Dzisiaj jest 24 Lipca 2017, Poniedziałek, imieniny obchodzą:

Krobia, dodano: 17 lipca 2017

Dołożą drugi raz do drogi?

Nie 750 tysięcy, ale ponad milion złotych miałby dołożyć samorząd Krobi do modernizacji odcinka Pudliszki - Karzec. Liczy na to powiat, który chce zrealizować modernizację, choć najtańsza z ofert jest droższa o 660 tysięcy złotych od kosztorysu. Starosta rozmawiał już na temat zwiększenia udziałów z burmistrzem Krobi. Decyzje mają zapaść w najbliższych tygodniach.

O tym, że po otwarciu ofert najtańsza z nich okazała się droższa o ponad 600 tysięcy złotych od kalkulacji, informowaliśmy już kilkakrotnie. Gostyński Drogbud, który jest w stanie wykonać inwestycję za 3 388 tysięcy złotych, jest gotów do działania i czeka tylko na fizyczne podpisanie umowy. Tymczasem powiat musiał podjąć decyzję odnośnie losów przebudowy. Zarząd zdecydował, że konieczne są zmiany w budżecie powiatu i remont będzie realizowany mimo wzrostu kosztów.

- Mając na względzie interes mieszkańców, a przede wszystkim bezpieczeństwo w zakresie poruszania się uczestników ruchu, w tym pieszych i rowerzystów, postanowiono o zwiększeniu środków w kwocie 660 tysięcy złotych na to zadanie. Bardzo istotnym argumentem przemawiającym za podjęciem tej decyzji był fakt pozyskania przez powiat gostyński ponad 1 250 tysięcy złotych ze środków zewnętrznych. To efekt długich przygotowań i pracy wielu osób. Racjonalne było więc szukanie możliwości wykorzystania tych środków i realizacji tej inwestycji. Przesunięcie środków było możliwie przede wszystkim dzięki wykorzystaniu kwoty rezerwy na zadania inwestycyjne – wyjaśnia starosta Robert Marcinkowski.

Okazuje się jednak, że powiat nie weźmie ciężaru „dokładki” na własne barki. Chce prosić o pomoc finansową gminę Krobia. Rada Miejska tego samorządu już raz wsparła inwestycję, przekazując 750 tysięcy złotych na modernizację drogi i budowę ścieżki. Teraz miałaby podjąć decyzję o „dokładce” kolejnych ponad 300 tysięcy. Łącznie dla budżetu gminy przebudowa powiatowej trasy miałaby oznaczać wydatek grubo ponad milion złotych. Rozmowy w tej sprawie na linii powiat - gmina już się odbyły.

- Spotkałem się z burmistrzem i Krobia również jest zainteresowana przeprowadzeniem tej inwestycji. Realizując dotychczasową zasadę współpracy, uzgodniono, że burmistrz przedstawi Radzie Miejskiej w Krobi propozycję udzielenia pomocy finansowej przez gminę w kwocie 330 tysięcy złotych w sierpniu z uwzględnieniem dotychczasowych praktyk w zakresie wspólnego finansowania inwestycji na drogach powiatowych – przyznaje R. Marcinkowski.

(m)

Czytaj również

Komentarze (13)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Pudliszek, w dniu 2017-07-17 11:15:06

Droga z Krobi do Pudliszek to jakieś nieporozumienie. Jedzie się jak po górkach. Samochód się trzęsie. Za to ścieżka rowerowa jest rowna.

Dodane przez nie, w dniu 2017-07-17 11:17:12

Ostatnio pisano, że na drogę gminną około 180 tys. nie starczy w tym budżecie, a do powiatowej to będą mieli z czego dołożyć.

Dodane przez super, w dniu 2017-07-17 12:03:25

Bardzo się cieszę, że będzie ta ścieżka :-)

Dodane przez Oo, w dniu 2017-07-17 14:36:00

Co to za dofinansowanie dróg powiatowych a na drogi gminne Burmistrz nie ma tłumacząc się brakiem pieniędzy co to za polityka tych władz gdzie rada gminy co śpią

Dodane przez do Oo, w dniu 2017-07-17 14:55:40

Bo to jest wlasnie POLITYKA

Dodane przez polityka, w dniu 2017-07-17 14:59:02

To jest jakieś nieporozumienie. Drogi gminne - nie ma środków, przedszkole - nie ma środków, rynek - nie ma środków - drogi powiatowe - środki są zawsze mimo, że to nie nasze zadanie.

Dodane przez Ten, w dniu 2017-07-17 15:12:57

Gdy trzeba coś zrobić z gminnych obowiązków to zawsze brak kasy. Na przedszkole, szkołe, gminną drogę itp. pieniędzy nie ma, tłumaczenie że budżet nie jest z gumy, zawsze jest więcej potrzeb niż mozliwości itp itd. Gdy jednak koledzy z powiatu wydają polecenie, to od razu w podskokach niczym potulni słudzy, krobscy urzednicy na wyścigi pędzą zapychać dziury w powiatowej kasie. To śmiało mozna by nazwać zdradą mieszkańców gminy.

Dodane przez Urzędniczka, w dniu 2017-07-17 15:57:36

Ludzie, przecież to wszystko takie proste jak promień słoneczny. Burmistrz i starosta to SKW, czyli PO. Przewodniczący Rady Miejskiej i jego Zastępca to pracownicy jednostek podległych powiatowi. Do tego wielu innych radnych powiązanych służbowo lub rodzinnie z burmistrzem. No i koło się zamyka, kto z rady odważy się mieć inne zdanie? Czas na zmiany gruntowne!!!!

Dodane przez przestańcie marudzić, w dniu 2017-07-17 16:14:05

Brawo radni z Krobi i z powiatu. Potraficie współpracować i są tego efekty. Ludzie cieszą się z nowej ścieżki i żadni frustraci tego nie zepsują.

Dodane przez Przestańcie wydawać na innych, w dniu 2017-07-17 19:12:16

Efektem tej waszej współpracy w ramach bandy SKW jest brak porządnego przedszkola , nieutwardzone drogi gminne,wieczne cięcia w budżecie, praca w jednostkach gminnych za marne grosze i na końcu uśmiechnięty pan Starosta we własnej gazecie , który znowu za krobskie pieniądze remontuje swoje drogi powiatowe. Wszyscy pracownicy jednostek gminnych powinni powiedzieć burmistrzowi i radnym w Krobi co myślą o tych decyzjach. Człowiek codziennie pracuje za grosze bo ciagle pieniędzy niby nie ma. A ci wydają na zadania powiatu bez żadnego opamiętania. Za te pieniądze przekazane znowu powiatowi można dać ludziom w Krobi porządne podwyżki już od następnego miesiąca. I to podwyżka rzędu 500 zł miesięcznie. Tak Wiec brawo radni Krobi. Wielkie brawa od wszystkich pracowników.

Dodane przez Brawo, w dniu 2017-07-17 20:55:18

Bardzo dobra decyzja powiatu. My mieszkancy cieszymy sie z kolejnej wyremontowwnej drogi i kolejnych kilometrow sciezek. Pokazujecie ze mozna sie porozumiec a ostatecznie skorzystaja na tym mieszkancy bo ich "guzik" obchodzi czyja to droga. A niezadowolonych malkontentow nic nie zadowoli. Zawsze mozna znalezc slabe strony kazdej decyzji. Moga sobie jedynie ulzyc zajadle komentujac artykuly o w gruncie rzeczy pozytywnych decyzjach wladz powiatu czy gminy. A jak ktos chce 500 zl podwyzki to albo 500+ albo trzeba zatrudnic sie w gminie Gostyn. Wszedzie dobrze gdzie nas nie ma...

Dodane przez Pro(f) Paganda, w dniu 2017-07-17 21:16:08

Jakbym siedział w starostwie z nadania SKW pisałbym dokładnie takie teksty jak BRAWO. A później śmiał się z tych którzy w to uwierzą. Typowe dla tej grupy odwracanie kota ogonem. I podpis "my mieszkańcy" - zawsze w imieniu kilku osób. Politologia na UAM swoje nauczyła co nie? Tylko jakoś mało wiarygodne. Propagandę oceniam na 3+. Zadatki są , ale już trochę oklepane metody.

Dodane przez diabolus_pierdzikus_satana, w dniu 2017-07-18 08:46:46

Drogi powiatowe są ważniejsze w strukturze komunikacyjnej kraju, niż drogi gminne. Nikt nie będzie wydawał publicznych pieniędzy na jakieś zadu...e. Mieszkacie w koziej dup...e! Sorry, ale taka jest prawda.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Koszulka Fitness Reebok Damska
Płyn do prania LANOLINA
10 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
OBUWIE DAMSKIE DRAGON
189 PLN 219 PLN
Zestaw mebli technorattanowych
399 PLN