Dzisiaj jest 18 Sierpnia 2017, Piątek, imieniny obchodzą:

O tym się mówi, dodano: 10 marca 2017

Antykoncepcja na pierwszą komunię

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców. Wymaga wielu przygotowań i czasu, bo uroczystość ma wyjątkowo podniosły charakter. Co jednak wspólnego może mieć przyjmowanie ciała Chrystusa z płodnością, metodami naturalnego planowania rodziny i antykoncepcją? Nad tym zastanawiają się rodzice niektórych ośmiolatków, bo nie do końca podoba się im forma oraz sposób przekazywania wiedzy przez księdza proboszcza.

Dla rodziców, których dziecko przystępuje do komunii po raz pierwszy, miesiące poprzedzające ten ważny moment to czas intensywnych przygotowań - spotkania organizacyjne, terminy spowiedzi, udział w nabożeństwach i mszach świętych. W kościele pw. Ducha Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa ważnym elementem są także kartki sprawdzające obecność dzieci w kościele. Niektóre oprócz modlitwy zawierają też przesłanie dla rodziców, które z Pierwszą Komunią Świętą ma raczej niewiele wspólnego. - Praktycznie na każdym spotkaniu, roratach, różańcu czy mszy niedzielnej otrzymujemy kartki - opowiada jedna z matek. - Zbieramy je w specjalnym albumie, żeby ksiądz wiedział, czy dziecko chodziło do kościoła i czy będzie mogło przystąpić do pierwszej komunii - kontynuuje. - Jest to trochę dziwne według mnie, ale jeszcze dziwniejsze są teksty umieszczane na tych kartkach - opowiada jedna z matek.

Rodzicom dzieci, którzy spotkali się z nami, nie przeszkadza fakt sprawdzania obecności, choć to pokazuje, że ksiądz proboszcz nie do końca wierzy swoim parafianom. Jak zauważają, bardziej niepokojący jest sam przekaz na papierowych kartkach, trafiających bezpośrednio do rąk ośmio- i dziewięciolatków. - Przykład sprzed dwóch tygodni, może trzech... Na jednej stronie cytaty z Ewangelii, data mszy świętej, a na drugiej dwa teksty - "Zrozumieć płodność" i "Pro czy anty" z odnośnikiem, że pochodzą one z książki pt. "Jak wygrać małżeństwo" autorstwa Marioli i Piotra Wołochowiczów - opowiada kobieta. - Gdyby to jeszcze były tylko tytuły z informacją o tym, które teksty są warte przeczytania, ale tam są konkretne cytaty: (…) „Antykoncepcja zaburza naturę i zwodzi: prezerwatywy pękają, globulka nie daje rady wszystkim plemnikom, pigułka nie zawsze blokuje owulację" (...), „W rodzinie na pierwszym miejscu jest Bóg, potem są współmałżonkowie i dzieci. Źle się dzieje, kiedy ta hierarchia zostaje zachwiana". Tego typu treści dzieci otrzymują zawsze na niedzielnej mszy - mówi poirytowana matka 9-latka.

W podobnym tonie wypowiada się inna z mam. - Ksiądz poinformował nas kiedyś, że modlitwa jest dla dziecka, a to co na drugiej stronie, dla rodziców. Logicznym jest, że dziecku na godzinnej mszy trudno jest wysiedzieć i zaczyna czytać... - opowiada inna matka. - Dzieci w tym wieku umieją dobrze czytać, a potem zadają pytania. Jak odpowiedzieć 9-latkowi, który pyta, dlaczego Bóg jest ważniejszy niż mama i tata, co to jest antykoncepcja, czemu kobieta musi się przygotowywać dłużej niż mężczyzna i do czego? To są pytania mojej córki... - opowiada kolejna z matek.

W rozmowie z nami wszyscy rodzice podkreślali, że są wierzący i regularnie chodzą do kościoła. Trudno im jednak zrozumieć, w jakim celu proboszcz przekazuje im tego typu treści? - To nie ma nic wspólnego z przygotowaniem dziecka do pierwszej komunii. Takie informacje, jeśli już, to powinni dostawać ludzie, którzy uczęszczają na nauki przedmałżeńskie - mówi jedna z kobiet. - Dla mnie to jest chore. Dziecko przychodzi z mszy i pyta o antykoncepcję, nawet dobrze nie potrafi tego słowa wymówić... - dodaje kolejna matka. - Zamiast tych niewiele wnoszących tekstów powinny tam być kolorowanki, krzyżówki dla dzieci nawiązujące do Ewangelii - dodaje inna matka. - Te teksty są coraz bardziej odważne, a przyznam szczerze, nie jestem gotowa na rozmowę o seksie z 9-latką. Nawet w szkole przedmiot wychowanie do życia w rodzinie obowiązuje uczniów od klasy piątej - podkreśla inna nasza rozmówczyni. - Druga moja córka jakiś czas temu przystępowała do pierwszej komunii w gostyńskiej farze i takich cyrków nie było - dodaje.

Rodzicom, którzy z tą delikatną kwestią zwrócili się do naszej redakcji, bardzo zależało na zachowaniu anonimowości. Mówią wprost, że boją się sami zwrócić uwagę księdzu, by ich dzieci nie miały problemów. - Nikt nie pójdzie powiedzieć księdzu, że nie życzy sobie, aby jego dziecko dostawało takie kartki. Przecież to właśnie od księdza zależy, czy dziecko zostanie dopuszczone do pierwszej komunii świętej - stwierdza krótko jedna z matek. - Nie znajdzie pani odważnych w tej sprawie - dodaje.

Na ten temat próbowaliśmy porozmawiać z proboszczem parafii pw. Ducha Świętego i Najświętszego Serca Jezusa ks. Tadeuszem Murawskim. Nie udało się. Ksiądz sprawy komentować nie chciał i zanim trzasnął drzwiami, zdołał wyrwać dziennikarce kartki z przekazem wysłanym do rodziców. Potem krzyknął: - „Niech rodzice sami przyjdą!” i zamknął drzwi na plebanię.

Ksiądz proboszcz ma zapewne świadomość, że niewielu odważy się zwrócić mu uwagę w obawie o swoje dziecko. I trudno się dziwić. Zachowanie proboszcza Murawskiego, którego prosiliśmy o komentarz, może tylko potwierdzać te obawy. Z drugie strony, czy wiara oparta na strachu przed kapłanem i sankcjonowaniu wiernych "kartkowymi" listami obecności to dobry sposób na ewangelizację? Być może, chociaż byłoby pewnie lepiej, gdyby każdy mógł powiedzieć, co tak naprawdę myśli.

MiS, foto: fotolia.pl

Czytaj również

Komentarze (85)

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych – Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu Gostyń24.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.

Dodane przez pozdrawiam l, w dniu 2017-03-10 14:00:54

Ruski mówią i śmiesznie i strasznie ,ale po wczorajszym 27-1 można tak powiedzieć o całym naszym kochanym kraju

Dodane przez mieszkaniec tego miasta, w dniu 2017-03-10 14:26:00

prosty sposób żeby go zmienić,minimum dwa tygodnie bez niedzielnej ofiary na tace i zobaczycie jak zmięknie

Dodane przez o sexie na okrągło..., w dniu 2017-03-10 14:45:29

Przecież może ksiądz proboszcz zaprosić rodziców na takie spotkanie dla dorosłych i o płodności pogadać skoro tak kręci go ten temat. Nawet obecność zrobić obowiązkową za podpisem , to na pewno przyjdą rodzice dzieci komunijnych.... Jako żywo przypomina mi się wystawa aborcyjna u Ducha , nocą usuwana i zdaje się podobno bez wiedzy proboszcza umieszczona na terenie kościelnym...

Dodane przez emerytka, w dniu 2017-03-10 15:02:52

może proboszcza kręcą tematy seksu .Najbardziej mnie wkurza brak zaufania do ludzi , a te kartki z poświadczeniem prawdy to okropieństwo.Księża doprowadzają do tego ,że ludzie coraz bardziej ich znienawidzą , a kościoły będą świecić pust kami.Najpierw trzeba spojrzeć w swoje lustro i czekać na odpowiedz. No niestety umiemy pisać i czytać i mózgi sprawne i umiemy myśleć.Nie cierpię przymusu i braku zaufania.....

Dodane przez sernik, w dniu 2017-03-10 15:06:11

pozdrawiam wszystkich rodzicow , ktorzy wychowuja dzieci. ksiadz niema pojecia co to wychowanie i utrzymanie dzieci.

Dodane przez 123, w dniu 2017-03-10 15:07:57

słyszałem o tych nawiedzonych metodach .... nie mam żadnych oporów gdyby to mnie dotyczyło abym temu panu powiedział co myślę o tych pomysłach

Dodane przez andrzej, w dniu 2017-03-10 15:08:53

łaski nie robi

Dodane przez jaro, w dniu 2017-03-10 15:11:01

ciekawe jak to jest klepać kazanie do pustych ławek?może wkrótce się przekona

Dodane przez Zenek, w dniu 2017-03-10 15:12:28

Popieram emerytkę To przesada tak napiętnować dzieci i zrażać je do instytucji jaką jest kościół To na zasadzie będziesz grzeczny dostaniesz lizaka a nie oto chyba tutaj chodzi prawda? Za moich czasów takich cyrków nikt nie wyprawiają i w głowie by się nawet nie mieściło ,aby ktoś z uczniów nie został dopuszczony do sakramentu I komunii św. Dziwicie się ,ze w kościołach coraz to mniej ludzi ? a to właśnie dlatego ,ze to nie kościół a cyrk podobnie sprawa wygląda w przypadku bierzmowania . Rodzicie nie dajcie się i nie pozwólcie aby ksiądz robił waszym dzieciom wodę ]mózgu

Dodane przez John, w dniu 2017-03-10 15:14:26

Z Andrzejem go w jeden worek i na Sybir.

Dodane przez qwerty, w dniu 2017-03-10 15:24:27

Jaro o czym Ty mówisz, jakie kazanie? Przecież ten proboszcz wysławia się gorzej niż te dzieci komunijne. Mówi tak, że nie idzie zrozumieć co ma na myśli, błędy logiczne i czasami puenta tak płytka, że jak skończy to się zastanawiam czy to wszystko. Jak było się w szkole to po takim "dukaniu" nauczycielka kwitowała - "siadaj, pała". Zawsze po jego "kazaniu" mam podobnie.

Dodane przez Parafianka, w dniu 2017-03-10 15:27:41

Ja moge dodać od siebie do tego wszystkiego, ze sześć lat temu wzięłam ślub i powiedzieliśmy sobie z mężem, że od tego czasu juz do spowiedzi nie pójdziemy. Potem siadają przy stole i z kochankami dyskutują jakie to ludzie grzechy mają święci księża. Ogólnie to cyrk na kółkach już ten kościół.

Dodane przez Sos, w dniu 2017-03-10 15:42:21

A potem się dziwią ze ludzi w kościele nie ma!!!! Niech sami zaczną się zabezpieczać bo kiepsko im to idzie.co drugi dziecko.

Dodane przez Tak trzymać, w dniu 2017-03-10 15:45:24

Lewackie miasto! Wstyd za was! Może zamiast bezmyślnie krytykować sami porozmawiacie z własnymi dziećmi jeśli macie odwagę!

Dodane przez Parafianin, w dniu 2017-03-10 15:49:57

Zamknąć kapy tylko zacznijcie zbierać gotówke na prezęt za wspaniałe przygotowanie dzieci do przyjęcia wafelka.

Dodane przez śmiech, w dniu 2017-03-10 15:54:26

Ty tak trzymac- Weź se termometr od ksiedza i zmierz śluz w nosie. Może sie okaże że w ciązy jestes prawaku :( Żeby przeczytać najpierw trzeba szkołę skończyć. Rodzice własnie mówią o tym, że chcą sami wybierac czas na rozmowę z dziećmi o seksualności, a nie za pośrednictwem księdza, który w teorii nigdy tego nie robił. Wyszedłes na trola koleś

Dodane przez kamil, w dniu 2017-03-10 16:00:58

do Tak trzymać - chyba ośmiolatek ma czas na rozmowy o antykoncepcji a wstydzić się możesz za siebie .miłego dnia

Dodane przez św juzef, w dniu 2017-03-10 16:02:47

Parafianin - też jesteś nawiedzony

Dodane przez uuuuu, w dniu 2017-03-10 16:04:04

do parafianin - jaki prezent? , wała dostanie , a nie prezent sam mu kup

Dodane przez nie mogę na nich patrzec, w dniu 2017-03-10 16:15:09

księdza się boicie?hahaha

Dodane przez Katolik, w dniu 2017-03-10 16:25:35

Słyszałem że ten ksiądz różne dziwne rzeczy robi. Dobrze że nie należę do tej parafii. Nie dla tego żeście boję Ale ksiądz miałby przechlapane. Nikt mu się nie postawił więc robi z ludźmi to co chce. Dziwię się wam rodzice. Proboszcz z parafii jest The best. Takich trzeba księży.

Dodane przez Parafianin św. Ducha, w dniu 2017-03-10 16:43:59

To jest chore! Kolęda co roku bo kasy ma 2 razy więcej, jakieś kartki z tematyką antykoncepcyjną dla dzieci komunijnych. Ten ksiądz grubo przegina. Moje dziecko drugi rok uczy się do bierzmowania! I to z jakimiś animatorkami ,bo przecież nie z księdzem. I jeszcze jakieś kolorowe grupy powymyślali. A czego się tu uczyć? Przecież chodzi na religię od przedszkola! Jak ja do bierzmowania szedłem , to nas ksiądz raz w ławce posadził i to było całe przygotowanie do bierzmowania. A teraz wielkie larum z tego robią. Obecność sprawdzają. Lepiej niech się księża za siebie wezmą ,bo wkrótce do lamusa przejdą.

Dodane przez stróż, w dniu 2017-03-10 16:55:26

To się nazywa indokktrynacja umysłów znana lepiej w poprzednim systemie. Małemu od małego wpajać że prezerwatywa to zło a kalendarzyk i termometr to najlepsza tabletka antykoncepcyjna :) Wtedy i dzieciów przybędzie i księżom żyło sie będzie dostatnio. W końcu w biznesie nie ma sentymentów. A że jacyś rodzice się poskarżą portalowi czy gazecie? Kogo to obchodzi. Waże by kiesa pełna była i na własne rozrywki starczało. Amen

Dodane przez Rodzic, w dniu 2017-03-10 17:14:47

Głupi czy co?

Dodane przez gsb, w dniu 2017-03-10 17:20:23

Nie wrzucajcie wszystkich księży do jednego worka, bo tych fajnych po prostu obrażacie. Ja znam wielu super księży i na szczęście jest ich więcej niż tych "dziwnych". Po pierwsze uważam, że takie informacje, jak już, powinni dostać bierzmowani. Po drugie brakuje księdzu proboszczowi takiego ludzkiego rozeznania sytuacji, przewidzenia pewnych rzeczy. Po trzecie ksiądz proboszcz powinien skonsultować tego typu kroki z Radą Duszpasterską w której zasiadają rodzice i ludzie znający parafię dłużej niż obecny ksiądz proboszcz. Po czwarte ksiądz proboszcz powinien nabrać trochę pokory i pozbyć się upartości. A tak na koniec szkoda, że rodzice tych dzieci nie poszli najpierw porozmawiać z księdzem proboszczem, a nie zaraz do gazety. Tłumaczenie, że nie dopuściłby dzieci do I Komunii jest dziecinne. Jeżeli rodzice nie chcieli rozmawiać z proboszczem osobiście, trzeba było napisać wspólny list lub e-maila na parafię. A tak niepotrzebnie nakręca się temat.

Dodane przez gostynianka , w dniu 2017-03-10 17:23:02

LUDZIE BOJA SIE KSIEDZA NORMALNIE GLUPI NAROD .SREDNIOWIECZE... A GLUPIM NARODEM MOZNA FAJNIE KKIEROWAĆ.TA INSTYTUCJA A RACZEJ FIRMA DZIALA JUZ 2000 LAT. A tak swoja droga gdyby takie coś miało miejsce na jakiejś wiosce to może mniej bym sie dziwiła ale Gostyń ma prawa miejskie. Ale ludzie bali sie księży boja i będą bać. A im ciemnym ludem łatwiej manewrować. Tylko kasa i kasa. Koleda niedługo do marca. TO Z BOGIEM NIE MA NIC WSPOLNEGO.

Dodane przez Mietass, w dniu 2017-03-10 17:23:05

I bardzo dobrze niech nakrecaja

Dodane przez Czytelnik, w dniu 2017-03-10 17:32:16

Nikt nie wrzuca wszystkich do jednego worka wyjątkowo komentarze sa na temat

Dodane przez calujacy stopy batmanom, w dniu 2017-03-10 17:39:38

jak dostaja po 50 mln zadosc uczynienia za gnebienie poddanych to ludzie im nie potrzebnie smierdza w kosciele i nie beczec tylko skonczyc chodzic i przyjmowac w goscine za koperty

Dodane przez Ja rozumiem dlaczego, w dniu 2017-03-10 18:11:12

Szanowni państwo 10 przykazań bożych - nie zabijaj dlatego się mówi o antykoncepcji. ale z was katolicy .

Dodane przez Katolik, w dniu 2017-03-10 18:14:27

Ksiądz ma rację powinien co niedziele napominać , wtedy nie byłoby takiego zdziwienia. Czytać w koło 10 przykazań bożych.

Dodane przez Szatan, w dniu 2017-03-10 18:15:18

Nie jestem katolikiem więc nie cytuj mi 10 przykazań

Dodane przez Brunon k, w dniu 2017-03-10 18:16:45

8 latce o antykoncepcji? Puknij się w głowę ja rozumiem dlaczego

Dodane przez żona, matka w jednym, w dniu 2017-03-10 18:18:02

A od kiedy plemnik jest uznawany za człowieka? Nie zabijaj może dotyczyć aborcji i to wtedy gdy płód ( jeszcze nie człowiek) ma nie więcej niż 12 tygodni, przynajmniej tak jest na świecie równiez w krajach uznawanych za katolickie. U nas nieddługo nawet myśl o stosunku przerywanym bedzie uznawana za herezję. U taibów chyba jest bardzej liberalnie. Ktoś kto uważa uzycie prezerwatywy za zabijanie dzieci albo nie ma wiedzy, ale ma wyprany mózg do reszty

Dodane przez Boxer, w dniu 2017-03-10 18:25:11

Ja rozumiem dlaczego. Ty nic nie rozumiesz jedynie to żeby księdzu w dupcie wejść i żeby cie widział w pierwszej ławce. A wychodzisz po mszy i pierwszy dupe innym smarujesz !! Tacy jak wy juz jest garstka , księdzu i innym antykatalikom srodkowy palec .

Dodane przez Kobieta, w dniu 2017-03-10 18:50:38

Bardzo dobrze, że ksiądz daje takie kartki, skoro sam podkreśla,że ta druga strona jest katechezą dla rodziców, to w czym problem? Mówicie tak jakby wasze dzieci nie spotykały się z takimi tematami w internecie, telewizji. Co 5 dziecko przeczyta i zapyta. Co za problem odpowiedzieć, odpowiednio do wieku. A jakie stanowisko odnośnie antykoncepcji ma Kościół to przecież wiadomo. A tak abstrahując to może pora zwrócić się ku naturze i ekologii również w sferze seksualnej. Dbamy o to żeby spożywać jak najlepszej jakości produkty spożywcze, wystrzegamy się chemii w pożywieniu, a kobiety faszerują się hormonalnymi tabletki, które zaburzają ich naturalne cykle. Pora na powrót do natury. Ludzie niedługo zmądrzeją, bo z takiego faszerowania nic dobrego nie będzie. Wszyscy się niestety o tym przekonamy

Dodane przez m, w dniu 2017-03-10 19:24:03

Kobieto Opanuj się

Dodane przez komunia, w dniu 2017-03-10 19:35:03

Moje dziecko tylko zbiera te kartki a na te głupoty co piszą na kartkach wogole nie zwraca uwagi,trzeba zierac aby do komunii dopuscił to zbieramy!reszta nas nie interesuje!gdyby nie G24 wogole bysmy nie wiedzieli ze takie głupoty tam wypisuje ksiądz,zbieramy kartki ale nie czytamy!!!!

Dodane przez Karolek m, w dniu 2017-03-10 19:58:49

W dupe niech sobie wsadzi te kartki. Co to jest?lista obecności jakieś cyrki z kartkami wygląda na to że tkwimy w 18 wieku nie w tym kościele to w innym udziela komunii a jak nie to czesc jak czapka.

Dodane przez mieszkanka, w dniu 2017-03-10 20:07:19

"kobieta" to na pewno zwyczajny moher a "katolik" to z niego taki jak z koziej d..y trąba.A tak w ogóle to ludzie sami są sobie winni.Modlić się można wszędzie i niekoniecznie za pieniądze.Ten człowiek bez swoich owieczek przestanie istnieć.Przecież ksiądz jest posłany,żeby służyć a nie dręczyć.Przyszedł ze wsi i się szarogęsi.Parafianie sami musicie zadbać o siebie i pokazać mu jaka jest jego rola i gdzie jest jego miejsce,Głęboko wierzę w Pana Boga ale jednocześnie nienawidzę tych panów w czarnych sukienkach.

Dodane przez Eryk, w dniu 2017-03-10 20:19:36

Gostyń to nie gotham City tutaj Batman nie rządzi

Dodane przez cień , w dniu 2017-03-10 20:27:16

ksiądz jeden z drugim zrobili sobie z Boga maszynkę do robienia pieniędzy robią z ludzi głupków brawo dla ludzi że pokazali jaja jak się księdzu nie podoba to nie wypierdala do łopaty tylko że nie będzie go stać na nowe samochody prawie każdy ksiądz ma też gdzieś dziecko na boku a biskup na to nic bo też ma Bóg dla mnie istnieje ale ksiądz nie Pan Jezus Chodził na boso i nauczał na kamieniu a nie jak te wampiry w Domachowie zbierał na spłatę długu każda rodzima miała dać 200 zł jak połowa dała a to już nic nie wołał i za jakiś czas salonowym autem się woził i on mi mówi że jak ktoś szybko jeździ to ma grzech a on to auto skasował i następnym teraz sobie na 70-150

Dodane przez Świeczka , w dniu 2017-03-10 20:56:08

A najlepsza jest kolenda! 3 minuty! kasa zabrana i nawet świeczek nie zdążyłam zapalić: ( ale takie praktyki jakie stosuje ten gostynski ksiąg to już przesada! Dobrze rodzice zrobili i naglosnili sprawę. Też tak zrobilabym jakby to o moje dziecko chodziło

Dodane przez gostynianka, w dniu 2017-03-10 22:02:29

Do kobieta ,z pewnością księża stosują naturalne metody , bo mają tyle dzieci zresztą stać ich na utrzymanie

Dodane przez parafianin, w dniu 2017-03-10 22:44:28

Dziekan jest we Farze bardzo fajny i sympatyczny wysłucha i moze upomni swojego podwładnego:)

Dodane przez Asia, w dniu 2017-03-10 23:15:45

Od wielu już lat zastanawiam się kto dał klechom prawo decydowania o tym które dziecko może przystąpić do komunii. Sami grzeszą na prawo i lewo a innym będą mówić jak mają żyć. Te papierowe świstki to nadają się jedynie na podpałkę. A co do księdza ze Świętego Ducha to widać że z głową ma coś nie teges.

Dodane przez zdegustowany, w dniu 2017-03-11 00:52:01

W Szkole Podstawowej nr 2 jedna z katechetek ( pani Kabała) rozdała dzieciom skarbonki wielkopostne. Kazała dzieciom podpisać je imieniem, nazwiskiem i numerem klasy. Dzieci wypełnione i podspisane skarbonki mają przynieść do szkoły.

Dodane przez gostynianka , w dniu 2017-03-11 06:06:12

Do zdewastowany. Uważam ze takie coś powinno być karane . Jeśli to prawda zgłosić to do Urzędu skarbowego . Z tego co wiem to każda zbiorka jaka sie odbywa na terenie miasta musi być zgloszona do gminy . Np. Stowarzyszenie NOE nie może sobie wziąć byle kiedy puszki i stanąć z nią byle kiedy np. na deptaku

Dodane przez tak sobie myślę, w dniu 2017-03-11 08:16:58

Te skarbonki wielkopostne to od lat działają i nie tylko wspomniana katechetka je zbiera ( zbierała) od dzieci. Inne również. Ktoś powyżej wspomniał, że Gostyń to miasto, a nie wieś. Urzędowo pewnie ma rację, ale patrząc na to, co się tutaj od wielu lat dzieje, zwłaszcza w ostatnim czasie, to polemizowałabym. Dziwię się rodzicom dzieci, które przygotowywane są do Komunii czy Bierzmowania, , że nie mają odwagi powiedzieć, co im na sercu leży. Mamy 21 wiek, a nie czasy faraonów, gdzie zaćmieniem słońca lud straszono. Lata polowania na czarownice, czy inkwizycji też już dawno minęły. Bóg jest wszędzie jakby co i nie sądzę, by potrzebował od nas jakiejkolwiek kasy. Może kiedyś nastaną czasy, gdzie księża zaczną wyglądem i zachowaniem przypominać np. mnichów buddyjskich. Skromni, oddani modlitwie, szczupli, bez otaczania się dobrobytem i wyciągania ręki po przysłowiowe "co łaska". Pomarzyć ludzka rzecz :)

Dodane przez MalaMi, w dniu 2017-03-11 09:57:19

Cicho Ludziska, bo przyjadą przyjaciele proboszczunia z poprzedniej parafii. Zapewniali, że jak będzie potrzeba to i strzelby wezmą!!!! Tyle ludzi których ten odstraszył od kościoła to naprawdę idzie na rekord. Konkurencyjne święta też mu chwały nie przynoszą. Teraz na 11.30 ma pełno ludzi, ale 14 maja będą pustki. I tak do września, aż nowy biedny rocznik rozpocznie bieg wiary, aby móc z plikiem karteczek przyjąć sakrament Komunii.

Dodane przez wiechu j, w dniu 2017-03-11 10:08:09

jak przyjdą to niech go sobie zabierają - przewiduję że wkrótce będzie pusto w kościele,może to sprowadzi go na ziemię z tego matrixa w którym aktualnie przebywa

Dodane przez Zenek, w dniu 2017-03-11 10:44:50

Księży z powołania na paluszkach jednej rączki by można policzyć co drugi to dla kasy poszedł i tyle Zobaczcie jak autka sobie zmieniają co raz to lepsze pytam za co ? za pieniądze parafian

Dodane przez katoliczka, w dniu 2017-03-11 12:35:58

A strach czytać co wyprawiają na Kościół a kościół to my i 10 przykazań Bożych i trzeba żyć w zgodzie z 10 przykazaniami.Wszystko na temat zastanówcie, każdy odpowiada za własne czyny.

Dodane przez tuschkowiec, w dniu 2017-03-11 12:44:32

GOSTYNSCY ATEISCI-TERRORYSCI KOMUNISCI-ZLODZIEJE CO SIE KATOLIKAMI NAZYWAJA...SZKODA ZE LUSTRA WAM POPEKALY I SIE W NICH NIE WIDZICIE ALE TO PEWNIE I LEPIEJ DLA WAS ZE TAK SIE STALO....

Dodane przez Madzia, w dniu 2017-03-11 12:49:01

Dobre porównanie tuschkowiec: ATEISCI-TERRORYSCI KOMUNISCI-ZLODZIEJE=katolicy. Cos bredzisz :)

Dodane przez tuschkowiec, w dniu 2017-03-11 13:06:56

CI CO SAMI W TYM MIESCIE NAZYWAJA SIE KATOLIKAMI I TO WILEKIMI SA W RZECZYWISTOSCI KOMUNISTAMI ATEISTAMI I ZLODZIEJAMI...... ;-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) JAK FARYZEUSZE...WAZNE TO ZEWNETRZNE...

Dodane przez tuschkowiec, w dniu 2017-03-11 13:09:33

TAK ZWANA SWINSKA ITELIGENCJA....

Dodane przez Za Kościołem w obronie wiary, w dniu 2017-03-11 14:26:16

do zenek, a ty katolik nie sądź a nie będziesz sądzony

Dodane przez do tuschkowiec, w dniu 2017-03-11 14:35:22

- tuschkowiec - kim Ty jesteś , że w sposób niewybredny określasz ludzi ???

Dodane przez tuschkowiec, w dniu 2017-03-11 15:24:29

W SPOSOB NIEWYBRADNY TO TU SIE OBRAZA KOSCIOL I WIARE KATOLICKA...ALE TAK TO JEST ZA KOMUNE SIE NAKRADLO POBUDOWALO DOMY DZIECI STUDIA POKONCZYLY ZA PANSTWOWE PIENIADZE A TERAZ MYSLA ZE SA MADRE I PLUJA SWOIM JADEM NA KOSCIOL...WAZNE TO CO ZEWNETRZNE A WNETRZE??? ALE TAK TO JUZ JEST ZE W CZASIE WIELKIEGO POSTU SZATAN ATAKUJE NAJBARDZIEJ...TAK BYLO JEST I BEDZIE...ZGADNIJ KIM JESTEM ?

Dodane przez Komunista satanista, w dniu 2017-03-11 15:29:47

tuschkowiec chyba swoich tabletek nie zabrales że tak srasz madrosciami

Dodane przez obłęd ?, w dniu 2017-03-11 15:36:03

TUSCHKOWIEC! Strach się bać ciebie i twojej wiary. Wrzucaj pieniążki do skarbonki i noś gdzie trzeba ale lepiej nie komentuj bo ci się choroba pogarsza.

Dodane przez baba , w dniu 2017-03-11 15:56:01

tuschkowiec nikt nie musi zgadywac kim jesteś bo po wpisie "czuć na 100 km" kim jesteś. Choć polemizowalabym ze słowem "kim". I niestety nie mogę napisać "kim"(jak napisałeś) jesteś, bo admin mi tego niezaakceptuje. Na tym portalu wulgaryzmy nie są mile widziane. Mogę tylko napisać ze myślenie nie jest twoja mocna strona. Jutro pomodle sie za ciebie.

Dodane przez ona, w dniu 2017-03-11 16:13:54

Szukam kontaktu do rodziców, których przygotowuje do komunii proboszcz Murawski. Proszę o pozostawienie swego maila w komentarzu lub kontakt na adres: myszka6610@wp.pl

Dodane przez do trola tuschkowiec, w dniu 2017-03-11 17:18:38

Admin zablokuj tego świra, bo nie na temat pisze i obraża ludzi. Za chwilę sie wk... i znajde tego typa. I wtedy zobaczymy kto nakradł, kto jest terrorysta złodziejem czy komunistą. Takie teksty rzucaj sobie w na prywatnej stronie a nie publicznym forum. Wypad stąd trolu

Dodane przez do ona, w dniu 2017-03-11 20:25:07

po co ci kontakty

Dodane przez ona, w dniu 2017-03-11 20:31:51

wszystko wyjaśnię jak odezwą się do mnie rodzice, których dotyczy powyższa sytuacja z księdzem. Chodzi o dobro ich dzieci i przyszłych roczników, aby nie ,,męczyć" ich tego typu tematyką tj. antykoncepcji. Proszę o kontakt na myszka6610@wp.pl lub zostawienie swego maila.

Dodane przez 548, w dniu 2017-03-11 21:09:06

Fałszywka lepiej nie pisać na temat mail

Dodane przez ona, w dniu 2017-03-11 22:06:26

spokojnie, żadna fałszywka. zbieram po prostu info w dobrym celu

Dodane przez xxxxx, w dniu 2017-03-12 08:43:41

NIE STRASZ NIE STRASZ BO SIE ZESRASZ PAJACU...PRAWDA BOLI CO ???

Dodane przez x, w dniu 2017-03-12 10:12:08

zwierze

Dodane przez x, w dniu 2017-03-12 10:25:56

Pozbawione honoru godności zwierze

Dodane przez sowa, w dniu 2017-03-12 11:22:05

Moze czas pomyślec aby zainteresowac przełozonych ksiedza o tym co się dzieje .Wyślijcie te karteczki do kurii albo do Watykanu.O skarbonkach poinformować dyrekcję szkoły lub kuratorium.Lub media ogólnokrajowe.

Dodane przez w obronie wiary, w dniu 2017-03-12 11:52:06

do kom.sowa poznać pismo święte to jest sztuka inne religie mają też i przestrzegają

Dodane przez ggggg, w dniu 2017-03-12 12:25:16

Moje dziecko czeka zbieranie karteczek od września.Znowu ten cyrk będzie się powtarzał. Księża zniechęcają dzieci do chodzenia do kościoła.W 4 klasie można policzyć na palcach ile dzieci przychodzi na msze.Dzieci mają dosyć rocznego przygotowania do komunii. Są zniechęceni i wymęczeni.A odnośnie mszy, czy ona jest dla dzieci na 11.30 ,bo wcale tego nie widać, kazanie dla dorosłych, mówienie językiem niezrozumiałym dla maluchów, brak spontaniczności,itp.Byle tylko przetrwać rok do komunii i będzie dobrze, aż do bierzmowania.I wtedy spokój.W dużych miastach ksiądz chodzi po kolędzie co 2 lata, a nie jak tutaj co roku.Kasa,kasa od starszych dziadków będzie,bo młodzi to niewiele dadzą do koperty,ale póki żyją starsi to trzeba chodzić.

Dodane przez Za Kościołem, w dniu 2017-03-12 12:46:45

Anita Włodarczyk aby zdobyć złoto też wykonywała morderczy wysiłek, a w szkole nie wymagają .

Dodane przez XXXXXX, w dniu 2017-03-12 13:00:36

UWAZAJ NA TYCH CO ZADZA ZEBY NIE SPRAWDZILI....BO MOWIC I PISAC TO SOBIE MOZNA....

Dodane przez IP, w dniu 2017-03-12 13:05:13

Czy powyższy komentarz to groźba?

Dodane przez xxxx, w dniu 2017-03-12 13:14:18

nie nie grozba :-))))))) obraza i grozi to tu sie katolikom z tego co widac

Dodane przez 6666, w dniu 2017-03-12 13:14:52

Każdy ma prawo wyboru ja wybrałem i mam gościa z głowy proste: )

Dodane przez śmiech, w dniu 2017-03-12 13:16:57

zadza hahah chyba rządzą

Dodane przez 7iksow, w dniu 2017-03-12 13:43:32

"Zadzic" to trzeba potrafić

Dodane przez xxxxx, w dniu 2017-03-12 14:26:12

tak jak to potrafi partia zewnetrzna....

Dodane przez Raf, w dniu 2017-03-12 14:38:58

Skoro piszemy o partii panów i o twoich błędach ortograficznych to nie mam nic więcej do powiedzenia.a tak wogle tematem przewodnim tego artykułu jest pewien ksiądz i jego karteczki a nie rządy w Polsce także sugeruje wrócić do tego tematu

Dodane przez mariusz, w dniu 2017-03-27 15:31:32

Ksiądz z domachowa nic nie jest lepszy

Dodaj komentarz

dodaj
  • Poleć nas znajomemu:

Złap aktualne okazje

HALÓWKA NIKE
120 PLN 179 PLN
Kurta damska Nike
89 PLN 159 PLN
Torebka damska
TRAMPKI MĘSKIE
169 PLN 219 PLN
Okulary słoneczne - polaryzacja i filtr UV
OBUWIE DAMSKIE REEBOK
158 PLN 239 PLN