Dzisiaj jest 28 Lipca 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

Piaski , dodano: 07 stycznia 2017

Będą spłacać przez 10 lat?

Rada Gminy Piaski podjęła decyzję w sprawie współpracy z powiatem w ramach programu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego... Dzięki porozumieniu, remontu mogą doczekać się drogi w Rębowie i okolicy, jednak takie "załatwienie" sprawy będzie sporo kosztować. Według wstępnych wyliczeń samorządowi przyjdzie spłacać zadanie przez 10 lat, nawet po 100 tys. złotych rocznie! - To na razie tylko uchwała intencyjna - zastrzega Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski.

Samorząd powiatowy zaproponował gminom regionu gostyńskiego projekt przebudowy dróg w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. W ten sposób powiat planuje wyremontować łącznie kilkadziesiąt kilometrów dróg. Gmina Poniec już powiedziała "nie" dla tej koncepcji. Gminy Krobia i Pępowo podjęły uchwały intencyjne w tej sprawie.

"Za" pomysłem zagłosowali również radni gminy Piaski. - To uchwała intencyjna i do niczego nas nie zobowiązuje - mówi Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski. - Chcemy dać "zielone światło" powiatowi, aby czynił dalsze kroki. Najważniejszy będzie dla nas przetarg - tłumaczył wójt Glapka. To od jego wyników mają zależeć dalsze kroki piaskowskiego samorządu. - Jeśli w wyniku przetargu gminy dojdą do wniosku, że nam się to opłaca, to na pewno w to wejdziemy - tłumaczy włodarz gminy Piaski. - Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że jeśli nie zrobimy tych dróg w ramach PPP, to nie będą one zrobione przez najbliższe kilka czy kilkanaście lat... Jest to jakaś szansa, którą, póki co nie wiemy, czy wykorzystamy - kontynuował wójt Glapka. - Zapewne sam wynik przetargu zależeć będzie od rynku inwestycji w Polsce. Im więcej zamówień, tym ceny firm biorących w nim udział mogą być niższe – dodał.

Jak zauważa wójt Glapka, gmina Piaski w najmniejszym stopniu miałaby uczestniczyć w projekcie PPP. Planuje się w ten sposób wyremontować w gminie niespełna 5 kilometrów dróg - w Rębowie oraz najbliższej okolicy. Samorząd spłacałby inwestycję w ratach przez 10 lat po około 100 tys. złotych rocznie. Zdaniem włodarza gminy to i tak niewiele... - Co prawda jest to zadłużenie samorządu na dwie kadencje, ale to tylko 100 tys. złotych - mówił wójt Wiesław Glapka. - Jeżeli ktokolwiek zdecyduje się startować na wójta, burmistrza, czy na radnego, musi mieć to przeświadczenie, że nie można zamknąć wszystkiego w jednej kadencji. Pewne inwestycje przechodzą z kadencji na kadencję. To trzeba sobie wkalkulować - wyjaśniał włodarz.  

Na pytanie, czy dotychczasowa formuła "50/50", według której były remontowane powiatowe drogi (połowa pieniędzy z powiatu, połowa z gminy, w której jest droga powiatowa), nie była jednak tańsza, wójt Glapka odpowiedział: - Trudno powiedzieć. Uważam, że formuła 50/50 jest korzystna. Często jednak spotykałem opinie radnych gminnych, że nie powinniśmy współfinansować tych dróg, ponieważ każdy samorząd powinien odpowiadać za swoje zadania i drogi - mówił wójt Wiesław Glapka. - Ja uważam, że mieszkańca gminy Piaski nie interesuje, czy mieszka przy drodze powiatowej, wojewódzkiej czy krajowej. Mieszka w gminie Piaski, tu płaci podatki i tutaj chciałby mieć dobre drogi - wyjaśniał włodarz gminy Piaski. - Dla przykładu formułą 50/50 będziemy remontować ul. św. Marcina w Piaskach - podsumował Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski.

MiS

Czytaj również

Komentarze (10)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez Franciszek z Piasków, w dniu 2017-01-07 13:38:53

Panie wójcie skoro nie ma znaczenie kto buduje drogi to czemu powiat postawił takie duże tablice przy drodze Dusina - Daleszyn - Stanowo że sam zrobił te inwestycję? To takie wasze gadanie SKW bo wszyscy jesteście po jednych pieniądzach. A powiat wchodzi w PPP tylko dlatego bo nie ma kasy. Nie wolno panu zadłużac gminy na 10 lat w imie partyjnych interesów. Proszę się zastanowic i nie powielac teorii Marcinkowskiego, że ludzie mają w nosie kto jest inwestorem. To pan odpowiada za finanse gminy i pan z nich zostanie rozliczony przez swojego nastepcę. Już formuła 50/50 jest zwykłym żebraniem, a tu jeszcze PPP. Wyjdzie pan na tym jak Zabłocki. Pozdrawiam

Dodane przez pomysł partnerski, w dniu 2017-01-07 14:38:08

Skoro wszystko jedno czyje drogi to najlepiej NIC nie robić , tylko tablice powiesić czyja jest droga czyli własność. Wtedy mieszkańcy sami złożą wizyty właścicielowi drogi , a jak to nie pomoże to właściciela drogi czeka spacerek na taczce.

Dodane przez Mieszkaniec, w dniu 2017-01-07 15:01:22

Widać ze układy z Marcinkowskim idą pełną parą. W końcu to partyjne układy- dosadniej koleżeńskie, każdy z trio czerpie korzyści.....

Dodane przez Ramzes, w dniu 2017-01-07 18:56:49

Niech Wójt zajmie się dojazdem mieszkańców do Gostynia z Piasków ,bo wstyd aby w sobotę i niedzielę mieszkańcy nie mogli dostać się do miasta oddalonego 3 kilometry ! Wstyd !!! Taka gmina jak Piaski chwali się ,że jest tak rozwijająca się gminą leżąc przy głównej trasie nr 12 a nie posiada dojazdu do najbliższego miasteczka

Dodane przez piotr, w dniu 2017-01-07 19:37:18

szkoda że na wygrodzenia w powiecie nie brakuje

Dodane przez razem można więcej, w dniu 2017-01-07 20:25:20

Brawo dla Wójta i Starosty za zgodną współpracę, której efekty widać. Ulica Sienkiewicza zrobiona, teraz będzie św. Marcina i dzięki programowi partnerstwa jest szansa na Rębowo i okolice. Jak radni Piasków i powiatu potrafią się porozumieć to korzystają z tego mieszkańcy tak jak w tych przypadkach. Byle tak dalej i nie przejmować się głupimi wpisami zazdrośników.

Dodane przez ValDiii, w dniu 2017-01-07 23:50:45

normalnie nie ryjemy i nie bruździmy w cudzych życiorysach ale widzisz Waldi twoi przyjaciele tak robią. spłacimy więc dług wdzięczności z naliczanymi już od dawna odsetkami

Dodane przez Xxx, w dniu 2017-01-08 10:34:36

Do razem mozna wiecej! Nie ma głupich wpisow tylko TWÓJ

Dodane przez 1234, w dniu 2017-01-09 08:49:23

Panie wojcie,pragnie pan spokojnie spac i w przyszlosci nie miec klopotow,niech pan to PPP zostawi w spokoju.Niech pan tez nastepcom nie stwarza klopotow,!0 lat to duzo czasu,a firmy drogowe upadaja,zmieniaja wlascicieli itp.Gmina moze wyjsc na tym jak przyslowiowy Zablocki na mydle.A moze zasiegnac opinii ekspertow np.z Uniwersytetu Ekonomicznego?Pisze to i ostrzegam tylko dla pana dobra.

Dodane przez popieram, w dniu 2017-01-09 11:49:18

Mądra decyzja Piasków. W PPP jest przyszłość.

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

Wózek paletowy PHW 2506 UNICRAFT 2,5t
1188,00 PLN
Organizer do samochodu
25 PLN
TERMOGENIKI - SPALACZE TŁUSZCZU
Szczotka do prostowania włosów
49 PLN
Oprawa damska
OBUWIE MĘSKIE ADIDAS
219 PLN 259 PLN
TRAMPKI MĘSKIE
169 PLN 219 PLN