego oświetlenia, które pozwoli na lepszą widoczność nie tylko na samych pasach, ale i wokół nich.

- W pierwszej kolejności chodzi o przejście naprzeciwko szkoły przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Wiemy, że doszło tam już raz do zdarzenia i żeby uniknąć kolejnych takich sytuacji, należy założyć dodatkowe światła. Są już w kraju specjalne systemy doświetleń typu "zebra". Dzięki nim widać doskonale pieszych, jeszcze zanim wejdą na pasy. Takie systemy z powodzeniem działają w Gostyniu. Znacząco poprawia to widoczność przy szarych dniach. Choć obok szkoły jest latarnia, to światło, jakie daje, nie jest według mnie wystarczające – mówi Ireneusz Matyla.

Jego zdaniem przejście przy szkole to tylko jedna z propozycji. Wskazuje też kilka innych lokalizacji. - Choćby koło kościoła, przy centrum handlowym i przy placu targowym. Tam codziennie przechodzi masa ludzi. Trzeba to uwzględnić w wydatkach na 2017 rok, choć wiem, że to droga powiatowa. Bezpieczeństwo jest jednak ważniejsze niż dochodzenie, kto ma być inwestorem - uważa radny Matyla.

W przyjętym właśnie przez radę budżecie nie uwzględniono wydatków na tego typu prace oświetleniowe. Wójt Pępowa jednak zamierza przyjrzeć się propozycji radnego. - Ta propozycja to dla mnie nowość, ale jej nie odrzucam. Taka inwestycja byłaby do realizacji być może nawet w przyszłym roku. Musimy jednak jeszcze dokładnie przyjrzeć się sprawie, porozmawiać z powiatem i rozważyć, jakie są nasze możliwości finansowe w tym zakresie – mówi wójt Stanisław Krysicki.

(m)

Czytaj również

Komentarze (1)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez podglądacz sporów, w dniu 2017-01-02 07:18:51

Słuszna inicjatywa ale...... po co doświetlenia!! Czy wieczorami i nocą po tych przejściach chodzi jak motywuje to radny " masa ludzi". Oszołomy kierowcy i tak przy przejściach dla pieszych jeżdżą z prędkością ponad normę a teraz jak im się jeszcze "doświetli" przejście to co ich zatrzyma?? TAK zatrzymają ich progi zwalniające na samym przejściu dla pieszych. Jak taki kierowca nie zważając na próg zwalniający przejedzie swoją bryką kupioną z rowu i urwie zawieszenie to od razu mu się jasno w oczach zrobi jak zapierd..... głową w sufit swojej bryki. Skutek tego jest oczywisty zwalniamy przed przejściem dla pieszych, ustępujemy im przejście przez pasy, a ci co tak nie robią to mają JASNO w głowach od kasy wydanej na naprawę i od uderzenia w pustą głowę.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Wieszak rowerowy
29 PLN 45 PLN
Oprawa damska
ECONOMIC, wąż ogrodowy 1/2'' 20m
19,00 PLN
UNICRAFT MH 10 TON, podnośnik maszynowy
933,00 PLN
Koszulki Under Armour
169 PLN
Kiełbasa senatorska
11,99 PLN