Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Na temat, dodano: 20 kwietnia 2017

Co na to dyrektor szpitala?

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o karze nałożonej na gostyński SPZOZ przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz żądaniu zwrotu ponad pół miliona złotych za błędne rozliczenia i udzielanie świadczeń, których nie wykonano. Nie udało nam się wówczas skontaktować z dyrektorem placówki, dlatego dziś prezentujemy jego stanowisko w tej sprawie.

Tydzień temu opublikowalismy artykuł pt. "Kolejna kara i pół miliona do zwrotu". Dotyczył kolejnej kary finansowej dla tonącego w długach gostyńskiego szpitala. Jak udało nam się ustalić na przełomie 2016/2017 roku w gostyńskim SPZOZ przeprowadzono kontrolę. Obejmowała ona wykonanie umowy na leczenie szpitalne w latach 2011-2015. W efekcie Narodowy Fundusz Zdrowia ponownie ukarał gostyński SPZOZ i nakazał mu zwrócić ponad pół miliona złotych za błędne rozliczenia i udzielanie świadczeń, których nie wykonano.   
Próbowaliśmy dotrzeć do dyrektora szpitala zarówno telefonicznie, jak i osobiście, jednak w południe w Wielki Piątek zapewne z powodu świąt nikt już nie urzędował w budynku administracji.  Pytania przesłaliśmy na adres email. Odpowiedz otrzymaliśmy wczoraj.
Dyrektor Piotr Miadziołko przesłaął bardoz obszerna odpowiedź. Wyjaśnił czego konkretnie dotyczyła kontrola i dlaczego nie zgadza się z jej wyniakmi. - Przedmiotem kontroli była głównie Realizacja i rozliczanie świadczeń wytwarzania stałego dostępu naczyniowego z użyciem cewnika typu Broviac, Hickman lub Groshong w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2015 r.  SP ZOZ w Gostyniu tak jak inne szpitale w wielkopolsce kontrolowane w tym zakresie nie zgadza się z wnioskami przedstawionymi przez zespół kontrolujący w tym zakresie. - tłumaczy dyrekotr Piotr Miadziołko. Zdaniem szefa SPZOZ, to Narodowy Fuundusz Zdrowia popełnił błąd, gdyż nie określił jakie konkretne cewniki powinien stosować personel szpitala. - Z informacji tych jednoznacznie wynikało, iż WOW NFZ pozwalał na tego typu rozliczanie świadczeń medycznych o tym kodzie. O powyższym świadczy również korespondencja otrzymywana od Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z odpowiedziami uzyskiwanymi przez szpitale powiatowe należące do Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych od Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, jednoznacznie wynikało, iż tym świadczeniem można rozliczyć każde założenie do żył centralnych cewnika dożylnego dedykowanego do pobierania lub podawania preparatów krwi, wlewów infuzyjnych oraz preparatów do żywienia parenteralnego. Również bardzo ważne jest stwierdzenie i interpretacja świadczenia przez pracownika WOW NFZ, a mianowicie, iż cewnik użyty do założenia kontaktu centralnego rozliczamy świadczeniem 5.53.01.0001445 choć nazwa jest taka jaka jest. - tłumaczy w przesłnaje odpowiedzu dyrektor Piotr Miadziołko. 
Szef lecznicy zaznacza, że gostyński szpital póki co nie zamierza zwracać rządanej kwoty. - Obecnie jeden ze skontrolowanych szpitali powiatowych, od którego WOW NFZ również domaga się zwrotu środków finansowych w tym zakresie prowadzi spór z WOW NFZ na drodze postępowania sądowego. Inne kontrolowane szpitale również nie zwróciły środków finansowych i zakwestionowały wystąpienie pokontrolne w tym zakresie kierując się tym, iż interpretacja tej procedury przez kierownika sekcji JGP w WOW NFZ pozwalała w ten sposób ją rozliczać.(...) - wyjaśnia dyrektor Piotr Miadziołko. - Gostyński Szpital jeszcze nie zwraca żądanej kwoty, prawdopodobnie WOW NFZ sam wystąpi na drogę postępowania sądowego tak jak w przypadku jednego szpitala. - dodał. 
Dyrekotor Miadziołko sugeruje, że nie należy szukać winnych. Powodem są zmieniające się przepisy. - Tak jak wielokrotnie powtarzałem praktyki jednego płatnika są takie, iż świadczenia medyczne rozliczane w danym roku uznane przez NFZ są kwestionowane wstecznie. Niejednokrotnie wynikało to ze zmiany przepisów w tym zarządzeń Prezesa NFZ, które skutkowały kontrolą w podmiotach leczniczych. W przypadku kontroli wspomnianej powyżej świadczeniodawcy wykonując procedurę medyczną kierowali się wytycznymi WOW NFZ, które zezwalały na takie rozliczanie tego świadczenia. (...) Pamiętamy również kontrole, w których kwestionowano zapalanie płuc na oddziałach dziecięcych, sugerując, iż można było podjąć próbę leczenie ambulatoryjnego. Wiele kontroli odbywa się na bieżąco w różnych podmiotach leczniczych w kwestii wykonywania i rozliczania świadczeń medycznych nawet do 5 lat wstecz. Taki mamy system, w którym szuka się środków finansowych kosztem szpitali i leczonych pacjentów. - wyjaśnia dyrektor Piotr Miadziołko.

Tydzień temu opublikowaliśmy artykuł pt. "Kolejna kara i pół miliona do zwrotu". Dotyczył kolejnej kary finansowej dla tonącego w długach gostyńskiego szpitala. Jak udało nam się ustalić, na przełomie 2016/2017 roku w gostyńskim SPZOZ przeprowadzono kontrolę. Obejmowała ona wykonanie umowy na leczenie szpitalne w latach 2011-2015. W efekcie Narodowy Fundusz Zdrowia ponownie ukarał gostyński SPZOZ i nakazał mu zwrócić ponad pół miliona złotych za błędne rozliczenia i udzielanie świadczeń, których nie wykonano.   

Próbowaliśmy dotrzeć do dyrektora szpitala zarówno telefonicznie, jak i osobiście, jednak w południe w Wielki Piątek nikt już nie urzędował w budynku administracji. Pytania przesłaliśmy na adres e-mail. Odpowiedz dotarła 19 kwietnia.

Dyrektor Piotr Miadziołko bardzo obszernie tłumaczył to, co się wydarzyło. Wyjaśnił, czego konkretnie dotyczyła kontrola i dlaczego nie zgadza się z jej wynikami. - Przedmiotem kontroli była głównie Realizacja i rozliczanie świadczeń wytwarzania stałego dostępu naczyniowego z użyciem cewnika typu Broviac, Hickman lub Groshong w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. SP ZOZ w Gostyniu tak jak inne szpitale w Wielkopolsce kontrolowane w tym zakresie nie zgadza się z wnioskami przedstawionymi przez zespół kontrolujący w tym obszarze - tłumaczy dyrektor Piotr Miadziołko. Zdaniem szefa SPZOZ to Narodowy Fundusz Zdrowia popełnił błąd, gdyż nie określił, jakie konkretne cewniki powinien stosować personel szpitala. - Z informacji tych jednoznacznie wynikało, iż WOW NFZ pozwalał na tego typu rozliczanie świadczeń medycznych o tym kodzie. O powyższym świadczy również korespondencja otrzymywana od Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z odpowiedziami uzyskiwanymi przez szpitale powiatowe należące do Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych od Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia jednoznacznie wynikało, iż tym świadczeniem można rozliczyć każde założenie do żył centralnych cewnika dożylnego dedykowanego do pobierania lub podawania preparatów krwi, wlewów infuzyjnych oraz preparatów do żywienia parenteralnego. Również bardzo ważne jest stwierdzenie i interpretacja świadczenia przez pracownika WOW NFZ, a mianowicie, iż cewnik użyty do założenia kontaktu centralnego rozliczamy świadczeniem 5.53.01.0001445, choć nazwa jest taka, jaka jest - tłumaczy w przesłanej odpowiedzi Piotr Miadziołko. 

Dyrektor szpitala zaznacza, że gostyński szpital póki co nie zamierza zwracać żądanej kwoty, nie wyklucza też szukania sprawiedliwości w sądzie. - Obecnie jeden ze skontrolowanych szpitali powiatowych, od którego WOW NFZ również domaga się zwrotu środków finansowych w tym zakresie, prowadzi spór z WOW NFZ na drodze postępowania sądowego. Inne kontrolowane szpitale również nie zwróciły środków finansowych i zakwestionowały wystąpienie pokontrolne w tym zakresie, kierując się tym, iż interpretacja tej procedury przez kierownika sekcji JGP w WOW NFZ pozwalała w ten sposób ją rozliczać.(...) - wyjaśnia dyrektor Piotr Miadziołko. - Gostyński szpital jeszcze nie zwraca żądanej kwoty, prawdopodobnie WOW NFZ sam wystąpi na drogę postępowania sądowego tak jak w przypadku jednego szpitala - dodał. 

 

Dyrektor uważa, że nie należy szukać winnych, a powodem zaistniałej sytuacji są niejasne i zmieniające się przepisy. - Tak jak wielokrotnie powtarzałem, praktyki jednego płatnika są takie, iż świadczenia medyczne rozliczane w danym roku uznane przez NFZ są kwestionowane wstecznie. Niejednokrotnie wynikało to ze zmiany przepisów w tym zarządzeń prezesa NFZ, które skutkowały kontrolą w podmiotach leczniczych. W przypadku kontroli wspomnianej powyżej świadczeniodawcy wykonując procedurę medyczną, kierowali się wytycznymi WOW NFZ, które zezwalały na takie rozliczanie tego świadczenia. (...) Pamiętamy również kontrole, w których kwestionowano zapalenia płuc na oddziałach dziecięcych, sugerując, iż można było podjąć próbę leczenia ambulatoryjnego. Wiele kontroli odbywa się na bieżąco w różnych podmiotach leczniczych w kwestii wykonywania i rozliczania świadczeń medycznych nawet do 5 lat wstecz. Taki mamy system, w którym szuka się środków finansowych kosztem szpitali i leczonych pacjentów - odpowiedział dyrektor Piotr Miadziołko.

MiS

Czytaj również

Komentarze (32)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez obserwator, w dniu 2017-04-20 10:55:58

Brawo panie dyrektorze! za rzeczowe wyjaśnienie i za szacunek do czytelników.

Dodane przez heheszko, w dniu 2017-04-20 10:57:00

Co na to dyrektor szpitala? NA TEMAT !

Dodane przez znawca, w dniu 2017-04-20 11:03:13

Przecież z tego nic nie wynika!!! Dyrektor juz kiedyś zapewniał że odda do sądu NFZ za nadwykonania i co? Sprawa przycichnie a on nic nie zrobi. Linia obrony godna pożałowania. On jest od tego jak d... żeby pilnował zmieniającyc sie przepisów. bo ktoinny ma to robić my? Normalny człwiek nic z tego nie rozumie co tu napisane i pewnie o to chodzi. Jutro podesle tabelki z których będzie wynikało że szpiital mamy najleszy w świecie. To szkoła Marcinkowskiego, napisać wszystko tylko nie odpowiedziec na pytania. Wstyd

Dodane przez pracownik obserwatorium, w dniu 2017-04-20 11:36:31

Nie wiem, nie znam się na sprawach finansowych.Ale ten człowiek wzbudza ogólne zaufanie.

Dodane przez modry, w dniu 2017-04-20 11:42:30

Z tego wynika jeden wniosek-pisiorki na kierownicze stanowiska,także w NFZ powsadzali pociotków nie mających pojęcia o swojej pracy.

Dodane przez Celcjusz, w dniu 2017-04-20 12:02:47

A przecież mógł próbować zniszczyć czyjąś osobowość....

Dodane przez miauuuu, w dniu 2017-04-20 12:19:07

Hip hip hura hura hura na cześć Piotra Miadziołko !

Dodane przez pustek, w dniu 2017-04-20 12:43:49

W waszej placówce też oznajmiają przed wszystkimi: JA DO NIEJ NIE ZADZWONIE !!!!!!?????

Dodane przez Lekarz, w dniu 2017-04-20 13:30:10

Ja uważam Dyrektora wyjaśnienia za zasadne, tylko głupcy tego nie rozumieją. Ponadto zważyć należy na fakt, że jeśli w danej rodzinie ktoś zachoruje i jest potrzebna pomoc, ktorej następstwem są koszty ponoszone przez szpital, teraz tu ci co tak się wymądrzają i krytykują, niech się zastanowią. Czy wola zostać odesłani do domu, by w cierpieniach umierać, bo szpital odmówi leczenia z braku pieniędzy ? Czy wolą, aby ich leczono( zwłaszcza dzieci nie patrzac na koszty) . Faktem jest, że doszły nieuki z PISLANDI do koryt, zmieniają przepisy stąd szpitale mają problemy.

Dodane przez sowa, w dniu 2017-04-20 13:41:37

Dyrektor jest od tego aby pilnować placówki.Przepisy się zmieniają to on jest od tego by dopilnować aby wszystko było zmienione.Nie szukajmy winnego? no winny jest tylko dyrektor.Szpital tonie w długach a on nie potrafi dopilnować rozliczeń i dochodzą kolejne długi.

Dodane przez azor, w dniu 2017-04-20 13:42:25

do lekarz !!!! W Twoim ostatnim zdaniu zdradzasz jaki z Ciebie lekarz , wstyd tak nikczemnie podszywać pod kogoś . Z Ciebie,, lekarz " jak ze mnie ,,zakonnica " .

Dodane przez Ania, w dniu 2017-04-20 14:39:07

Brawo dla Dyrektora

Dodane przez cmok, w dniu 2017-04-20 15:02:37

15/00 urzędnicy - poplecznicy już w blokach startowych. Idą do domu. Czekam teraz na obiektywne komentarze.

Dodane przez czerwone, w dniu 2017-04-20 15:39:26

O 15.00 to już są na światłach.

Dodane przez Zakochany Szekspir , w dniu 2017-04-20 15:46:09

Majka, tam gdzie zawsze po 18.00.Mrrrryyy

Dodane przez Adam, w dniu 2017-04-20 15:48:57

Ty lekarz, ci z pislandii nie maja z tym nic wspólnego. Jak zachoruję to nie jestem skazany na Gostyń. Lezałem w szpitalu w Lesznie bo nie chciałem miec nic wspólnego z tym gostyńskim dziadostwem. Więc przestań judzić podpuszczaczu ze starostwa i nie broń czegoś co jest porażką. Tłumaczenie dyrektora dobre da Faktów Powiatowych bo te wydrujują każde g.. które im podsunie starosta. Każdy kto przeczytał tę wypowiedż wie że to jedna wielka ściema

Dodane przez ., w dniu 2017-04-20 16:08:16

Przesyłam kisski :* i lovki mrrryyyy

Dodane przez :*, w dniu 2017-04-20 16:11:37

Majka :*

Dodane przez Pacjent, w dniu 2017-04-20 17:55:19

Bardzo rzetelna odpowiedź

Dodane przez Von Nogay, w dniu 2017-04-20 18:01:33

Będę Twoim Biciem Maju

Dodane przez Von Nogay, w dniu 2017-04-20 18:02:24

Guciem

Dodane przez Pacjent, w dniu 2017-04-20 19:43:41

Do Adama. A ty kolego nie pieprz głupot. Bo z kolei ja lezalem w Gostyniu na hirurgi w zeszłym i w tym roku i byłem zadowolony. Nie wszystko było ok, zawsze może być lepiej. Ale nie jest tak jak niektórzy opisują. Ja dziękuję za miłą atmosferę Pan salowych i pielęgniarek. W zeszłym roku po wyjściu ze szpitala poszedłem do redakcji Gostyn24. Chciałem napisać pozytywny artykuł o gostynskiej placówce , miała się Pani redaktor do mnie zgłosić i jakoś do dziś się nikt nie odezwal . Widocznie redakcja lubi tylko krytykować A nikt nie chce pochwalić szpitala w Gostyniu. Podczas leżenia w placówce rozmawiają z wieloma W każdym szpitalu są niedogodności i rzeczy co się w głowie nie mieszczą. Czy to było w Lesznie, Śrem czy poznan. Przestańcie wrescie narzekać. Gostyniaka chyba nigdy się nie da zadowolić.

Dodane przez felczer, w dniu 2017-04-20 20:29:09

Pacjent (lekarz) od leżenia jest własny dom i swoje łóżko, a szpital/ hirurgia / od leczenia. następnym razem jak będziesz leżał weź do reki słowniczek ortograficzny i uważaj na hirurgów, aby prze pomyłkę czegoś ci nie amputowali.

Dodane przez Dyrekcji, w dniu 2017-04-20 22:54:42

Słowa uznania i szacunek. Tyle cierpliwości przy takich problemach obu kadrowych... frustracja jest bardzo zrozumiała.

Dodane przez jas fasola, w dniu 2017-04-20 22:55:29

Bla bla bla, nic nie znaczący słowotok wymyślony przez święta i znów się uda, a co miesiąc pensyjka na konto wpada , plus dodatki oczywiście. To ile szpital obecnie ma długu ? Jako mieszkaniec tego terenu płacący tu podatki chcę wiedzieć.

Dodane przez 123, w dniu 2017-04-21 01:21:26

Tylko spokojnie czekać aż wprowadzą nowe prawo podatkowe i co za tym idzie wyższe wynagrodzenia , a takie szpitale komunistyczne jak ten to omijać szerokim łukiem . Oni tutaj chyba jeszcze nikogo nie wyleczyli chyba za wyjatkiem kumpli komuchów i cała ta zdemoralizowana obsługa . Ten który ich finansuje powinien to pilnować ponieważ finansuje to z publicznych pieniędzy . A po za tym na takim zadupiu jak Gostyń to niemożliwe by pracował dobry lekarz i dobra obsługa , tylko tacy co ze względu na zaniżone kwalifikacje nie mają szans nigdzie i takie patologiczne stwory dorabiaja na rózne niebezpieczne sposoby .Obywatelu jeśli możesz omijaj takie miejsca.

Dodane przez kik, w dniu 2017-04-21 06:26:54

kilka dni temu byłem na wizycie u lekarzw w poznaniu i lekarz sie mnie pyta dlaczego tu jestem na wizycie a ja mowie ze w gostyniu na wizyre u pulmunologa mam czekac do wrzesnia i lekarz mi powiedział ze zobrze ze przyjechałam .....i w gostyniu nie ma lekarzy oni lecza tylko na grype

Dodane przez tak trzymać!, w dniu 2017-04-21 08:29:44

Przecież to jest tylko próba bronienia z serii to nie ja, to ONI! Ci komentatorzy tacy zachwyceni odpowiedzią dyrektora jakoś podobnie i znajomo brzmią. No jest cudownie ,dyrekcja absolutnie bez winy tylko wredny NSZ ,wredni pacjenci przeszkadzają . Bogu dzięki ze starostwo takie życzliwe i wyrozumiale . Do sądu koniecznie , a poprzednie procesy jakieś były? Wygrane ?

Dodane przez tak trzymać! , w dniu 2017-04-21 08:32:11

Przepraszam,oczywiście NFZ- Narodowy Fundusz Zdrowia

Dodane przez Pacjent, w dniu 2017-04-21 12:32:32

Do tak trzymac. Widac as nigdy nie lerzales W żadnym szpitalu i tylko wnioskujesz co wrony nakracza. Ja się chętnie spotkam żeby tobie udowodnić ze nie jestem żadnym znajomym i ze jeste zadowolony z pobty w gostynskim szpitalu. Ty jak PiS tylko oni mają rację i nikt inny. Chciałem artykuł napisać , pozytywny otrzywiscie. Ale redakcja gostyn 24 przez 4 miesiące nie chce się skontKtowac ze mną. Woli tylko krytykować. Sami macie znajomych co leżeli w różnych szpitalach i wszędzie jest to samo.

Dodane przez do Pacjent, w dniu 2017-04-21 15:44:52

Pacjent ! Jak czytam Twój post to zgadzam się że potrzebny ci szpital i to chyba pilnie. Zdrowia życzę.

Dodane przez Marek, w dniu 2017-04-21 17:21:56

fajna jest jedna Pani w administracji.....

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

OBUWIE MĘSKIE PUMA
120 PLN 179 PLN
Koszulka Fitness Reebok Damska
Oprawa damska
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Polerka kątowa CELMA PRAs125ES
666,00 PLN
Oprawa damska
Okulary ochronne z korekcją
140 PLN