Dzisiaj jest 25 Czerwca 2017, Niedziela, imieniny obchodzą:

Krobia, dodano: 06 stycznia 2017

Biskupizna na liście UNESCO

Tradycje kulturowe Biskupizny wpisane zostały na listę niematerialnego dziedzictwa narodowego UNESCO. Taką decyzję podjął minister kultury Piotr Gliński. Dzięki temu Biskupizna dołączyła do grona zaledwie kilkunastu unikalnych tradycji w Polsce wyróżnionych w ten szczególny sposób.

Decyzja ministra zapadła na początku grudnia, ale wiadomość o niej dotarła do Krobi dopiero teraz. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa narodowego obejmuje między innymi tradycje i przekazy ustne, w tym język jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, wiedzę i praktyki dotyczące przyrody oraz umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym. Teraz obok gwary mazurskiej, krakowskiego szopkarstwa czy procesji Bożego Ciała w Łowiczu również tradycje biskupiańskie znalazły się na tej unikalnej liście zawierającej najważniejsze tradycje kultywowane w Polsce.   

Formalnym wnioskodawcą wpisania Biskupizny na listę było zawiązane przed blisko dwoma laty Partnerstwo na rzecz Biskupizny. Sam wniosek przygotowany został w głównej mierze przez Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi. - Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biskupizna dołączyła tym samym do elitarnego grona niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wpisanie Biskupizny na listę, która do grudnia liczyła zaledwie 17 wpisów, prócz niewątpliwego prestiżu jest również szansą na rozwój turystki w gminie Krobia oraz na jeszcze szerszą promocję Biskupizny jako wyjątkowego mikroregionu folklorystycznego. Należy również wierzyć, że uzyskany wpis będzie miał znaczenie dla zwiększenia tożsamości mieszkańców gminy z Biskupizną oraz zachowania lokalnej tradycji i kultury. Warto w tym miejscu podkreślić, że wpisanie na listę UNESCO nie jest jedynym przejawem uznania dla działań gminnego samorządu na rzecz kultury – mówi Adam Sarbinowski z krobskiego Urzędu Miejskiego. 

To nie pierwsze wyróżnienie związane z Biskupizną i Krobią wręczane w ostatnim czasie. Pod koniec listopada podczas uroczystej gali w Operze Wrocławskiej wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki". Jednym z  sześciu wyróżnionych za organizację wydarzeń w ramach tego wyjątkowego przedsięwzięcia na terenie województwa wielkopolskiego został burmistrz Krobi Sebastian Czwojda. - Wyróżnienia nie traktuje w kategoriach osobistych, ale jako nagrodę dla gminnego samorządu oraz wszystkich osób, które zaangażowały się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie gminy Krobia oraz w pielęgnowanie i promocję kultury regionu – mówi Sebastian Czwojda.

(m)

Czytaj również

Komentarze (8)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez zenek blus, w dniu 2017-01-06 12:58:05

jak zbudują kopalnie to i Biskupizna zniknie, ciekawe czy z listy UNESCO także

Dodane przez :D, w dniu 2017-01-06 16:19:21

Burmistrz ani urzędnicy nie powinni sie wypowiadać w tej sprawie wogóle!!! Tyle pieniędzy gmina wydaje a turystów ciągle nie widać. Ludzi, którzy pracują na takie sukcesy należy doceniach i chwalic a nie urzedasów ktrzy wypinaja piers do orderów za imprezy, które nie wiadomo czy sie odbyly bo chyba malo kto slyszal o Europejskich dniach dziedzictwa w Krobii. Gratulacje dla tych którzy stoją na zapleczu tej nagrody:))) Tak trzymac:)))

Dodane przez ghgd, w dniu 2017-01-06 18:00:21

Trzeba uważać. Teraz jak ktoś uderzy biskupiana to go całe ONZ będzie ścigać ;)

Dodane przez tak trzymać, w dniu 2017-01-06 19:22:47

brawo, brawo dla wszystkich, którzy promują Biskupizne, należy jeszcze znaleźć formułę by dotrzeć z nią do szerszego grona.

Dodane przez Orajek, w dniu 2017-01-07 05:58:22

Jestem Biskupianinem. To brzmi dumnie.

Dodane przez hor, w dniu 2017-01-07 17:15:18

Fotografia nie przedstawia Biskupian, dlaczego?

Dodane przez Kurp, w dniu 2017-01-08 18:39:23

Do "Orajeka": Biskupianin oprócz tego, że brzmi dumnie to jeszcze brzmi kwicząco,dudniąco i charcząco. I to jest prawdziwy powód do umieszczenia na liście UNESCO. Gratulacje dla pierwszego Biskupianina - Czwojdy!!!!!!

Dodane przez Aga, w dniu 2017-01-12 09:25:59

Przydałaby się jeszcze informacja czym jest Biskupizna, co zostało wpisane ne listę dziedzictwa niematerialnego?

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

OBUWIE MĘSKIE PUMA
120 PLN 179 PLN
Powerbank
35 PLN
Suplementy diety dla sportowców
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
Oprawa damska
Oprawa damska
Torebka damska